23 Haziran 2024
 • Esenyurt Kurban Bayramı’na hazır

 • Esenyurt Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşların bayramı huzur içinde geçirmeleri için ekiplerini oluşturarak, kurban kesim alanlarını hazırladı. İlçedeki 1 kesimhanede çalışmalar tamamlanırken, 7 kapalı pazar da kesimhaneye çevrildi. Bayram boyunca kaçan hayvanları yakalamak için kurban yakalama timleri de oluşturuldu. Esenyurt’ta bulunan kapalı pazarlar Kurban Bayramı boyunca sabah saat 05.00’ten itibaren hizmet vermeye başlayacak. Ekipler, Esenyurtluların herhangi bir sorunla karşılaşmaması için bayram sonuna kadar çalışmalarını sürdürecek.

  Veteriner hekimler denetimde olacak

  Belediyeye bağlı veteriner hekimlerin bayram boyunca kesimhanelerde denetimde olacağını söyleyen Esenyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Halil Çalış şöyle konuştu: “İslam aleminin önemli günlerinden biri olan Kurban Bayramı sürecindeyiz. Belediye Başkanımız sayın Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurtlu komşularımızın kurban ibadetlerini huzurlu ve hijyenik bir ortamda yapabilmesi için belediyemizin tüm birimlerine talimatlar verdi. Bayram günü kesimhanelerde vatandaşlarımızı karşılayacağız ve bayramlaşacağız. Vatandaşlarımızın ibadetlerini dini koşullara uygun yapabilmeleri için her kesimhanede 1 tane imam ve kesilen kurban etlerinin sağlık açısından uygun olup olmadığını denetleyecek veteriner hekimlerimiz bulunacak. Bununla birlikte Esenyurt Belediyesi’nin bütün kesimhanelerinde Temizlik İşleri, Zabıta, Halkla İlişkiler ve ilgili bütün birimleri hazır olacak. Kurban ibadetinin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesini sağlayacağız.”

  “Sağlığımız için kesimhaneleri kullanalım”

  Hem çevre hem de halk sağlığı açısından vatandaşların belirlenen  kurban kesim alanlarını kullanması gerektiğini belirten Çalış şunları ekledi: “Bu süreç içerisinde vatandaşlarımızdan da bazı beklentilerimiz var. Özellikle kaçak kesim alanlarına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Kaçak kesime müsaade etmememiz gerekiyor. Özellikle belirtmek isterim ki; kesimhanelerimizde veteriner hekimlerimiz bulunduğundan dolayı etlerin sağlıklı olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer hayvanlar sokakta kaçak olarak kesilirse, o hayvanda var olan bazı hastalıklar, özellikle tüberküloz ve şap gibi hastalıkların olup olmadığını vatandaşlar anlayamaz. Kurban kesiminden sonra herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması adına,  vatandaşlarımızdan ricamız bizim belediyemize ait kesimhanelerde gerekli işlemleri yapmalarıdır.”

  Bayram boyunca hizmet verilecek kurban kesim alanları;

  AKÇABURGAZ KAPALI SEMT PAZARI​

  ADRES: Akçaburgazmah H.Fahri Orman Cad. 3005. sok. Esenyurt

  GÜZELYURT KAPALI SEMT PAZARI

  ADRES: Güzelyurt mah. Yıldırım Beyazıt Cad. Esenyurt

  İSTİKLAL (KIRAÇ) KAPALI SEMT PAZARI

  ADRES: İstiklal mah. Cumhuriyet Cad. Esenyurt

  AKEVLER(TALATPAŞA) KAPALI SEMT PAZARI

  ADRES: Akevler mah. 1015. Sok. 1059. Sok. Esenyurt

  YENİKENT KAPALI SEMT PAZARI

  ADRES: Yenikent mah. Hacı Bektaşi Veli Cad. 604. Sok. Esenyurt

  ÖRNEK KAPALI SEMT PAZARI

  ADRES: Çınar mah. 1408 Sok No:21 Esenyurt

  İNCİRTEPE KAPALI SEMT PAZARI

  ADRES: İncirtepe mah. 277 Sok. No:19 Esenyurt

  ESENYURT BEL. KURBAN KESİMHANESİ

  ADRES: Selahattin Eyyubi mah. Uğur mumcu cad  Evren 2 Oto Sanayi Sitesi Yanı Esenyurt

  Sokaklar temizlendi

  Esenyurt Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelindeki cadde ve sokakları tazyikli suyla yıkayarak çöp konteynerlerini dezenfekte etti.

  Daha temiz bir kent için çalışmalarını sürdüren Esenyurt Belediyesi ekipleri, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelindeki cadde ve sokakları tazyikli suyla yıkayarak ardından dezenfeksiyon çalışması yürüttü. Esenyurt’ta rutin olarak yürütülen kent temizliğinin yanı sıra bayram öncesi cadde ve sokaklar mobil temizlik araçlarıyla dip köşe temizlendi. Vatandaşların bayramı temiz bir ortamda geçirebilmesi için mesai yapan ekipler, temizlik çalışmalarının yanı sıra çöp konteynerlerini de ilaçlı su ile dezenfekte etti. Yetkililer, bayram boyunca kesimhaneler başta olmak üzeri tüm ilçede temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir