• Beslenme Saati uygulamasında üçüncü dönem başladı

 • ‘Beslenme Saati’ uygulamasında yeni dönem başladı. Üçüncü dönemine giren proje bin 500 çocuğa ulaşacak. Diyetisyenlerin ve gıda mühendislerinin hazırladığı ve her gün değişen beslenme çantası çocuklara ulaştırılıyor. Uygulamanın hayata geçtiği günden beri büyük yankı uyandıran proje bir çok belediye tarafından da uygulanmaya başlandı. Bu projede öncü olduklarını belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Belediye başkanlarımıza, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na projemizi anlattık. Bazı başkan arkadaşlarımız projeyi hayata geçirdi. Benzer bir projeyi seçim öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi için hayata geçirecekti fakat proje uygulanmadan rafa kalktı. Bu siyaset üstü bir şey.  İnsanların evlatlarına yetemediği, ciddi bir yoksulluk ve yoksunluğun yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Beylikdüzü’nde yaşayan hiçbir evladımız bu yoksunluk duygusuyla büyümesin istiyoruz. Devlet eliyle proje sosyal bir proje haline gelip Türkiye genelinde hayata geçmeli’ dedi.

  BİN 500 ÇOCUĞA HER GÜN TESLİM EDİLİYOR

  Beylikdüzü Belediyesi’nin, çocuklar arasındaki gıdaya erişim eşitsizliğini ortadan kaldırılmak için hayata geçirdiği ‘Beslenme Saati’ uygulamasında üçüncü dönem başladı. Tüm Türkiye’de büyük yankı uyandıran uygulama ile sosyal incelemeler sonucu tespit edilen ilköğretim çağındaki bin 500 çocuğa beslenme desteği verilecek. Diyetisyen ve gıda mühendislerinin de onayları alınarak Beylikdüzü Mutfak’ta hazırlanan beslenme çantaları, her gün ücretsiz olarak ebeveynlere teslim edilecek. Üzerinde Belediye’nin herhangi bir kurumsal logosu bulunmayan ve öğrencilerin günlük alması gereken protein ve karbonhidrat içeriğine göre hazırlanan çantaların içerisinde; sandviç, kuruyemiş, meyve ve süt gibi besinler bulunacak. Her gün farklı bir menünün yer alacağı beslenme paketleri, 5-14 yaş arasındaki çocukların günlük alması gereken 1300 ile 1500 aralığındaki kalori miktarının bir öğün karşılığı olan 500 ila 700 kalorisini karşılayacak.

  PROJELERİMİZ ÖRNEK OLSUN İSTİYORUZ

  Yeni dönem öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelerek uygulamaya ilişkin detayları paylaşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Beylikdüzü Belediyesi olarak 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında da yine evlatlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Beylikdüzü’nde yaşayan hiçbir evladımızın yoksunluk duygusuyla büyümesini istemiyoruz. Beslenme Saati de bu niyetle başlatmış olduğumuz bir sosyal bir adalet projesiydi. İnsanların evlatlarına yetemediği, ciddi bir yoksulluk ve yoksunluğun yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bereketli topraklarımızla bu memleketin çocuklarını çok rahatlıkla doyurabilecek güce sahip bir devletiz. Bu iş kararlılık ister. Bu kararlılığı maalesef yönetim yetkililerinden göremediğimiz için üzgünüm. Yaptığımız projeler, birçok alana ve birçok yöneticiye de örnek olsun istiyoruz. Eğitimde fırsat eşitliği birinci hedefimiz ve biz de bunu yapmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  237 BİN GIDA PAKET DESTEĞİ AİLELERE ULAŞTI

  Yaptıkları projelerin birçok yöneticiye örnek olmasını istediklerini ifade eden Çalık, “Biz beslenme saati projesini 2021-2022 eğitim öğretim yılında hayata geçirdik. Aslında bu bizim 3’üncü sezonumuz olacak. Bugüne kadar yaklaşık 237 bin 876 gıda paket desteğini ailelerimize ulaştırdık. Bu proje bugünün ekonomik koşullarında aileye ciddi bir destek.  Annenin, babanın evladını düşünmediği bir düzen olsun ve o evlatlarımız da okulda diğer arkadaşlarından geri kalmasın istiyoruz. Birinci hedefimiz eğitim öğretimde fırsat eşitliği” dedi.

  LOGO YOK REKLAM YOK

  Beslenme paketlerinde belediye logosunun bulunmadığına dikkat çeken Çalık, “Bizim hazırlamış olduğumuz beslenme paketi tabii ki çok kıymetli ama onun nasıl yapıldığı daha da kıymetli bir hal alıyor. Bizim hazırlamış olduğumuz paketlerin hiçbir yerinde Beylikdüzü Belediyesini veya belediye başkanlığımızı andıran isim, logo, hiçbir şey yok. Biz hiçbir aileyi ve evladımız rencide etmeden, hiçbir yerinde reklam yapmadan bu hizmeti yapmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir