• İmamoğlu: Biz hava atmıyoruz metro yapıyoruz

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çekmeköy–Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının yapımına Mayıs 2017’de başladı. Proje, yapımına başlandıktan sadece 7 ay sonra, 29 Aralık 2017’de durduruldu. İnşaata, Mart 2018’de tekrar başlandı. Ancak, önceki İBB yönetimi tarafından hak ediş ödemelerinin yapılamaması nedeniyle, şantiye alanı, o güne dek yüzde 4’lük bir ilerleme sağlanmışken, Ekim 2018’de sessizliğe gömüldü. Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki yeni İBB yönetimi, Ekim 2019’da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank’tan kredi sağlayarak, hattın yeniden imalatına başladı. Hattın, Sancaktepe-Çekmeköy arasındaki ilk etabında sona yaklaşıldı. İmamoğlu, hattın ilk etabı için gerçekleştirilen test sürüşüne, CHP Sancaktepe Belediye Başkan adayı Alper Yeğin ile birlikte tanıklık etti.

  AVŞAR: “BİR İSTASYONDA KREŞİMİZ, BİR İSTASYONDA KENT LOKANTAMIZ OLACAK”

  İmamoğlu, test sürüşü öncesinde, Samandıra Merkez İstasyonu peron katında, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ve İBB Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Ceyhun Avşar’dan, hattın yapılış süreci ve sonrasıyla ilgili detaylı bilgiler aldı. İmamoğlu, Avşar’ın, “Biz, sadece raylı sistem projeleri oluşturmuyoruz; raylı sistem projeleriyle birlikte, buradaki yolcu akışına uygun sosyal fonksiyonları da hattımıza tanımlamayı hedefliyoruz. Hattımızın açılışıyla birlikte, bugün çıkış yapacağımız Meclis İstasyonumuzda da bir kreşimiz, raylı sistem açılışıyla hazır hale gelecek. Sarıgazi İstasyonu’nda da bir Kent Lokantamız, hattın açılışıyla birlikte eş zamanlı hizmete alınacaktır” bilgilendirmesinin ardından özetle şu açıklamayı yaptı:

  İMAMOĞLU: “BAZEN HEP DİYORLAR YA ‘METROYU BİZ BAŞLATTIK!’”

  “Mart ayında, bu hattımız ile birlikte iki metro hattı açılışımız olacak. Sancaktepe, Sultanbeyli ve Çekmeköy olmak üzere, üç ilçemizin de kıymetli insanları için burada insanlarımızı metro yolculuğuyla buluşturacağız. Önemli bir hat. Bazen hep diyorlar ya ‘Metroyu biz başlattık!’ Ortada bir ihale ve yüzde 3-4 seviyesinde bir ilerleme… Bunun anlaması da ihaleyi almış bir firma ve ihaleyi alan firmanın şantiyeye yerleşmesi anlamına geliyor. Biz devraldığımızda, mevcut durum bu. Ve bu durumdan bugüne gelinmesindeki süreç şöyle işliyor: Görevi alır almaz, sadece 4 ayda, bu metro hattına gerekli finansmanın ilk boyutunu hazırlayarak işe başladık. 2019’un sonunda, yani 2020’nin başında, buraya start vermiş olduk. Yani sıfırdan başlamış olduk ve bugün şükürler olsun, 4. yılına geldiğimizde büyük bir bölümünü de vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız. 5’nci yılda da tamamını açmış olacağız. Sultanbeyli dahil, sadece bir yıl içerisinde ki, ciddi bir yolculuk kapasitesine sahip bu hattımızı vatandaşlarımızla buluşturacağız.”

  “ATAKÖY-İKİTELLİ HATTIMIZ DA MART
  AYINDA VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞUYOR”

