• Ali Babacan: İş Bankası hisselerine el koymak anayasaya aykırı

  Gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube kanalındaki canlı yayına katılan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde MHP Lideri Devlet Bahçeli ile yaşadığı "FETÖ" tartışması soruldu.

 • Cüneyt Özdemir, Babacan’a MHP Lideri Bahçeli’nin sözlerini hatırlatarak, “Siz dediniz ki ‘Şu arada güçleri ellerinde’ MHP için. ‘Ülkeye hangi faydası dokunuyor? Bu ülkeye ayağa kalksın, krizi atlatması için ne üretiyorlar’ dediniz. Onun karşılığında da Devlet Bahçeli bir tweet attı ve dedi ki, ‘İyi olacak, gelecek olacak, deva olacak ama Meclis’te özel olarak Cumhur İttifakı’nı ve özellikle de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni 2023 yılındaki yapısına karşı bir muhalefet unsuru oluşturmak maksadıyla düşünülmüş bir şeydir. FETÖ projesidir. Pensilvanya kaynaklıdır.’ Siz bir FETÖ projesi misiniz? Pensilvanya gizlice arkanızda mı duruyor DEVA Partisi’ni kurduğunuzda ve şu anda?” sorusunu yöneltti.

  BUNLAR DELİ SAÇMASI İDDİALAR

  Soru üzerine Ali Babacan, Devlet Bahçeli’nin sözlerine tepki göstererek şu şekilde konuştu: “Şimdi bunlar deli saçması iddialar. Evet DEVA Partisi bir projedir ama bu bir Anadolu projesidir. Bir Trakya projesidir. Türkiye’nin her bir yanında binlerce kişi şu anda bizim teşkilatlarımızda görev almak için başvurmuş durumda.

  HANGİ DIŞ GÜCÜN BUNA GÜCÜ YETER

  Hangi dış gücün buna gücü yeter Allah aşkına ama ben şunu anlıyorum. Bazı partilerin siyaset tarzı dikkat ederseniz tamamen iftira, hakaret, hamaset. Buradan besleniyorlar. Biz alın terinden besleniyoruz. Bilek gücünden besleniyoruz. Bizim siyasetimiz hep böyle olacak. Ben arzu etmezdim ki herhangi bir siyasi partiyle polemiğe girmek ama bu kadar iftira bu kadar çamur olursa, bunun üzerine tabi ki bir şeyler söylemek gerekiyor. Ancak biliyorsunuz biz o konuyu kapattık.”

  ABDULLAH GÜL SİYASETE GİRECEK Mİ?

  Abdullah Gül’ün aktif siyasete girmeyeceğini belirten Babacan şu ifadeleri kullandı:

  “O herhalde çok doğru olmaz. Çünkü biz toplum önünde verilmiş taahhütlere çok dikkat ediyoruz. Bu siyasi bir taahhüttür. Sayın Gül ‘Artık ben aktif politikada olmayacağım’ dedi. Bu söz önemlidir. Siyasette bir kere söylediğiniz şeyleri geri almaya başlarsanız o ciddi bir kredibilite sorunu olur”

  İŞ BANKASI HİSSETELERİNE EL KOYMAK ANAYASAYA AYKIRI

  Ali Babaca: ‘İş Bankası hisselerine el konulması ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Biz iktidardayken defalarca önümüze geldi. Baskı da geldi. O zaman inceledik. Hukukçu arkadaşlarımızda inceledi. Hukukçu arkadaşlarımız öyle talimatla iş yapanlardan değildi.  Özgür bağımsız çalışan hukukçular. Çalıştılar, incelediler ve rapor hazırladılar. Dediler ki bu hisselere el konulması anayasaya aykırı. Çünkü burada miras hukuku ve mülkiyet hukukuna dokunmuş oluyorsunuz. Şimdi bir kere buna siyasi sebeplerle dokunursanız bundan böyle mülkiyet hukukuna güvenilmez. Bu ülke siyasi kararlarla, keyfi kararlarla  onun bunun malına el koyan bir ülke durumuna düşer.  Biz bunu açık bir şekilde hazırladık ve rapor olarak bakanlar kuruluna sunduk. Bunun çok yanlış olacağını söyledik ve o dönemde bu yapılmadı. Bu geçmişte iki kez yapılmış. Askeri darbe döneminde. Demek ki güç biraz olunca hemen bu hisselere müdahale hissiyatı oluşuyor. Üçüncüsü inşallah olmaz.”

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir