13 Temmuz 2024
 • İBB’den 326 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, büyük önem verdiği ve projeler ürettiği öğrenci yurtlarına bir yenisini daha ekliyor. “Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi” projesinde yer alan "Zübeyde Hanım Kız Öğrenci Yurdu", İstanbul'un merkezinde kız öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak ve 326 öğrenci kapasiteli.

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ, benimsediği “Herkes için iyi yaşam” vizyonuyla birlikte insan odaklı projelere imza atmaya devam ediyor. Mecidiyeköy’de inşa edilen ve içerisinde Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, cami, kültür merkezi, meydanı ve etkinlik alanları bulunan; aynı zamanda ofislerin de yer alacağı bir sosyokültürel yaşam alanı olan “Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi”nin temeli 16 Aralık 2022’de atıldı.

  326 YATAK KAPASİTELİ YURT, KIZ ÖĞRENCİLER İÇİN YAPILIYOR

  İBB’nin büyük önem verdiği ve projeler ürettiği öğrenci yurtlarına bir yenisi ise bu alanda inşa ediliyor. 326 yatak kapasiteli yurt, kız öğrenciler için yapılıyor. Toplam inşaat alanı 19.405,6 m² olan bu sosyokültürel merkezin içerisinde çok amaçlı toplantı odası, kütüphane, kafe, yemekhane, otopark, İETT peronları ve itfaiye amirliği de bulunuyor. Projede yer alacak olan yaklaşık 694 m²’lik alandaki cami ise 335 kişi kapasiteli…

  YAŞAM MERKEZİ ADINI ATATÜRK’ÜN ÜNVANINDAN ALIYOR

  Tarihin kökleri ile gelecek kuşakların buluştuğu bir cazibe merkezi olacak olan Yaşam ve Gençlik Merkezi projesi; ismini Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e verilen ve “Kurtarıcı” anlamına gelen “Halaskar” ünvanından alıyor.

  Ayrıca projede yer alacak caminin adı “Halaskargazi Camii”, kız yurdunun ismi ise “Zübeyde Hanım Kız Yurdu” olarak belirlendi.

  UMUT DOLU BİR GELECEK KURMA HAYALİMİZİN SEMBOLÜ

  “Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi” projesinin merkezine konumlandırılan, dışarı ile içeriyi birleştiren büyük ağaç ise köklerimizdeki güçlü mirasla, umut dolu bir gelecek kurma hayalimizin sembolü olarak öne çıkıyor.

  KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, proje hakkında, “Adını Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e verilen ve ‘kurtarıcı’ anlamına gelen unvanından alan Halaskar Gençlik ve Yaşam Merkezi projemizde bir de yurt inşa ediyoruz. İstanbul’un merkezinde kız öğrencilerimizin barınma ihtiyacını karşılayacak 326 yatak kapasitesli yurt projemiz ‘Zübeyde Hanım Kız Yurdu’ adıyla hizmet edecek” dedi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir