ALTIN 1.248,570,48%
BITCOIN 5435421,85%
28 Mayıs 2023
İstanbul
19°

KAPALI

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hak sahipleri tapularına kavuşuyor

Hak sahipleri tapularına kavuşuyor

Pınar ve Rumelihisarı mahallelerinde binası olan hak sahiplerine tapuları veriliyor. Konu hakkında İBB Emlak Şube Müdürlüğü ve Sarıyer Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü, mahallelilerin katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, “Sokak rayiçleri çıkarıldı ve karşılaştırıldı. Çevre ilçelerden Şişli, Beşiktaş ve Kağıthane’ye bakıldı ve en düşük rayiç bedelin Sarıyer’de olduğu görüldü” dedi.

ABONE OL
22 Mart 2023 18:15
Hak sahipleri tapularına kavuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pınar ve Rumelihisarı mahallelerinde oturan 5 bin 407 hak sahibi tapularına kavuşuyor. 7 Temmuz 2022 tarihinde alınan 943 ve 944 sayılı kararlarla mülkiyeti İBB’ye ait olan Pınar ve Rumelihisarı mahallelerindeki arsaların, sadece üzerinde binası olan hak sahiplerine satılması uygun görüldü. Karar sonrasında İBB Emlak Şube Müdürlüğü ve Sarıyer Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü BKSM’de hak sahipleri için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, İBB Emlak Daire Başkanlığı Emlak Şube Müdürlüğü’nden Harita Mühendisi Yaşar Güler ve Sarıyer Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürü Kemal Senem katıldı.

ÇOK BÜYÜK EMEK VAR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bu işin içinde çok büyük bir emek var” diyerek Sarıyer’ de deprem önlemlerinin alınması için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Başkan Genç, şöyle konuştu; “İçinde bulunduğumuz deprem koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda o depremin İstanbul’ da yaşanması durumunda bedelinin daha ağır olacağını bilerek, sürekli toplantılarda ne yapılacağını düşünerek, değerlendirmesini yaparak çalışmaları sürdürüyoruz. 2009 yılında göreve geldiğimizden beri Naci Hoca ile birlikte çalışıyoruz. Ne yapabilirizin telaşı içindeyiz. Dere yataklarında yüzlerce bina var. Binalar çok eski ve mühendislik hizmeti almamış. Dolgu zemine yapılmış. Altı sağlam olabilir ama bir kaç metre üstünde yapılan binalar var. Biz Sarıyer Belediyesi olarak halkımızla beraber bu işi en kısa sürede çözüm yöntemleriyle önlem almak zorundayız. Şu an da alanda bir mühendis ordusu dolaşıyor. Tespitler yapıldıktan sonra neler yapılabilir ona bakılacak. Şartlar ne olursa olsun, sonuç ne olursa olsun işi çözmeye çalışacağız. Mülkiyet meselesinde olduğu gibi.”

BEŞ AYDIR ÇALIŞMA YAPILIYOR

Vatandaşların sorularını yanıtlayan Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay ise konu ile alakalı şunları söyledi; “10 teknik personelimiz ile sahadayız. Mutlaka siz de binalarınızın durumunu öğrenmek için gelip belediyemiz yapı kontrol müdürlüğüne müracaat edin. 5 aydır mahallelerde çalışmalar yapılıyor. Sokak rayiçleri çıkarıldı ve karşılaştırıldı. Çevre ilçelerden Şişli, Beşiktaş ve Kağıthane’ye bakıldı ve en düşük rayiç bedelin Sarıyer’de olduğu görüldü. Sarıyer’de bulunan 11 mahallenin sokak rayiç bedellerinin olması gerektiği değerde olmadığı görüldü. Son üç dönem rayiç değer tespitlerinde olması gerekenden daha az artış yapılmıştır. Bu nedenle bahsedilen mahallelerin rayiç bedelleri, Sultanbeyli Belediyesi’nin rayiç bedelleriyle hemen hemen aynıdır. İki mahallemizin işlemleri yürüyecek. Diğer 11 mahallenin de satışa çıkmasını bekliyoruz. Konu İBB Meclisi’ne getirilecek. Evraklar evlerinize gönderildi. Yazılan her şeyi tam ve eksiksiz doldurmalısınız. Yapı tespit tutanağı binanız ve kullanım alanınızı gösteren bir krokidir.”

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: