13 Temmuz 2024
 • 15 dakikalık şehir hayatımızı kolaylaştıracak

 • Esenler Belediyesi 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nde Uluslararası Şehircilik Paneli düzenledi. Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği panelde sürdürülebilir şehirler, şehircilik anlayışı ve kentsel dönüşüm konuları konuşuldu. İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Ebru Erdönmez Dinçer’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, İstanbul Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby, Mimar Doç. Dr. Serhat Başdoğan, Şehir Plancısı Ali Faruk Göksu, Yüksek Mimar Özlem Özbilen ve ünlü Şehir Plancısı Profesör Carlos Moreno katıldı.

  Panelin ilk oturumunda; Ali Faruk Göksu “Sürdürülebilir Şehircilik”, Doç. Dr. Serhat Başdoğan “İstanbul Depremi ve Diğer Olası Afetlere Karşı Şehirlerin Dayanıklılığı Nasıl Arttırılır?”, Yüksek Mimar Özlem Özbilen “Dünya’dan Kentsel Dönüşüm Örnekleri”, Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby de “Günümüzde Şehir Plancısının Rolü” konularını ele aldı.

  “Günde 3 saat daha az zaman harcamış olacağız”

  Panele zoom üzerinden bağlanan dünyaca ünlü Şehir Plancısı Prof. Dr. Carlos Moreno ‘15 Dakikalık Şehirler’ hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Moreno, “Yaşam tarzımızı değiştirmek, daha sağlıklı ve daha gelişmiş şehirlerle gelişmiş bir mahalle yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki şehirlerin bir sürü problemi var. Bizim programımız bu yükseltmeyi yapacak ve insanlar için daha kolay ve daha düzgün bir şehir ve daha düzgün caddeler yaratmış olacağız. Bu programı yaparak günlük yaptığımız aktivitelere çok daha az zaman harcamış olacağız ve günde 3 saat daha az zaman harcamış olacağız. Bu tabi ki bizim kendi hayatımızı daha çok kolaylaştıracak ve ilerideki zamanlar için ekonomimizi yükseltmiş olacak. Bugün çok insanın da bunu yapmaya müsaitliği var ve bunu yapmamız için güzel bir planlama yapmamız gerekecek ve bunu yaptıktan sonra çok daha düzen ve çok daha iş fırsatı yaratmış olacağız.” dedi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir