19 Temmuz 2024
 • ATAMIZLA NE KADAR GURURLANSAK AZDIR

  Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kadının toplumdaki yerini güçlendirecek tüm adımların Atatürk tarafından atıldığını belirtti. 

 • “Ulu önder Atatürk’le ne kadar gurur duysak azdır” diyen Dr. Akgün, “Türk kadını, Atatürk sayesinde çok önemli haklarını Avrupalılardan önce almıştır” dedi.

  Başkan Dr. Akgün, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına hakların en büyüğü olan “Seçme ve Seçilme” hakkı verildiğini ancak aradan geçen 83 yıla karşın kadınlarımızın hala hak ettikleri yerde olmadıklarını belirterek, “Türk kadını, toplumda layık olduğu yeri almalıdır” diye konuştu.

  “Düşündürücü ve üzücü”

  Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 83. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Akgün mesajında şu ifadelere yer verdi:
  “1935 yılında kadınların mecliste temsilinde dünyanın 2’inci ülkesi olduğumuz görülüyor. Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı pek çok Avrupa ülkesinden önce tanınmıştır. İsviçre bile kadınlara bu hakkı 1971 yılında sağlamıştır. İşte bu büyük Atatürk’ün öngörüsüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Avrupa’nın ve dünyanın pek çok ülkesinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vererek, kadının erkekle birlikte toplumsal yaşamın her alanında eşit haklara sahip olmasının önünü açmıştır. Ancak aradan geçen 83 yıllık süreçte ne yazık ki kadınlarımızın toplumdaki hak ettiği yeri alamaması da düşündürücü ve üzücüdür. “

  “Kız çocukları mutlaka okutulmalı”

  Kadınların toplumsal rolünün gelişmesinde eğitimin önemini vurgulayan Akgün, sözlerine şöyle devam etti:

  “Kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olabilmelerinin yolu da eğitimden geçer. Kız çocuklarının okutulması konusunun ülkemizde hâlâ ciddi bir sorun olduğu bilinen bir gerçektir. Eğitimin her düzeyinde, okula devam eden kız öğrencilerin sayısı erkek öğrencilerinkinden çok daha azdır. Kızlarımıza çağdaş eğitim sistemi kapsamında iyi bir eğitim verilmesinin ve iyi bir meslek sahibi olmalarının önü açılırsa kuşkusuz ki, kızlarımız kendi ayakları üzerinde durabilecek ve kendi geleceklerini yine kendileri tayin edebileceklerdir.Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk’ün görüşleri doğrultusunda kadın haklarının geliştirilmesine yönelik somut ve cesur adımlar atıldı. Bunun sonucunda eğitimin her düzeyinde, çalışma yaşamının her alanında kadınlar erkeklerin yanında yerlerini almaya başladılar. Çağdaş hukuk devleti anlayışının temel koşulu, kadına toplumsal, siyasal, kültürel haklarını vermektir. Kadınların siyasal yaşamda yerlerinin olmadığı, siyasetin erkek işi olduğu inancı hâlâ çok yaygındır. Bu algının bir an önce değişmesinin yolu da yine eğitimden geçmektedir.”

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir