• Ekrem İmamoğlu: Vitesi daha da arttıracağız

 • İstanbul’un her ferdinin, her sokağı, her caddesi, her taşının kendileri için ayrı bir değer olduğunun altını çizen İmamoğlu, “16 milyona hak ettiği hizmeti vermek, bu aziz, güzel şehrin varlığını korumak, birliğini, düzenini sağlamak, benim boynumun borcu. Bu nedenle, bizi bu göreve layık gördüğünüz günden bu yana, elimizden geleni, yalnız bu şehrin Belediye Başkanı değil, muhafızı olma duygusuyla ve sorumluluğuyla işimizi yapıyoruz. Bizim belediyecilik ve hizmet anlayışımızla -açık söyleyeyim- başa çıkamayacaklarını görenler, şimdi yine her zaman, her seçimden önce alışık olduğumuz bir kısım türlü türlü hileler ya da kumpaslar kurmaya çalışıyorlar. Olsun, varsın çalışsınlar. Herkesin ilgi alanı var. Bizim ilgi alanımıza girmiyor. Onların ilgi alanları böyle. Yapacak bir şey yok. Ama bizim neler yaptığımızı, İstanbul’a neler kazandırdığımızı, rant uğruna şehrimizin talan edilmesine karşı nasıl bir duruş sergilediğimizi Yaradan da görüyor, kul da görüyor açıkçası. O yüzden burada gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, ne yaparsa yapsınlar, başaramayacaklar. Çünkü İstanbullu biliyor ve İstanbullu neyin, nasıl yapıldığını görüyor” dedi.

  “GEÇİCİ DEĞİL, KALICI ÇÖZÜMLER OLUŞTURMAK ADINA PROJELER ÇALIŞTIK”

  Terfi merkezi ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasının bölgedeki, araç ve yaya trafiğine olumlu yansımaları olacağını kaydeden İmamoğlu, şu bilgileri paylaştı:

  “Karaköy’den Beşiktaş’a kadar uzanan bu bölgede çile, çekilir gibi değildi. Biz konuya geçici değil, kalıcı çözümler oluşturmak adına projeler çalıştık. Bölgeye gelen otobüsleri ne yapacağız? Yer altına alacağız. Yer altındaki otoparkımız, 60 tane o büyük otobüsleri, orada, aynı anda misafir edecek. Ve yolcularını indirip, yolcuları Dolmabahçe’ye ve diğer noktalara gidecek. Dolayısıyla artık bir tane otobüsü civarda depolanırken göremeyeceksiniz. Bu çok düzenli gerçekleşecek. Çünkü otobüslere ve yayalara çok özenli düzenlemeler getirdik. Buradaki o yoğunluğu kontrol altına alacağız. Burayı sadece yer altında yapacağımız bir otopark olarak da görmeyelim. Burası yolcuların ve yayaların zaman geçirebileceği bir istasyon alanı. Dükkanlar var, sergi alanları var, kütüphanelerimiz var, bir kısım ofisler de var olacak. Adına da bu nedenle ‘transfer merkezi’ diyoruz.”

  “BU KADAR DETAYLI SEMT VERİYORUM Kİ, ÖĞRENSİN BAZI ARKADAŞLAR”

  “Günlük, yaklaşık 70 kişiyi karşılayan kapasitesiyle, deniz trafiğinin de düzenlenmesine ciddi bir katkıda bulunacak. Yani yalnızca kara değil, aynı zamanda deniz yollarının da projeye entegre olmasını sağlayacağız. Tesiste bulunan inanılmaz bir tasarım kabiliyetiyle, yeşil alanlar sayesinde merkezimiz, bu bölgenin kentin bir parçasını olması özelliğini de sağlayacak. Bölgeye kamusal alan niteliğini vereceğiz. Bugün ilk etabını açacağımız merkezimizde, İstanbul Kitapçığımız ve yolcu bekleme alanlarını vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bakınız; bu binaya baktığınızda, yukarıda yükselen alanı gördüğünüzde, onun tepesinden yürüyerek, yani ki yan tarafta Kabataş- Beşiktaş-Yıldız- Mecidiyeköy-Mahmutbey metromuzun… Bu kadar detaylı semt veriyorum ki, öğrensin bazı arkadaşlar diye. Akıllarına gelmeyebilir bu semtler.”

  “VİTESİ DAHA DA ARTTIRACAĞIZ”

  Projenin tamamlanmasıyla, bölgeyi, yaklaşık 10 yıllık inşaat görüntüsünden kurtaracaklarının altını çizen İmamoğlu, “Bu şehir için çok daha büyük, çok daha kucaklayıcı çözümlerimiz var. Önümüzdeki dönemde, vitesi daha da arttıracağız. Artık bizi izleyemeyecekler. İzlemekten vazgeçecekler. Çünkü biz, ufuk çizgisini geçeceğiz. Bizi göremeyecekler. O kadar geriye kalacaklar. Enerjimizi ve gücümüzü daha da büyüteceğiz. 5 yıldaki yönetimin 25 yılda yaptığından çok daha fazla iş yapmamızın, aslında bize şöyle bir hedef koyuyor: 10 yılda 50 yıla bedel iş yapan belediyecilik dönemini, bu şehre, göreceksiniz yansıtacağız. Ama daha çok da bu şehrin başını belalardan koruyacağız. Bu şehrin başına bir bela gelmesini, bir ihanet gelmesini engelleyeceğiz. Bu şehrin geleceğini koruyacağız. Çocuklarımızın umutlarını koruyacağız. Gençlerimizin umutlarını koruyacağız. Önemli bir sorumluluk” diye konuştu.

  KABATAŞ, SALACAK, MALTEPE; ÜÇÜ DE MEGA İŞ

  Kabataş’ın ardından Salacak’ta sahil düzenlemesi, Maltepe’de de meydan açılışlarını gerçekleştireceğini vurgulayan İmamoğlu, “Bu üçü de İstanbul için mega iştir ha; söyleyeyim. Ama bizin tevazuumuz bile mega tevazuu. İkisi bir araya gelince, çok güzel oluyor. Çünkü onun adı ‘İstanbul tavrı’. İşte biz İstanbul beyefendisi, İstanbul hanımefendisi olmaya, şehrimizdeki insanlar olarak devam edeceğiz” dedi. Babası Hasan İmamoğlu’nun açılışta kendisini yalnız bırakmadığını söyleyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

  Kabataş Terfi Merkezi; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP milletvekilleri Yunus Emre, Yüksel Mansur Kılınç, CHP Parti Meclisi üyesi Mahir Yüksel, İmamoğlu, CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı İnan Güney ve Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat tarafından kesilen kurdele ile hizmete girdi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir