20 Temmuz 2024
 • KADINLAR ŞİDDET MAĞDURU

  25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, "Kadın örgütleri tarafından derlenen verilere göre 2016 yılında 328 kadın öldürülürken, 2017 yılında ise daha Ekim ayına kadar 337 kadın öldürüldü.Yalnızca Ekim ayında 40 kadın şiddet sonucu hayatını kaybetti.

 • 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, “Kadın örgütleri tarafından derlenen verilere göre 2016 yılında 328 kadın öldürülürken, 2017 yılında ise daha Ekim ayına kadar 337 kadın öldürüldü.Yalnızca Ekim ayında 40 kadın şiddet sonucu hayatını kaybetti. Binlerce kadın şiddet mağduru olarak yaşamına devam etmek zorunda kalıyor. Çünkü Hükümet kadına yönelik şiddetle gerçekçi ve gönüllü bir mücadele yürütmeye gerek duymuyor. Hükümet şiddeti yok saydıkça kadınlar şiddet mağduru olmaya devam ediyor” dedi.

  Kadına yönelik şiddetin toplumun her kesimi için önemli bir sorun alanı olmaya devam ettiğini belirten Didem ENGİN, “Sorunun çözümü için önce sorunun kaynağıyla yüzleşmeliyiz. Kadınlar çocukluklarından itibaren sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik alanlardan soyutlanıyorlar. Gerekli eğitim hakkına erişemeyen kız çocukları büyüdüklerinde de ne yazık ki ekonomik bağımsızlıklarına kavuşmakta zorlanıyorlar. Bu da kadınların şiddet karşısında güçlü bir duruş sergilemelerini zorlaştırıyor” diye konuştu.

  Hükümet bireysel silahlanmayı özendirmekten vazgeçmeli

  Didem ENGİN, “AKP Hükümeti kadınlarımızı şiddetten korumak için ivedi ve gerçekçi adımlar atmalı. Neredeyse her gün, her yaştan her toplum kesiminden bir kadının şiddet mağduru olduğu, şiddet sonucu hayatını kaybettiği haberiyle güne başlıyoruz. Toplum vicdanını derinden yaralayan son vaka okul çıkışında silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden genç kızımız Helin PALANDÖKEN’in yaşadıklarıydı. Helin’in katili internetten satın aldığı ruhsatsız silahla Helin’in canına kıydı. Bireysel silahlanmayı özendirenler de Helin’in ölümünden sorumludur” sözleri ile bireysel silahlanma tehlikesine dikkati çekti.

  Hükümet kadına yönelik şiddeti görmezden gelmekten vazgeçmeli

  Didem ENGİN açıklamasını “15 yıldır tek başına ülkemizi yöneten AKP bir an evvel elindeki iktidar gücünü kadınlarımızı ve çocuklarımızı şiddetten korumak için kullanmalı, kadına yönelik şiddetle gerçekçi bir mücadele yürütmelidir. Hükümet artık kadına yönelik şiddeti görmezden gelmekten vazgeçmeli, iktidar olmanın sorumluluklarını yerine getirmelidir” sözleri ile tamamladı.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir