ALTIN 1.903,740,14%
BITCOIN 11013280,50%
30 Kasım 2023
İstanbul
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akgün: Kira yardımı artarsa kentsel dönüşüm hızlanır

Akgün: Kira yardımı artarsa kentsel dönüşüm hızlanır

Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm hız kesmiyor. Fatih mahallesinde deprem riski bulunan 5 blok ve toplamda 88 bağımsız bölümün yıkımı belediye ekiplerinin gözetiminde gerçekleştirildi. Büyükçekmece'de 48 bin konutun yenilendiğini belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün: "Şu ana kadar hem 200 binden fazla vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağladık onları depreme dayanıklı evlerine taşıdık. Önümüzde bir yüzde 30-35’ lik kısım kaldı. Büyükçekmece’de olası büyük Marmara depreminde vatandaşımızın burnunun kanamasını engellemeye kararlıyız" dedi.

ABONE OL
3 Ekim 2023 13:36
Akgün: Kira yardımı artarsa kentsel dönüşüm hızlanır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da beklenen depremde en çok etkilenecek ilçeler arasında yer alan Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlar hızla devam ederken Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, evlerinin yıkımı izleyen vatandaşlar ile birlikte yıkım bölgesindeydi. TBMM’de Ekim ayı içinde çıkması beklenen Kentsel Dönüşüm Yasası’nın acil olarak hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Başkan Akgün; “Dönüşüm sürecini hızlandıracak, engelleri kaldıracak adımlar acilen atılmalıdır” dedi.

BÜYÜKÇEKMECE’DE 48 BİN KONUT YENİLENDİ

Başkan Akgün Büyükçekmece’de hedefin depremde vatandaşların burnunun kanamasını engellemek olduğunu belirterek şöyle konuştu: “1999 depreminde belediye başkanıydım o gün dersimizi aldık 2000’den itibaren yolumuza koyulduk, önce planlarımızı değiştirdik. Afet İşleri Daire Başkanlığı ve bilim insanlarıyla beraber üniversitelerle beraber, Büyükçekmece’nin zeminine göre planlar oluşturuldu sonra kentsel dönüşüm kanunuyla birlikte bölgemizdeki depreme karşı önlem hızlandırıldı. Yani ne yaptık, ne yapmaya başladık olası büyük depremde yıkılabilecek binaları yıkmaya başladık arkamızda olduğu gibi hiç kimseden bir yardım beklemedik hiçbir yerden bir yardım gelmeyecek düşüncesiyle belediye vatandaş ve müteahhit üçgeninde 48 bin konutumuzu yenileyerek şu ana kadar hem 200 binden fazla vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağladık onları depreme dayanıklı evlerine taşıdık. Önümüzde bir yüzde 30-35’ lik kısım kaldı. Büyükçekmece’de olası büyük Marmara depreminde vatandaşımızın burnunun kanamasını engellemeye kararlıyız.

KİRA YARDIMI ARTIRILMALI

TBBM’de bu ay içinde gelecek olan Kentsel Dönüşüm Yasası’nın önemine de dikkat çeken Başkan Akgün sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu arada dün meclis açıldı, Ankara çalışmaya başladı en acil beklentimiz kentsel dönüşüm kanununa yeni ilaveler yapılarak önümüzdeki engellerin kaldırılmasıdır. Nedir, yüzde yüzünün yüzde yetmiş beşinin muhafakatı alınarak binaya ruhsat verilmesi değil. Yüzde elli bir inin veya bir kişinin müracaatıyla o apartmanının ruhsatının verilmesini sağlamak, tebligat kanunu değiştirerek, yeni teknolojik şartlar dikkate alınarak, dijital hayat dikkate alınarak tebligat süresinin azaltılması, çünkü bir tebligat bazen olası depremde yıkılıp insanların içinde ölebileceği bir evin yıkılmasını 1.5 yıl 2 yıl engelleyebiliyor. Tebligat yasası ve kişilerin muhafakatı ile ilgili düzeltmeler yapıldığı takdirde, bir de vatandaşımıza verilmekte olan kira yardımı en az bir kat daha arttırıldığı takdirde İstanbul’da da Büyükçekmece’de de Türkiye’de de kentsel dönüşüm daha çok hızlanacaktır.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.