ALTIN 793,690,55%
BITCOIN 563080-0,52%
7 Ekim 2021
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Engeline müzikle engel koydu

Engeline müzikle engel koydu

Ömer Urunca, Gülden Soyak Engelliler Merkezi’nin onlarca üyesinden biri. O, engelini bir kenara bırakıp, hayata müzikle tutunanlardan. Ömer Bey’le müzik eşliğinde, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

ABONE OL
7 Ekim 2021 05:01
Engeline müzikle engel koydu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ümraniye Belediyesi ortaya koyduğu hizmetlerle birçok insana dokunarak, onların hayatlarını değiştiriyor. Onlardan biri de Ömer Urunca. Onun hikâyesi 1990 yılında başladı. Doğumdan kaynaklı bazı sorunlar nedeniyle hem görme, hem de el ve ayaklarındaki ortopedik engellerle dünyaya geldi. Ailesi tarafından büyük bir sevgi, özen ve emekle büyütülen Ömer Urunca, Metin Sabancı İlköğretim Okulu’ndan mezun oldu. Ellerindeki kasılmalar yüzünden ne yazık ki, Braille alfabesini öğrenemedi. Urunca, şarkı ve türkü söylemeyi çok seviyor. O, hiçbir zaman engelinden dolayı öfke duyup, hayata küsmedi. Engelinin getirdiği zorlukları, şarkı söyleyerek aşmayı tercih etti.

Ömer Urunca’nın yolu Ümraniye Belediyesi’yle yıllar önce kesişti. Belediyenin, Ümraniyeli engellilere tahsis ettiği Gülden Soyak Engelliler Merkezi bünyesinde yer alan koroda 11 yıldır şarkı söylüyor. Şarkı söylemenin kendisine iyi geldiğini belirten Ömer Bey, engellilere yönelik gerçekleştirilen etkinliklere de katılarak sosyalleşiyor.

Pozitif enerjisiyle çevresindeki insanlara örnek olan Ömer Urunca, manevi yönü de oldukça kuvvetli bir genç. Yıllar önce belediyenin hediye ettiği kalem Kur’an-ı Kerim’i babası Ahmet Bey’in yardımıyla dinleyerek, hafız olma yolundaki çalışmalarına devam ediyor. Ömer Bey’le Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde yer alan Âşık Veysel Salonu’nda buluştuk. Bağlama ve kabak kemane eşliğinde iki türkü seslendiren Urunca, sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Müzikteki yeteneğinizi nasıl keşfettiniz? Müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

Müzik yolculuğum 4-5 yaşlarımdayken başladı. Bu yaşlardan itibaren müziğe ilgi duymaya başladım. Müzik yeteneğimi ilk olarak ailem keşfetti. Çevremdekiler sesimin çok güzel olduğunu söylüyordu.  Bunlar beni müziğe teşvik etti.

Ümraniye Belediyesi Engelliler Merkezi’yle tanışmanız nasıl oldu? Bu merkez size neler kazandırdı?

Ümraniye Belediyesi bize yıllar önce bir kültür merkezi tahsis etti. Bu kültür merkezinde müzik kurslarıyla tanıştım. Bunun bana birçok faydası oldu. Burada çok sevdiğim insanlar tanıdım. Birlikte çok güzel işler yaptık. Engelliler Merkezi’nde çok güzel vakit geçirdim. Müzik kursu dışında birbirimizle sohbet ettik, dertleştik. İçlerinde çok büyük moral bozukluğu ve sıkıntılar yaşayan ablalarım ve abilerim olduğunu fark ettim ve onlara moral vermeye, destek olmaya çalıştım.

Hangi sanatçıları dinlemekten keyif alıyorsunuz? Müzik konusunda örnek aldığınız biri var mı?

Geçen yıla kadar Türk pop müziğine ait şarkılar dinliyordum. Geçen yıl dinlediğim bir radyo sayesinde arabesk ve Türk sanat müziği türünde şarkılar dinlemeye başladım. Arabesk ve Türk sanat müziği söyleyen birçok sanatçımızı çok seviyor ve keyifle dinliyorum. Bir tercih yapmak çok zor. Orhan Gencebay, Ümit Besen, Cengiz Kurtoğlu gibi birçok kıymetli ismi dinleyip, örnek alıyorum. Hepsi birbirinden harika eserler ortaya koymuşlar. Dinlerken kimi zaman duygulanıyorum, kimi zaman coşuyorum.

En büyük hayaliniz nedir? Bu bağlamda, müzikle ilgili yapmak istediğiniz bir şey var mı?

Eğer imkânım olsaydı müzikle ilgili bir şeyler yapmak isterdim. Çok sevdiğim sanatçılardan biriyle tanışabilme imkânım olsaydı ve elimden tutabilselerdi belki bir şeyler yapabilirdim. Sağlığım müsait olsaydı, doktor olmak isterdim. Sağlığım elvermediği için kısmet olmadı, takdiri ilahi.

Şarkı söylemek sizi nasıl hissettiriyor?

Şarkı söylemek çok güzel. Kimi zaman coşuyorum, kimi zaman duygulanıyorum. Sanki söylerken, söyleyen kişinin yaşadıklarını yaşıyormuşum gibi hissediyorum. Duygusal şarkı ve türküleri seviyorum.

Engeli olanlara, hayata tutunabilmeleri ve daha mutlu olabilmeleri için neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle hayatla barışık olsunlar ve hayata küsmesinler. Engelli olmayı onlar seçmedi. Bu Allah’ın takdiri. Hayata küsmesinler. Sosyal ve faal olsunlar. Arkadaş edinsinler. Her şeyden önce kanaatkâr olsunlar. Şükretmeyi bilsinler.

Ümraniye Belediyesi’nin engellilere yönelik çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Ümraniye Belediyesi engellilerle alakalı çok güzel çalışmalar yaptı. En başta bize Engelliler Merkezi’ni açmalarıyla ve bizi müziğe başlatmalarıyla güzel imkânlar sundular.  Biz bunlardan çok memnunuz. İsmet Başkanımıza; açtığı kurslar dışında, verdiği araçlar için, yaptığımız etkinliklere katıldığı için teşekkür ediyorum. Başkanımızı çok seviyorum. Sevgi dolu ve şefkatli biri. Kendisine, yaptıkları için çok teşekkür ediyorum.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.