21 Haziran 2024
 • Esenyurt mega projelerle tanıştı

 • “33-34 yılına şahit olan birisi olarak göz göre göre bu güzelim coğrafyayı İstanbul’un en çok harap edilmiş ve insanlarının hayatlarına yaşam ışığı yerine, yaşamlarını karartma gibi bir döneme evirmiş bir süreci bize yaşatan bir bölgedeyiz. Hem yüzleşiyoruz hem yüzleştiriyoruz. 2019’dan  öncesinin bir kabus gibi bu şehre yaşatıldığını da hatırlatıyoruz. Söylediklerimizin hiçbirisi işlerimize mani olacak düzeyde değil. Biz yine işlerimizi yapmaya özellikle şehirdeki insanların gözlerini boyamaktan ziyade onların hayatını kurtarmaya hayatını değiştirmeye, altyapılarını yenilemeye dair bu kente neler yaptığımızı önünüze sermeye gayret ediyoruz. İstanbul’da son dönemde güçlü ve önemli bir enerji yakaladığımızı ifade etmek isterim. İstanbul’un dört yanında ihmal edilmiş ne varsa dokunmaya, hayatı olumlu yönde değiştirmeye, yoğun çaba gösteriyoruz. Güzel değişimlere ve köklü çözümlere imza atıyoruz.”

  “OLAN DURUMU İDARE ETMİYORUZ, RADİKAL KARARLAR ALIYORUZ”

  “Projelerimizin özellikle bir bütün olarak kentsel hayatı dönüştürme kabiliyetine sahip olması için gayret içindeyiz. Olan durumu idare etmiyoruz, radikal kararlar alıyoruz. Projelerin birbiriyle olan etkileşimine, diyaloğuna dikkat ediyoruz. Kendi aralarındaki sinerjiyi önemsiyoruz. Burada bir altyapı projesini çözerken üstündeki yeşil alan dönüşümünü, meydanları ya da hemen yanı başına nasıl fonksiyon koyabileceğimizi, nasıl oraya bir kreş oturtabileceğimizi ya da insanların çocuklarıyla birlikte özellikle kadınların bu bölgede faydalanabilecekleri sosyal alanları nasıl yaratabiliriz diye ortak bir sinerjiyi ortaya koyuyoruz.”

  TERSİNE BİR İŞLEM YAPARSANIZ İNSANLARIN ÖLDÜĞÜ ŞEHİRLER YARATIRSINIZ

  “Tersine bir işlem hareketi sağladığınızda yani önce altyapıyı sonra üst yapıyı yapmak değil, önce üst yapıyı yaparsanız ve de fütursuzca yani bire dört, bire beş, bire on, anlamsız artışla beraber şekillendirdiğinizde işte bugün derenin kaynağını bir yere getirip doksan derece kaydırıp tekrar yola koymaya çalıştığınızda her sene suyun bastığı hatta insanların öldüğü şehirler yaratırsınız. Ama biz burada bu hatayı düzeltiyoruz. Ve cam ve mal güvenliğini sağlamak için gayret ediyoruz.”

  BOĞAZA ATIK SUYUNUZ AKIYORSA BİR ANLAMI YOK O BOĞAZIN

  “İstanbul’un göbeğinde 2023 yılında, 21’nci yüzyılda insanları öldüren bir şehir var ettiler. Biz insanları yaşatma çalışma gayreti içerisindeyiz. O bakımdan üstüne diktiğiniz lüks binaların ya da adına rezidans dediğiniz birtakım yapıların aslında altında yatan o ne yazık ki geri kalmışlığı bugün düzeltme çabası içerisindeyiz. Bakın dere yataklarını imara açamazsınız ama açtılar. Altyapısız bina yapamazsınız ama yaptılar. Bakın deniziniz, boğazınız olabilir ama 2019 yılına gelene kadar hala denizlerinize, o canım İstanbul Boğazı’na, atık suyunuz akıyorsa bir anlamı yok o boğazın veya denizin. İşte onun için biz şehre proje kavramına farklı bir açıdan bakıyoruz.”

  “SADECE DOĞRU, ADİL VE KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETEN OLACAĞIZ”

  “Biz Haramidere’nin ulaşım, altyapı, çevre gibi sorunlarını bütün yönleriyle kalıcı bir biçimde çözmenin peşindeyiz. Durumu idare etme peşinde değiliz. Bu milyarlarca lirayla göz boyayıcı onlarca iş yapardınız Esenyurt’ta. Ama biz gözümüzü kırpmadan bir kişinin bile hayatını kaybetmesine tahammülümüz olamaz diyerek buraya milyarlarca lira ayırmaya devam ediyoruz. Bu yolda çok önemli işler başardık. Daha da fazlası için gayret göstereceğiz. Bizi hiçbir işi günü kurtarmak ve rant üretmek adına ya da sadece seçim kazanmak adına yolculukta görmeyeceksiniz. Biz sadece doğru, adil ve kalıcı çözümler üreten olacağız. Kente dair bilimsel, çevreci, sosyal adaletçi bir yaklaşımının tabiriyle, tabiri caizse geleceğe yakalamanın yolcusu olarak göreceksiniz. Doğru bir bakış açısının ürünü değilse asla ve asla o yanlışa imza atmayacağız. İstanbul bu gördüğünüz Haramidere’deki yanlışla ne yazık ki birçok örneğiyle dolu. Aynısını birçok yerde bize yaşattılar. Ayamama ve Kurbağalıdere bunların örnekleri…”

  “ESENYURT BELEDİYESİ’NE SÖZÜM ONA SPOR SAHASI YAPMIŞLAR…”

  “Yukarıda Esenyurt Belediyesi’ne ait bir halı sahanın altına bir milyon metreküp hafriyat yığmışlar. Üstünü de göz boyamak için çok az bir paraya halı saha yapıp Esenyurt Belediyesi’ne sözüm ona spor sahası yapmışlar. Bu neyin hafriyatı? Şuradaki binaların hafriyatının döküldüğü yerler. Bedava mı döküldü? Hayır. Çok büyük paralara döküldü. Kimin cebine gitti? İşte bunların hepsi araştırılmalı. Şimdi o toprağı tekrar oradan kaldırıp yol yapmak, dere geçirmek zorunda kalıyoruz çünkü su basıyor buraları. Yapmazsak insanlar ölecek. İşte bu sadece son 15-20 yılın ihanet tablosu.”

   

  BOZKURT: “BİR DAHA KURTARILAMAYACAK ŞEKİLDE YAPILAŞMAYA MÜSAADE EDİLMİŞ”

  Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt da konuşmasında İBB’ye üretilen projeler için teşekkürlerini ileterek, “Aslında normalde bir kent oluşturulmadan önce altyapısı, üstyapısı, projeleri, planları yapılır. Kent buna göre dizayn edilir. Sonrasında yerleşime açılır. Burada öyle yapılmadığı gibi. Bir daha kurtarılamayacak şekilde  yapılaşmaya müsaade edilmiş… Biz ve İBB Esenyurt’un ve Esenyurtluların geleceği için her türlü çalışmayı yaptık, yapıyoruz, yapacağız. Zira Esenyurt Türkiye’nin gayrisafi milli hasılsının yüzde 6’sını oluşturuyor. İstanbul nüfusunun da yüzde 7’sini oluşturuyor. Bütün bunlardan baktığımızda gençlerimizin, kadınlarımızın ve Esenyurtluların Türkiye için ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz.”

  İŞTE O PROJELER

  İBB büyük proje maratonuyla Esenyurt’un çehresini değiştirdi. Esenyurt’un ulaşım problemlerine kalıcı çözümler getirmek adına şehrin en uzun metrosunun temeli atıldı. Mahmutbey, Bahçeşehir, Esenyurt Metrosu, üç buçuk milyon kişiye hizmet edecek. Hadımköy yolu caddesi, TÜYAP arası güzergahta yol ve kavşak yapımına başlandı. 6,6 kilometre yol genişletme çalışması ve kavşak çalışmaları devam ediyor. Sabiha Gökçen Havalimanı Beylikdüzü arasını 50 dakikaya düşürecek 74,5 kilometrelik mesafede hizmet verecek HIZRAY projesi planlandı. Esenyurt, Bahçekent- Haramidere güzergahında hizmet veren otobüs hattı açıldı. 232 bin ihtiyaç sahibi çocuğa 21 milyon litre ücretsiz Halk Süt dağıtıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gülten Akın kütüphanesini hizmete açıldı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk kez açılan öğrenci yurtlarının biri   Esenyurt’ta hizmet vermeye başladı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teknoloji Atölyelerinin biri yine Esenyurt’a açıldı. Halk Ekmek büfe sayısı 21’den 43’e yükseltildi. Esenyurt Meydanı’nı düzenlendi,  meydana yakışır Beltur Kafe hizmete açıldı. Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezi açıldı. Bu ve daha pek çok ulaşım, altyapı, sosyal destek hizmetleri İBB tarafından Esenyurtlularla buluşturuldu.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir