ALTIN 786,300,99%
BITCOIN 7791955,59%
22 Şubat 2021
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Aşılar hastaneye yatışları ne kadar düşürdü?

Aşılar hastaneye yatışları ne kadar düşürdü?

Nüfusun yüzde 21'nin aşı olduğu İskoçya'da koronavirüs nedeniyle hastaneye yatışların yüzde 85 ila yüzde 94 arasında düştüğü açıklandı. İsrail'de yapılan çalışmada ise aşılamanın hastaneye yatışları yüzde 98.9 azalttığı kaydedilmişti.

ABONE OL
22 Şubat 2021 18:10
Aşılar hastaneye yatışları ne kadar düşürdü?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada toplu aşılamaya ilk başlayan ülke olan Birleşik Krallık’tan ilk sonuçlar geldi.

8 Aralık’ta aşılanmaya başlayan İskoçya nüfusunun tamamı üzerinde yapılan çalışmaya göre, hem Biontech-Pfizer Kovid-19 aşısının hem de Oxford-AstraZeneca aşısının tek dozunun virüs nedeniyle hastaneye yatışları yüzde 85 ila yüzde 94 arasında azalttığı açıklandı.

“SONUÇLAR ÇOK CESARET VERİCİ”

Bugüne kadar deneysel çalışmalar sonucu verilen Kovid-19 aşı etkinlikleriyle ilgili ilk resmi rakamlar olarak dikkat çeken verilerle ilgili çalışmayı yöneten Edinburgh Üniversitesi Usher Enstitüsü’nde profesör olan Aziz Sheikh, “Bu kesin sonuçlar çok cesaret verici ve bize gelecek için iyimser olmamız için harika nedenler verdi” dedi.

“Aşılar ile ilgili çok umutluyum. Artık aşılamanın Kovid-19 sebebiyle hastaneye yatışlara karşı koruma sağladığına dair ulusal kanıtımız var” şeklinde konuşan Sheikh, 8 Aralık ve 15 Şubat arasında toplanan verilerde 5,4 milyon nüfuslu İskoçya’da 1,14 milyon kişiye aşı uygulandığını bu rakamın nüfusun yüzde 21’i olduğunu belirtti.

HASTANEYE YATIŞLAR YÜZDE 84 DÜŞTÜ

5,4 milyon kişinin sağlık kayıtlarını analiziyle elde edilen verilerde, aşıyı olanların hastaneye kaldırılma olasılığının, olmayanlara göre önemli ölçüde daha az olduğu belirtilirken aşının genel korumasına bakıldığında, Kovid-19 sebebiyle hastaneye yatışların aşı olduktan dört hafta içerisinde yüzde 84 düştüğü belirtildi.

İncelenen verilerde bir doz Biontech-Pfizer aşısı olanların hastaneye yatış oranlarının dört hafta içerisinde yüzde 85 düştüğü belirtilirken Oxford-AstraZeneca aşısında bu oran yüzde 94 olarak kaydedildi.

Araştırmayı yapan bilim insanları aşıyı olan kişileri dört hafta boyunca incelerken, aşı olan kişilerin bağışıklıklarının en güçlü olduğu dönemin aşı olduktan dört hafta sonra olduğunun altını çizdiler.

80 YAŞ ÜSTÜNDE YATIŞLARI YÜZDE 81 AZALTTI

Kovid-19’a karşı en riskli grup olarak adlandırılan 80 yaş ve üzeri grupta yapılan çalışmada ise iki aşının da hastaneye yatış oranlarını yüzde 81 azalttığı açıklandı.

İskoçya Halk Sağlığı Kovid-19 direktörü Jim McMenamin, bulguların önemine dikkat çekerken “Aşılar, fayda beklentisinden kesin kanıtlara geçmiş oldu” dedi. Çalışmayı gerçekleştiren Edinburgh Üniversitesi Usher Enstitüsü’nden profesör Aziz Sheikh, bu verilerin ve kesin kanıtın “bize gelecekte iyimser olmak için büyük nedenler verdiğini” söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.