ALTIN 2.038,90-0,07%
BITCOIN 19577675,88%
29 Şubat 2024
İstanbul
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İBB Meclisi’nde gündeme alınmayan Tepecik planlarına Akgün tepki gösterdi

İBB Meclisi’nde gündeme alınmayan Tepecik planlarına Akgün tepki gösterdi

Büyükçekmece’nin Tepecik bölgesine ait imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir türlü görüşülmemesine isyan eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Vatandaşlara söz verdiler. Bana söz verdiler. Ekim’de bizim 1/1000’lik imar planı bu meclisin huzuruna gelecekti ve hızlıca gönderip yılbaşına kadar yürürlüğe girmesini sağlayacaktık. Vatandaş inşaatını, acil yapılması gerekenleri veya imar uygulamasının yapılmasını sağlayacaktık. Şimdi elimiz, kolumuz bağlı” diye konuştu.

ABONE OL
11 Aralık 2023 12:23
İBB Meclisi’nde gündeme alınmayan Tepecik planlarına Akgün tepki gösterdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükçekmece ilçesinin Tepecik bölgesi için hayati önem taşıyan imar planlarının İBB Meclisi’nde görüşülmemesi ve planların yılan hikayesine dönmesi bölge halkını da endişelendiriyor. Beklenen İstanbul depreminden en çok etkilenecek ilçeler arasında gösterilen Büyükçekmece’de, riskli bölgelerin imar planlarına yönelik İBB Meclisi’nin tutumu şaşkınlık yaratırken, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, İstanbul depremini hatırlatarak İBB Meclisi’ni bir kez daha göreve çağırdı.

“Bu doğru bir şey değildir!”

Başkan Akgün şöyle konuştu: “2008 yılından beri Tepecik imar planları Büyükşehir Meclisi’nin gündemindedir. Israrla, baskıyla, zorla birinci kısmını yaptık. Belediyemizin teknik ekibi ve meclis üyesi arkadaşlarımızın ortak çalışmasıyla tamamlandı. Vatandaş yıllarca iskansız binaların iskanını, ruhsatını aldı. Yüzleri güldü. Oradaki binalar bitti. İkinci kısım da mevcut bildiğiniz yer. Tepecik’in depreme karşı en dayanıksız binaların bulunduğu alanı ayırıyorsun. 1000 dönümlük yerin sadece 100 dönümünün imar planını çıkartıyorsunuz. 1/5000’lik çıkartıyorsunuz. Bu doğru bir şey değildir. 1/5000’lik planlara yapılan Tepecik’in yüzde 10’luk kısmı imar uygulaması yapılarak insanların depremde ölümleri engellenir mi bu planla?”

“Tepecik’in, Türkoba’nın, Kumburgaz’ın imar planlarını çıkartın.”

Başkan Akgün sözlerini şöyle sürdürdü; “Eylül – Ekim ayında 1/1000’lik planı geçiririz demişlerdi. Daha 1/5000’lik planın itirazlarınız görüşmediler. Zannediyorum ki maalesef Tepecik’in bu yüzde 10’luk imar planlarını da çıkartmayacaklar. Vatandaşlara söz verdiler. Bana söz verdiler. Ekim’de bizim 1/1000’lik imar planı bu meclisin huzuruna gelecekti ve hızlıca gönderip yılbaşına kadar yürürlüğe girmesini sağlayacaktık. Vatandaş inşaatını, acil yapılması gerekenleri veya imar uygulamasının yapılmasını sağlayacaktık. Şimdi elimiz, kolumuz bağlı. Hiçbir planımız için bugüne kadar tek bir şart öne sürmedik. Sürmüyoruz, sürmeyeceğiz. Çünkü o planın vebali onların boynunadır. Buradaki 31 meclis üyesinin, benim, plan dairemizin ve halkımızın beklentisi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden ricamız; Tepecik’in de, Türkoba’nın da, Kumburgaz’ın da imar planlarını çıkartın.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: