17 Haziran 2024
 • Balıkçı Kenan: Balık yemeği ihmal etmeyelim

 • 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda denizler tükenmeyen madenlerimizdir mesajı veren Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı: “Balık anne sütüne eşdeğer. Balık yıpranan dokularımızı onaran tek besin kaynağıdır. Türk halkı olarak çok şanslıyız. Edirne’den Kars’a üç tarafımız denizlerle çevrili.  Denizlerimizi evimiz gibi temiz tutmalıyız. Denizlerimiz biz hiç emek vermeden bizlere yüzlerce çeşit balık veriyor. Hepsinin tadı birbirinden çok farklı. Hepsi birbirinden lezzetli” dedi.

  BİR HAMSİ 100 BİN ADET YUMURTA YAPIYOR

  Balığın mevsimi olmaz diyen Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı: “Balık her mevsim yenir. Balığın mevsimi zamanı olmaz. Haftada en az 2 kez sağlık için balık yemeliyiz. Balık yaşlıların kan dolaşımını hızlandırıyor. Çocukların kemiklerini güçlendiriyor. Faydası saymakla bitmiyor. Balıklar o kadar değerli ki; bir hamsi 100 bin adet yumurta yapıyor. Bir palamut 1 milyon adet yumurta yapıyor. Bu kadar değerli lezzetleri denizlerimiz bizlere sunuyor. Bize düşen tek şey denizlerimizi temiz tutmak” diye konuştu.

  BALIK YEMEYİ İHMAL ETMEYELİM

  Kurban Bayramı dolayısıyla bol bol kırmızı et tüketimi olduğununda altını çizen Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı: “Kırmızı eti çok tükettiğimiz bu dönemde balık yemeyide ihmal etmeyelim. Balığın hem sindirimi kolay hem de kalbi yormuyor. Bir gün kırmızı et tüketiyorsak bir günde balık tüketip vücudumuzu dengeleyelim” şeklinde konuştu

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir