ALTIN 1.248,570,48%
BITCOIN 532899-0,42%
27 Mayıs 2023
İstanbul
21°

PARÇALI AZ BULUTLU

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

EKREM İMAMOĞLU: İSTANBUL’A AYRIM YAPMADAN HİZMET EDECEĞİZ

EKREM İMAMOĞLU: İSTANBUL’A AYRIM YAPMADAN HİZMET EDECEĞİZ

ABONE OL
14 Ocak 2019 22:19
EKREM İMAMOĞLU: İSTANBUL’A AYRIM YAPMADAN HİZMET EDECEĞİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adaylık süreciyle ilgili Türkiye’nin çok alışmış olduğu bir süreç olmadığına değinen İmamoğlu, “Ama bence çok dengeli, seviyeli… Partimizin tüm kurullarının benimsemesinin sağlandığı bir süreç. Elbetteki burada genel başkanımızın teveccühü çok önemliydi. Bizi bu yöne kabul etmesi çok önemli ve değerliydi. Aslında gerçekçi sinyali 2017 yılının Eylül ayında verilmişti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Binali Yıldırım’ın istifa sürecinden sonra. Dolayısıyla biz ilgimizi alakamızı yoğunlaştırdığımız İstanbul kentiyle Aralık ayı itibarıyla buluşmuş olduk. Çokta hazırlıklıyız açıkçası” diye konuştu.

“BENİM AİLEMDE HER KESİM İNSAN VAR”

Hayatta her koşulun kendisi için çok değerli olduğunu belirten CHP’nin adayı İmamoğlu, “Çünkü her tecrübe sizi hayata geniş bir perspektifle hazırlıyor. Benim ailemde her kesim insan var. Tümüyle bunların şu andaki davranışlarıma yön verdiğini düşünüyorum. Dolayısıyla hiçbir kesime uzak olmadığımı düşünüyorum. Bu da tamda yerel yöneticide belkide olması gereken unsurlar diyebilirim. Alınganlık yok. Sadece şunu söyleyebilirim. Siyasi tavırlar bir miras değildir. Buna yeni nesil insanlar şekil verebilir. Bir sürü ailede var. Ailemin geçmişte ürettiği tüm siyasi geleneklere bakış açıları, yakınlıkları benim için çok değerlidir. Hayata bakışımı ve insanlarla ilişkilerime çok değerli katkılar sunmuştur” dedi.

İstanbullunun İstanbul’un bir parçası olduğunu hissetmediği bir döneme taşıyan yönetim anlayışından bahseden İmamoğlu, “İstanbul’da zaten 25 yıllık bir süreç yaşanıyor. Bir süreçle yöntemle yönetiliyor. Elbetteki her dönemin aslında kendine has yol haritası oluşur. Hani vardır ya giriş, gelişme, sonuç olarak baktığınızda insani ilişkiler açısından iyi bir dönem başlangıcı yaşanmış olabilir. O dönemde takdir ettiğimiz bir çok unsur var. Ama özellikle son dönemde İstanbul’a çok ciddi sıkıntılar yaratan ve başta yönetim anlayışıyla İstanbul’u bambaşka bir yöne çeviren şu anda İstanbullunun İstanbul’un bir parçası olduğunu hissetmediği bir döneme taşıyan yönetim var.

İstanbul’un yönetiminde İstanbullunun hiçbir iradesi yok. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim anlayışı İstanbul’a kattıklarına baktığınızda son dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, belediye başkanının, bir başka unsurla milletin oy verdiği bir insanın istifa ettirilerek görevden ayrılması ya da istifa ederek. Bu tür tavır ve davranışlar başka bir siyasi anlayışa çekmiştir İstanbul’u. Biz tamamen demokratik, katılımcı, şeffaf, hesap verebilen insanları içine katan her kesimi,kendini sorumlu hissettiği her konuda masanın bir parçası olabildiği demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü bir tavırla bir kentin yönetim anlayışını vadediyoruz.  Kaldı ki bunun elbetteki alt unsurları var. Katacakları değerler var. Bu kentin çocuğuna, kadınına, gencine, mazlumuna, yoksuluna  başka boyutlarda değerler katacak saygıyla katacak. Bir lütuf gibi değil. İnsanları evet sen bizim kentimizin insanısın mağdur etmiştir bu kent seni. Sorunların var. Biz bu sorunları çözeceğiz. Ama aynı zamanda seni hayata taşıyacağız. Lütuf gibi değil bir hizmet anlayışıyla insanlara yakınlaşan bir yönetim anlayışı” diye konuştu.

Sadece siyasi kavramlarla ‘ben seçildim ben yöneteceğim’ anlayışı olmayacağından değinen Ekrem İmamoğlu, “Seçenler kadar seçmeyenlerin de hak sahibi olduğu bir şehir yönetiminden bahsediyorum. Muhtarından, Büyükşehir Belediye başkanına kadar…  Hangi unsur varsa liyakatıyla sürecin içine katılan.

Bakın on binlerce insan çalışıyor Büyükşehir Belediyesi’nde. İyi biliyorum orada çok liyakatlı, becerikli, başarılı insanlar var. Mesleklerini yapamıyorlar. Bir kurum içerisinde tarih boyunca bu kadar rotasyonu başka bir kurumda göremezsiniz. Bir gün bu odada başka bir bu odada. Şu an beni dinlerken başlarını salladıklarını hissediyorum. Bu anlamda 5-10 yıldır Büyükşehir Belediyesini gözlemliyoruz. Hem belediye başkanlığı öncesi siyasi yaşantımda hem de belediye başkanlığı dönemimde.”

“YÜZDE 3’ÜN ALTINA DÜŞMÜŞ DENİZ ULAŞIMINI BÜYÜTECEĞİZ”

Ulaşım trafik konusunu da değinen İmamoğlu, “Ulaşım başlı başına bir konu. İlk etapta benim sorunumu çözdü diyecek paketlerimiz de var. Orta vadede sorunları daha bütüncül çözebilen, uzun vadede daha büyük kentsel  gelişimi içene alan kavrayan kenti bütüncül bir şekilde çözebilen. Kenti kuzeyden güneye bölen hatlardan, doğu batı eksenindeki ana akslara erişimi kolaylaştıran, duraklamaları durakları tasarlayan bütüncül bir kent hikayesi yazmak. Yüzde 3’ün altına düşmüş deniz ulaşımını büyüten. Yatırım yapılmış mıdır? Evet yapılmıştır ama yetersizdir. Metro yatırımı hızlanmalı bu şehirde aynı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 80’lere erişmeli. Elbette yapılan şu an metro yatırımlarını da biliyoruz. Ama bunların üstüne çok çok daha fazla yatırımlar hızlıca erişmeli. Örneğin 2.5 – 3 milyon insanı ilgilendiren İstanbul’un batı eksenindeki 6-7 ilçenin Küçükçekmece’den Başakşehir’e ya da Esenyurt’tan Büyükçekmece Beylikdüzü’ne Avcılar’a varıncaya kadar yere hiçbir metro yatırımı yapılmamıştır. Tam 17 senedir. Bazı noktalara daha hızlı yatırımlar yapılmıştır. Ama haksızlık yapılmıştır. Bu manada İstanbul’un her noktasına ihtiyaç nerede varsa…

“BİR BAŞKA BOYUTU SOSYAL BAKACAĞIZ ULAŞIMA”

Bir başka boyutu sosyal bakacağız ulaşıma. Yani ulaşıma bir bakıma bir kere biz ‘para kazanalım’ gözüyle bakmayacağız. Özellikle toplu ulaşıma. Örneğin çocuklar çok basit. 0-4 yaş arası 1 milyon 200 bin çocuk var. Anne evden çıkamıyor, seyahat edemiyor, doktora gidemiyor. Belki o ulaşım onun için pahalı.  Mesela bir soluk alacak şehrin bir parkına gidecek gidemiyor. Bu koşulları düzelteceğiz” diye konuştu.

ÜCRETSİZ HALK SÜT UYGULAMASI

İstanbul’da tarım alanlarını zenginleştireceklerini belirten İmamoğlu, ‘Çocuklara temel besin olarak süt dağıtacağız. Ailelerimize çocuklarımıza süt dağıtacağız. Bu sayede tarım alanlarını zenginleştireceğiz. İstanbul’un süt ihtiyacı var. İstanbul’da kıyıda köşede tarım alanları var. Biz bu alanları zenginleştireceğiz. Sütü üretenin alıcısı hazır. Biz Halk süt uygulamasını yapacağız. İnsanları kucaklayan kavrayan halk ekmeği bir kardeş geliyor oda halk süt olacak’ ifadesini kullandı.

İSTANBUL’A 20 MİLYON METRE KARELİK YAŞAM VADİSİ

İstanbul’a yeni Yaşam Vadileri yapacaklarını belirten Ekrem İmamoğlu, ‘İstanbul’a 20 milyon metre karelik Yaşam Vadisi, yaşam alını yapacağız. Güvenli gittikleri bir yeşil alan oluşturacağız. Belirlediğimiz alan var oralara yeşil alanlarla parklar yapacağız. Bu alanlarda insanlar sosyalleşecek. Eşit ortamlarda yaşadıklarını görecekler. Bu andan itibaren İstanbul’da yaşanlar İstanbul’da olduklarını anlayacaklar’ diye konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: