• Bağcılar Cüneyt Arkın Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi açıldı

 • Kompleksi, Cüreklibatır ailesiyle birlikte gezen ve Yuvamız İstanbul kreşindeki miniklerle renkli sohbetler gerçekleştiren İmamoğlu, açılışta yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

  “Cüneyt Arkın’ı, yaklaşık üç ya da dört nesil tanıyor. Çok enteresan. Böyle isimler az gelir. Ve kıymetini bilmek lazım. Şimdiki çocuklar bile onu tanıyor. Ben kendisini zaten çok seviyordum. Belki de ilk izlediğim sinema filmi, onun filmiydi. Rahmetli amcam götürmüştü bizi ve onun meşhur, o güzel tarihi sahneleri olan filmlerinden birini izlemiştim. Muhtemeldir ki 5-6 yaşlarındaydım. Kendisini ziyaret ettiğimde de sohbetimiz olmuş. Ve özellikle kız çocuklarının barınması konusunda, öğrenci yurtları konusunda uyarıları olmuştu. Ben aslında kafama yazmıştım bunu ama rahmetli olduktan kısmet oldu ve kendisinin ismini burada yaşatacağız. Cüneyt Arkın’ın bu güzel komplekste ismiyle yaşayacağı, isminin de bu güzel kompleksi uzun yıllar yaşatacağı ümidiyle, hepimize hayırlı uğurlu olsun.”

  “İBB’NİN KREŞ VE ÖĞRENCİ YURDU SAYISI SIFIRDI”

  “Burada gençlik kompleksi var. İçinde E-spor merkezi var. Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi var. Tabii en özel tarafı, burada öğrenci yurdumuz var. Ve öğrenci yurdumuzda, 516 gencimiz barınacak. Bakın, bu önemli. Burada bugün, 57. kreşimizi açıyoruz. İnşallah yakın zamanda 70’i bulacak. Bunu söyleyince birçok vatandaşımız inanmıyor bize: İBB’yi biz teslim aldığımızda, kreş sayısı sıfırdı. Bakın bir kreşi bile yoktu. 57 kreş. Dile kolay. 3,5 senede. Ve inşallah bunu, 150’ye kadar ulaştıracağız. İBB bünyesinde, ihtiyacı olan ailelerimizin ama ücretsiz olan var ama çok düşük ücretle öğrencilerimizi, yani çocuklarımızı hayata hazırlayacağız. Ben, belki de en kutsal, en önemli, en değerli projelerimizden birisinin bu kreşler olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda öğrenci yurdu. Bakın görevi devraldığımızda, öğrenci yurtları sayısı ya da yatak sayısı kaçtı biliyor musunuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin? Yine sıfırdı. Bu Eylül ayında, tam 5000 öğrencimizi, yurtlarımızda barınacak hale getireceğiz. Bu da çok önemli.”

  “BAĞCILAR, BAŞKA İLÇELERİ KISKANMAYACAK”

  “Kütüphane sayımızı neredeyse 5 katına çıkarttık. Yani artık 70’li sayılara doğru yaklaştık. Dolayısıyla şehrimizin her yerine, her mahallesine katkı sunan, ihtiyaca dönük hizmetleri arttıran bir yönetimiz. Temel amacımız şu: Seçim döneminde çok söylemiştim. Ben, bu şehrin çocuklarını eşitleyen bir Belediye Başkanı olmak istiyorum. Burası, aynı zamanda mahallemizle, muhtarlığımızla ve mahallenin diğer unsurlarıyla iç içe bir yer olacak. Kültürel yaşamına katkı sunacak. Burası farklı etkinlikleriyle, bir gençlik kafesiyle, içindeki kitaplığıyla, çocuklarımızın, kızlarımızın, oğullarımızın sosyal yaşama katılmasına büyük bir güç katacak. Onların, bu mahallede, başka mahalleleri kıskanan değil, Bağcılar’da, başka ilçeleri kıskanan değil, bu ilçede daha yüksek hizmet almalarını sağlayacağız. Hizmet için koşuyoruz. 16 milyona hizmet etmenin dışında hiçbir gayemiz olmadı. Bazen engellemelerle uğraştık. Bazen boş işlerle uğraştık. Bizi uğraştıran akıl, bu devletin kurumlarının, bankalarının tek bir kuruşunu dahi belediyemize sunmadı. Bundan bizi engelledi. Ama biz, hiç yılmadık ve belediyemizin hizmetlerini vatandaşlarımızla buluşturmaya devam ettik.”

  BETÜL CÜREKLİBATIR: “NE OLUR GENÇLER? OKUYUN,
  OKUYUN, OKUYUN. LÜTFEN BURALARA SAHİP ÇIKIN”

  Arkın’ın eşi Betül Cüreklibatır’ın sözleri ise şöyle oldu:

  “Başkanıma çok teşekkür ediyorum. O kadar güzel olmuş ki. Biliyor musunuz, buraya gelirken duygulanacağımı ve ağlayacağımı biliyordum. Ama bu kadar güzel bir günde ağlamak, asla olmazdı. Vallahi antidepresan alıp, geldim. Şimdi gülüyorum. Çok mutluyum. Ellerinize, kollarınıza sağlık Başkanım. Vallahi çocuklar, ne olur gençler, hepiniz ne olur lütfen değerini bilin. Yani bunlar eserdir. Ne diyeyim bilemiyorum. Ne diyeyim biliyor musunuz? ‘Ah Cüneytciğim ah; keşke hayattayken görseydin bunları. Kim bilir nasıl gurur duyardın. Ama gene görüyorsun bizi yıldızların üstünde. O hep derdi ki, ‘Benim kahramanım, benim halkım.’ Hepiniz bizim kahramanlarımızsınız. Ne olur gençler, okuyun, okuyun, okuyun. Lütfen buralara böyle sahip çıkın, lütfen. Ne olur? Size çok ihtiyacımız var çünkü. Güzel, pırıl pırıl beyinlersiniz, lütfen. ‘Vay gidene’ derler ya, ben de diyorum ki, ‘Vay kalana.’ İşte biz, böyle kalakaldık tek başımıza. Sağ olun, var olun. Ellerine sağlık herkesin. Çok teşekkürler.”

  KAAN CÜREKLİBATIR: “ÇOK GURURLUYUZ”

  Açılış töreninde Arkın oğlu ve eşi de birer konuşma yaptı. Babasının adının böylesi bir komplekse verilmesinden duyduğu memnuniyeti aktaran Kaan Cüreklibatır da duygularını, “Babam da büyük ihtimalle gökyüzünden, oradan hissediyordur ve duyuyordur bizi. Adı üstünde; gençlik merkezi. Babam, gençlere çok önem verirdi. Düşüncelerine çok önem verirdi ve çok güvenirdi. ‘Yeter ki fırsat verilsin, imkan verilsin, her şeyi başarırlar’ derdi. Vefatından kısa bir süre önce, Başkanımız da ziyaret etmişti, sağ olsun. Hatırını sormuştu. Bir televizyon programında da gençlerimizin barınma sorunundan bahsetmişti. Başkanımız da bu konuya, bu soruna duyarsız kalmadı sağ olsun. Ve böyle güzel bir merkezi, bugün hizmete açtı. Çok gururluyuz Cüreklibatır ailesi olarak” sözleriyle dile getirdi.

  Konuşmaların ardından kesilen kurdele ile İBB Bağcılar Cüneyt Arkın Öğrenci Yurdu ve Gençlik Kompleksi, resmen hizmete girmiş oldu. Hizmete açılan kompleks içerisinde; öğrenci yurdunun yanı sıra, E-spor alanlarını içinde barındıran Gençlik Merkezi ile Yuvamız İstanbul Çocuk Etkinlik Merkezi de yer alıyor.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir