19 Temmuz 2024
 • AFET ANINDA VANALAR KAPANACAK

  ‘Doğalgazın Geleceğine Köprü’ temasıyla düzenlenen 7. Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı (INGAS 2017), Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.

 • Kongrenin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgazda satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı domine ettiği bir yöne doğru gidildiğini belirterek, “Türkiye, bu piyasada daha aktif oluyor. Gaz inşallah daha da ucuzlayacak, şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak” dedi.

  İkinci yüzer LNG santralini devreye alarak depolama alanında tarihi büyük adımlar atacaklarını ifade eden Bakan Berat Albayrak, “Kasım veya Aralık gibi ikinci yüzer LNG santralini devreye alıyoruz. Tuz Gölü’nün ikinci fazı 2019’da bitiyor. 2021-22’de yıllık 10 milyar metreküpün üzerinde depolamayla Türkiye enerjide başka bir yere gidiyor.” dedi. “İlk sondaj gemimizle 2018’de deniz sondajı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

  İlk sondaj gemimizle Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceklerini dile getiren Albayrak, şöyle konuştu; “Kimse Akdeniz’i kendi denizi, zenginliğini kendi zenginliği sanmasın” “Türkiye daha sondaj yapmadan, ‘Türkler gaz buldu’ yaygarası koparılmaya çalışıldı. Kimse Akdeniz’i kendi denizi, zenginliğini kendi zenginliği sanmasın. Türkiye olarak, gerek uluslararası hukuktan kaynaklı münhasır ekonomik alanlarımızda, gerekse KKTC’nin ruhsatlı sahalarında bu aramaları yapmaya devam edeceğiz. Allah nasip eder de o gazı bulursak, kimse merak etmesin, halkımızla bu müjdeyi de ilk biz paylaşacağız.”

  İGDAŞ’TAN HAYAT KURTARACAK SİSTEM…

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da enerji sektöründe ısınma amaçlı kullanılan doğalgazın insanların hayat konforunu yükselten bir unsun olmasına rağmen deprem gibi doğal afetlerde çıkabilecek yangınlarda ciddi zararlara yol açabileceğini belirterek, “Bir afet olması durumunda insan yaşamına ciddi zararlara yol açabilecek doğalgaz kaynaklı yangınların önlenmesi hususunda İGDAŞ üzerine düşeni yapıyor. İGDAŞ’ın deprem anında bir yangın çıkmasını önlemek için İstanbul’da 7-8 saniyede bütün vanaları kapatacak bir sistem kurdu” dedi.

  Doğalgaz denilince ilk akla gelen kuruluşun İGDAŞ’ olduğunu ve bu kurumun ülkenin geleceği,vizyonu ve ufku sayesinde önemli bir görev üstlendiğini ifade eden Başkan Mevlüt Uysal, enerji sektöründe doğalgazın bir ısınma enerjisi olmasının ötesinde insan hayatında konforu yükselten bir unsur olduğunu söyledi.

  Türkiye’nin doğalgazın geçişi noktasında da Asya ile Avrupa arasıda bir köprü haline geldiğini hatırlatan Uysal, bu tarz kongrelerde uzmanların doğalgazın geleceği, ülkemizin bu konudaki rolünü, doğalgaz yatırımlarının çeşitlendirilmesini konuşup çözüm üretmeye çalıştıklarını hatırlattı.

  Uysal, “Doğalgaz ekipmanlarının yüzde 95’nin yerli olması sevindirici. Bunun ötesinde ARGE adına da yapılması gereken birçok şey olduğunu düşünüyorum. Yeni dönemde kullanılacak ekipmanların da Türkiye’den yerli olarak çıkması önemli. Bu manada da İGDAŞ’a önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Gerçi İstanbul’un sorunlarının çözümü noktasında İGDAŞ üzerine düşeni yapıyor” şeklinde konuştu.

  Türkiye’nin her tarafına doğalgazın götürülmesi anlamında çok ciddi çalışmaların yapıldığını hatta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın doğalgazsız köy kalınmaması için çabalarını yoğunlaştırdığını aktaran Uysal, “Şu anda Türkiye’de kullanılan gazın yüzde 12’sini İGDAŞ sağlıyor. Öncesinde daha yüksekti. Belki gelecekte bu oran daha da düşecektir. Fakat İGDAŞ doğalgaz konusunda Türkiye’de her zaman ilkleri gerçekleştiren bir kuruluş olmaya devam edecek. Özgür ağırlığı artarak devam edecek. Bunun devam ettirilmesi Türkiye’miz adına bir kazanımdır” ifadelerini kullandı.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir