ALTIN 531,970,43%
BITCOIN 5780710,58%
23 Eylül 2016
İstanbul
15°

PARÇALI BULUTLU

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ GELİYOR

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ GELİYOR

ABONE OL
23 Eylül 2016 12:06
ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ GELİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küçükçekmece Kaymakamlığı ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Küçükçekmece Belediyesi Çocuk Üniversitesi, Söğütlüçeşme Bilgi Evi binasında hizmet verecek. Kasım ayı içerisinde açılması planlanan Çocuk Üniversitesi’nde, 4, 5, 6 ve 7’inci sınıftaki üstün yetenekli öğrencilere en az 1, en fazla 4 yıl boyunca hafta sonu ve hafta içi (okul dışı-akşam) eğitimler verilerek çocukların kendilerinin farkına varması ve kendilerini geliştirmesi sağlanacak.  

 “ÜSTÜN YETENEKLER KÖRELMESİN DİYE…”

Her zaman gençlere ve çocuklara eğitim konusunda destek olduklarını belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Türkiye’deki 15 milyon öğrencinin 680 bininin üstün zekalı olduğu tahmin ediliyor. İstanbul özelinde düşünecek olursak 30 bine yakın üstün zekalı öğrenci bulunuyor ve bu öğrencilerin bir çoğu tespit edilmeden yetenekleri köreliyor. Özel yetenekli çocuklar her ne kadar çeşitli üstün özelliklere sahip olsalar da geleneksel eğitim metot ve müfredatlarına tabi tutulduklarında sadece bu avantajlarını kaybetmekle kalmayıp aynı zamanda kendilerine has öğrenme yeteneklerini de kaybedip dezavantajlı duruma düşüyor. Üstün zekalı ve yetenekli öğrencilere yönelik daha çok eğitim kurumuna, destekleyici programlara ve bunları uygulayacak uzmana ihtiyaç var. Bu nedenle biz de Küçükçekmece Belediyesi olarak Çocuk Üniversitesi’ni kurduk ve bu öğrencilerimize destek ve yardımcı olmak istedik” dedi.

 ÇOCUKLAR OKULA, ÜSTÜN YETENEK WİSC-R TESTİ İLE ALINACAK

Yüzlerce minik dehaya kapılarını açacak olan Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi’nde ‘Fen’, ‘Edebiyat’, ‘Zeka ve Akıl Oyunları’, ‘Öğrenme Teknikleri ve Hayal’, ‘Okuma’, ‘Dil (İngilizce)’, ‘Robot’, ‘Drama’, ‘3D Tasarım’ ile ‘Oyun Kodlama ve Yazılım’ atölyeleri olacak. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi akademisyenlerinden oluşacak 7 kişilik danışma kurulunun sıkı bir elemeden geçireceği çocuklarda başvuru için aranan şart ise, ‘Üstün Yetenekliler Testi Wisc-R’. Çocuk Üniversitesi’ne çocuklarını kayıt ettirmek isteyenler, 22 Ekim tarihine kadar Söğütlüçeşme Bilgievi’ne (Tel: 0212 411 0823) başvurabilir. 

 VELİLELER VE ÖĞRETMENLER DE EĞİTİLECEK

Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi ile üstün yetenekli çocukların keşfedilmesi, onların doğru okul tercih etmelerinin sağlanması, yetenek, ilgi ve kapasitelerine yönelik eğitim almaları, psikolojilerinin düzeltilerek topluma kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda verilecek seminerlerle ayrıca üstün yetenekli çocuklara nasıl davranılması gerektiği, onların nasıl keşfedilip yönlendirileceği de velilere ve öğretmenlere anlatılacak. Her konuda gençlere ve çocuklara destek olmayı amaç edinmiş Küçükçekmece Belediyesi bünyesinde ayrıca, Müzik ve Geleneksel Sanatlar Akademileri de bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.