DOLAR %
EURO %
ALTIN 488,160,71%
BITCOIN 4747600,42%
İstanbul
15°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hızlı tanı kiti ile günde en az 10-15 bin test yapılacak

Hızlı tanı kiti ile günde en az 10-15 bin test yapılacak

ABONE OL
19 Mart 2020 14:35
Hızlı tanı kiti ile günde en az 10-15 bin test yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Meclis’in iradesi yapıcı tutumu, direnme ve başarma kararının kat kat artması demektir. Sizler, çekirdekten yetişmiş siyasetçiler olarak, toplum psikolojisini çok iyi bilen kimselersiniz. Bireyleri doğrudan tehdit eden bir ortamda mücadelenin ilk şartı başarı motivasyondur. 

Ölümler genellikle ileri yaşlarda veya hipertansiyon, diyabet, kanser, kronik akciğer hastalıkları başta olmak üzere sistemik hastalıkları olan hastalarda görülmüştür.

Şubat ayı sonlarında bulaşım yaşanan ülkeler ortaya çıkmaya başladı. Mart başı itibariyle Çin’de salgın yavaşlarken İran ve İtalya’da hızla arttı. Salgının merkezi Avrupa’ya kaydı. DSÖ pandemi ilan etti. Hastalık esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır. 

Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Enfeksiyonun yaygın belirtleri ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. 

Ölüm hızı SARS salgınında yüzde 11, MERS salgınında yüzde 35 civarında iken, koronavirüste ise yüzde 3.8 olarak bildirilmiştir.

İşe koronavirüs bilim kurulunu oluşturarak başladık. Avrupa ve Amerika olayın daha farkına varmamışken ülkemizde hastalık hakkında ilk rapor hakkında başladı. Hastalığın Çin’den dünyaya yayıldığı anlaşıldığı anda oradan gelen uçuşlara tedbir konuldu. Virüsün görüldüğü ülkelere uçuşlara yasak koyduk. Sınır komşularımızın zafiyet içerisinde olduğunu görerek kara kapılarımızı kapattık. 

Bu arada uçuş yasağı ve sınır kapatması uyguladığımız ülkelerdeki vatandaşlarımızı tahliye etmek üzere operasyonlara başladık. İlk operasyonumuz Vuhan şehrindeki vatandaşlarımıza yönelikti. 

Virüsün hızla yayıldığı ülkelerin yaptığı hatalardan sonuç çıkardık. Başarılı örnekleri model aldık. 

Tüm uluslararası uçuşları risk görerek termal kamerayla yolcularımızı kontrolden geçirdik. 

Umreden dönen vatandaşlarımız önce sağlık muayenesiyle evde izolasyona alınmış, umreden dönen bir vakada pozitif görülmesi üzerine gece gelecek olan vatandaşlarımızı artık evlerinde değil boş olan öğrenci yurtlarımızda tekli odalarda izole edilmelerine, vaka görüldükten sonra hızla karar verilmiştir..

DSÖ’nün ısrarla dikkat çektiği iki nokta var. Kapsamlı bir sağlık sistemi ve bunun beraberinde getirdiği güçlü bir liderliktir. Devletimizin bu iki hayati güce sahip olduğuna milletimizin inancı tamdır. Vatandaşımızın bu sağduyusunu zayıflatmayı hedefleyen durumlar olduğunu gözlüyoruz. Bunlarla mücadelede bize lütfen yardımcı olun. Millet, temsilcilerine inanacaktır.

Şimdi de hastanelerimizin durumuna ve sağlık altyapımıza değinmek istiyorum. Kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakımı kapasitemiz söz konusu. Son zamanda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız Avrupa ortalamasının altındadır. Yoğun bakım yatak sayısında ise şanslı durumdayız. 

Hastalığın teşhisinde güvenli sonuç vermek adına kendi kitimizi geliştirdik. Laboratuvarımızda yerli tanı kiti kısa süre içinde rağbet görerek başka ülkelere de satılmış oldu. Yakında neredeyse bütün büyük şehirlerde test yapabilir olacağız. 

Önümüzdeki bir iki gün içerisinde, hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Çin’de geliştirilen hızlı sonuç veren bu tanı kitini bütün illerimize vereceğiz.

Yayın saha araştırmaları yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu taramaların çok sıklaşacağını belirtmek istiyorum. Günde en az 10-15 bin tane yapabilir hale gelmek istiyoruz. 

Özellikle yurt dışından gelen 1 Mart itibariyle bugüne kadar gelen kişi sayısı 372 bin kişi olduğunu gördük. Bu kişilerin adres ve telefon bilgilerine ulaşarak her birine mesaj gönderdik. Her birinin aile hekimleri üzerinde takiplerini yapıyoruz. Buradan aile hekimlerimize bu katkılarından dolayı tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. 

Salgının seyrine bakarak artık stratejimizi bilim kurulunun da önerisi doğrultusunda sürekli geliştiriyoruz. İçinde olduğumuz şartlarda çok yoğun bir şekilde ve risk altında çalışan sağlık personelinin çalışma şeklinde değişiklikler yaptık, tedbirler aldık. Üniversite hastaneleri dahil tüm kamu hastanelerimize koruyucu maske dağıtıyoruz.  

Toplumun tüm kesimlerinde riske açık gruplar izin kullanabilirken sağlık personeli daha yoğun çalışmak zorunda. İzinleri iptal ettik. Bu mücadelede büyük fedakarlık gösteren sağlık personelinin önemini toplumun fark etmesini umuyorum. Bu, ortak sorumluluğumuzdur. Sağlık çalışanlarımıza her biri bir asker gibi özverili çalışan sağlık ordumuza kolaylıklar ve güvenceler sağlanmalıdır. Sadece fedakarlık duygularına yönelik motivasyon yetersizdir. 

Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık personelinin hak ettiği itibarin toplum nezdinde yerini biliyorum. Yüce meclisimize önerim olacak. Pandemi öncesi yeterli tedbir alınmıyor diye eleştirdiniz. Sayın cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar olayın bütünlükle ele alındığının bariz kanıtıdır. Kritik günler olağan tedbirlerle atlatılamaz. 

Milletimize duyduğum sorumluluk yanında sağlık personelimize karşı da büyük bir sorumluluk duyuyorum. Bugüne kadarki başarımız stratejik bir başarı olduğu kadar operasyonel bir başarıdır. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.