  “Aynı şekilde Ataköy-İkitelli hattımız da Mart ayı içerisinde vatandaşlarımızla buluşuyor olacak. Biz, eskisi gibi, sadece metroları açıp, metro yolculuğu için tanzim etmiyoruz; aynı zamanda her istasyonumuzu bir fırsat alanına dönüştürüyoruz. İşte burada Daire Başkanımız da ifade etti. Birinde bir kreş yapıyoruz, birinde bir Kent Lokantası yapıyoruz. Başka fırsat alanlarımız da var bu hat üzerinde. Onları da zaman içerisinde yine kamuya faydalı alanlar haline getiriyor olacağız. Dolayısıyla, çevresine de değer katan işler haline gelecek. Üzüntümüz şu: Şu anda yine buna benzer, nasıl burada İstanbul’un en doğu noktasına taşıyacağımız Sultanbeyli hattını bitiriyorsak, bir benzerini de en batısında Beylikdüzü hattına taşımak istiyoruz. Ve bizden önceki dönem yapılmadığı gibi, biz burada projesini de çok düzenli bir şekilde hazırladığımız, finansmanını da büyük ölçüde çözdüğümüz ve ihale aşamasına geldiğimiz, ihaleye çıkmadan önce de sadece bir mürekkep, bir kalemle, atılacak bir imzayla, devletimizin istatistik raporuna girmesi sağlanacak olan onayın verilmemesini, aynı şekilde Eyüpsultan-Bayrampaşa hattındaki sürecin de onayının verilmemesi gerçekten topluma büyük bir ihanet. İstanbul’a büyük bir ihanet.”

  “BİR İMZA, BİR MÜREKKEBİ, 16 MİLYON İNSANIMIZ ADINA TALEP EDİYORUZ”

  “Biz, bu ihanetten de bir an önce vazgeçip, İstanbul’umuza hizmet noktasında, İstanbul’un en batısındaki Beylikdüzü-Sefaköy hattının başlatılması konusunda bir imza, bir mürekkebi talep ediyoruz. 16 milyon insanımız adına talep ediyoruz. Aynen burada olduğu gibi, Çekmeköy’ü Sancaktepe ve Sultanbeyli’yle buluşturduğumuz gibi; orada Bakırköy’ü Bahçelievler’e, Küçükçekmece’yi Avcılar’a, Beylikdüzü’nü, Büyükçekmece’yi, Esenyurt’u, Başakşehir’i de o bölgeyle buluşturalım istiyoruz. Bunu her gün, her rastladığım noktada anlatacağım. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Planı’na alınması onayının yapılması, önümüzü açacak. Bu hatadan acilen vazgeçilmesini talep ediyoruz. Bunu da dile getireyim. İnşallah Mart ayında, Sancaktepe adayımız Sayın Alper Yeğin’le birlikte, burada güçlü bir açılışla, Çekmeköy’den Samandıra’ya hep birlikte ilk yolculuğumuzu yapacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”

  İmamoğlu, Yeğin ve beraberlerindeki heyet, açıklamaların ardından test sürüşünü yapacak, görevli Neslihan Pepeoğlu yönetimindeki trene geçti. İmamoğlu, tren Samandıra İstasyonu’ndan Meclis Mahallesi İstasyonu’na doğru yol alırken de kendisini takip eden gazetecilere yaptığı açıklamalarını devam ettirdi. “ Metronun kilometre maliyetinin neredeyse 55 milyon Euro’nun üzerine çıktığı bilgisini paylaşan İmamoğlu, “Bu da bir kilometre metronun, 2 milyar TL olduğu anlamına geliyor. Büyüklüğünü anlamak adına söylüyorum. Bu yatırımların daha verimli kullanılabilmesi için, ‘yürüyen İstanbul’a ihtiyacımız var. Yani eskiden minibüsler, otobüsler, sokak aralarında dolaşan vasıtalar yerine, artık bu var. Bu hatların işletilebilmesi için, yolcuya ihtiyacı var. O yolcunun da lastik tekerlekli araçlardan uzaklaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda, vatandaşlara konforlu yürüyüş alanları sunmanın gerekliliğine vurgu yapan İmamoğlu, “Yaya konforu, şehirlerde artık en önemli konu. Hatta mümkünse, araç almadan şehrin her yerine erişebileceğiniz metro hatlar bizim için çok önemli. Toplu taşımanın en önemli hattı anlamına gelecek. İnşallah bu dönemimiz bittiğinde, 5 yıla… Ki bizim 5 yıldan biraz az ne yazık ki. Hep söylüyorum; üç ayımızı hiç ettiler. Ama olsun. 5 yıldan daha az bir sürede, neredeyse 66 kilometrelik bir metroyu bitirerek, insanlarımızın hizmetine açmış olduk” dedi.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir