• İBB’den Fatih’e tek seferde 5 açılış 1 temel atma

 • İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Fatih Toplu Hizmet Tanıtım Töreni” ve halk buluşmasında konuştu. “Eminönü Meydanı ve Unkapanı arası çevre düzenlemesinin, Ragıp Gümüşpala Caddesi düzenlemesinin, Ali Paşa Sarayı zemin altı otoparkının, Sarayburnu Arkeoparkı’nın, Tekfur Sarayı Yaşam Parkı’nın açılışlarını gerçekleştiriyor, Reşat Nuri Sahnesi’nin temelini atıyoruz” diyen İmamoğlu, İstanbul’un merkez ilçesi Fatih özelinde yaptıkları hizmetlerin detaylı bir dökümünü yaptı.

  “YILLARDIR BU TEMPOYLA ÇALIŞIYORUZ”

  “Yıllardır bu tempoyla çalışıyoruz” diyen İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

  “2 yıl önce, ‘150 günde 150 açılış’ diye duyuru yaptığımızda, şöyle bir şey düşündü herhalde bize rakip olan anlayış. ‘Evet, atıyor’ falan dediler. Sonra baktılar ki, bunlar gerçekten bayağı iş bitirmişler, bayağı temel atıyorlar. Gıklarını çıkaramadılar. Bizden önceki dönemden çok daha az parayla hem de yaptık. Onlardan misli misli fazla iş başardık. Bunun aslında anlamı; İstanbul’a bereketi getirdik, bereketi. Bunlar, İstanbul’un bereketini kaçırmıştı. Biz, o bereketi geri getirdik. Bereket, bizim inancımızda, kültürümüzde çok değerli bir kavramdır. Bu mübarek Ramazan ayının güzel vasıflarından da biridir. Biz, milletçe biliriz ki, en üst seviyede gayret gösterirsek, adaletten şaşmazsak, işlerimiz de bereketli olur. ‘İstanbul’a bereketi getirdik’ derken, aslında öyle yaparak getirdik. İstanbul tarihinin iddiayla söylüyorum, en gayretli, en çalışkan yönetimi olduk. Hiçbir işimizde adaletten milim şaşmadık.”

  “SARAYBURNU PARKI’NI 10-15 YIL UNUTTULAR”

  “Gelirken uğradım; Sarayburnu Parkı’nda olağanüstü güzel işler yaptık. Hepiniz biliyordunuz; Sarayburnu Parkı çöplük gibiydi. Öyle değil mi? Yani bir insanın tarihine, geçmişine bu kadar ilgisiz olması… Tamam, orada bir şantiye yapıldı. Üstünden 10-15 beş yıl geçti. Unuttular. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk yapılan anıtı orasıdır. ‘Acaba niye unuttular’ diye, insan düşürmeden edemiyor. Değerlerine bu kadar uzak duran ve sinsice birtakım hususlara yorum yapan bir yönetimi, ben bir daha görmedim. Biz nasıl bakarız biliyor musunuz bu tür olaylara? Tarihimizin tamamı bizim. Tarihimizin geçmişinden bugüne her anı, her kişisi bizim; eksiğiyle, yanlışıyla, zaferleriyle kutlamalarıyla, bayramlarıyla. Fatih Sultan Mehmet de bizim, Kanuni Sultan Süleyman da bizim. Mustafa Kemal Atatürk; bizim. Hepimizin. Onun için biz, tarihine saygıyla bakarak, bu alanların düzenlenmesine büyük önem verdik. Mutlaka Yerebatan Sarnıcı’nı gidin görün. Pırlanta gibi oldu. Beyazıt Meydanı’nı dolaşın. Pırlanta gibi oldu. Ordu Caddesi’ni dolaşın. Pırlanta gibi oldu… Vatan, millet, ordu… Öyle yani!”

  “İBB Miras ve belediyemizdeki diğer görevlerinden bildiğiniz ve özellikle Fatihlilerin gönlünü çoktan fethetmiş olan, değerli yol arkadaşım, şimdi Fatih’te Belediye Başkan adayımız -inşallah sizlerin desteğiyle 1 Nisan’dan itibaren Fatih’e Belediye Başkanı yapacağınız- Mahir Polat Başkanımızla çok güzel işlere imza atacağız. 5 yılda, Fatih’te ve tüm İstanbul’da, bizden önce 25 yıl İstanbul’u yönetenleri biz ne yaptık biliyor musunuz? Burayı ihmal ettikleri için, burayı yok saydıkları için, hepinizin huzurunda onları güzelce bir tuş ettik, tuş. ”

  İmamoğlu, konuşmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP Parti Meclisi üyesi Mahir Yüksel, CHP Fatih Belediye Başkan adayı Mahir Polat ve usta sanatçı Zihni Göktay’ı platforma davet etti. Çekilen anı fotoğraflarından sonra, Eminönü Meydanı ve diğer hizmetler resmen hizmete girmiş, Reşat Nuri Sahnesi yeni binasının da temeli atılmış oldu.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir