• İmamoğlu: Bu iş hava atılacak bir mesele değil

 • İstanbul’da, kentsel dönüşümün en etkin bir şekilde yürütülmesi noktasında çabalarının devam ettiğini belirten İmamoğlu, değerlendirme konuşmasında şunları söyledi:

  “Şu an arka planda gördüğünüz yapı, 1960’lı yıllarda, o dönemin belki de en üstün mühendislik hizmetlerini almış yapılarından bir tanesi. Ama sizler de izliyorsunuz ki, yapı ömrünü tamamlamış. Kolon kesitleri, kiriş kesitleri bugünün deprem yönetmeliğine uzaktan yakından alakası olmayan boyutlarda. Tabii ülkemizde her daim kendini yenileyen mühendislik hizmetleri var. Bazen yaşanan depremler ve depremin ortaya koyduğu karakterler, bilimin ortaya koyduğu birtakım gelişmelerle yönetmelikler değişiyor ve bugün bambaşka bir yapı güvenliği söz konusu. Bugün yıktığımız bina, 65 yıllık bir yapı. Ama acı bir şey var; ne yazık ki 30-40-45-50 yıllık, hatta bazen 20 yıllık yapılar bile, bu anlamda güvensiz birtakım işaretler vermekte. Kağıthane’de Sağlık Bakanlığı’na daha önceden tahsisli ve hastane olarak kullanılan bir yapıyı bakanlık hızlıca terk etti. Ve biz şu anda, orada bir güçlendirme yapıyoruz örneğin. Yapı, 20 yılı biraz aşkın bir yaşa sahip. Dolayısıyla gerçekten işimiz çok. Yükümüz ağır. Ve birlikte hareket etmemiz gerekiyor.”

  BAKANLIĞA ELEŞTİRİ: “KANUN SÜRECİ KISMINDA BİZ YOKUZ”

  “Bu konuda bakanlığımızla (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı) olan diyaloglar sonrasında oluşan bir kanun süreci var. Bu kanun süreciyle ilgili -az önce vatandaşlarımıza da bilgi verirken ifade ettiğim gibi- bir; evet çok seviyeli, çok sağlıklı bir diyalog süreciyle Sayın Bakanımızla süreç başladı. Ardından arkadaşlarımızın da katılımlarıyla, farklı belediyelerin de katılımlarıyla İstanbul’a dair görüşler, karşılıklı verildi. Bizim birtakım görüşlerimiz vardı. Bunlar da sunuldu. Kaldı ki ben, Sayın Bakanımıza, İstanbul’a dair özel bir hukukun geliştirilmesi, hatta gerekiyorsa bir kanunla desteklenmesi gereken bir öneri sundum. Ve bu önerinin bir İstanbul Deprem Konseyi olabilir, İstanbul Deprem Kurulu olabilir, İstanbul Deprem Başkanlığı olabilir, diye de bir başlıkla anlattım. Bu müzakereler sonrasında görüşmenin yapılıp, ona göre kararın ortaklaşa bir şekilde ama Meclis’te ama farklı koşullarda kamuoyuna ortaklaşa aktarıldığında hiçbir sorunu yaşanmayacağını dile getirdim. Ama görüş toplama ya da bilgileri alma noktasında bakanlığın yürüttüğü süreç oldukça makul, ancak kararın netleştiği an itibariyle, kanun sürecinde veya ‘Biz böyle bir hazırlıkla Meclis’e gidiyoruz’ kısmında biz yokuz.”

  “BU HIZ, BU SÜRAT YETMEZ”

  “Nedir bu bütünleşmenin altyapısı? Tabii ki, ‘Bunu bakanlık yönetmeli’ dedik. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği, ilçe belediyeleri mutlak içinde olmalı. Yetmez; sivil toplum kuruluşları, işte buradaki oluşan inisiyatifler gibi, onları dinleyen bir yapının, şeffaflığı güçlendiren bir yapısının olması şart. Yetmez; meslek odalar… Özellikle altını çizerek söylüyorum; belli sektörlerin temsil edilmesi… Örneğin bankacılık sektörü, örneğin sigortacılık sektörü. Örneğin inşaat sektörü hem malzeme üreten hem müteahhitlik yapan. Her biri elini taşın altına koyan, sağlıklı bir mekanizma işleten bir güçlü yapıyı İstanbul’a var ettiğiniz taktirde, İstanbul’da bu işin çözümü mümkün. Tamam; TOKİ bir yerde bir dönüşüm yapıyor. Alkışlıyoruz. Hiçbir muhalefet cümlesi kurmadan 4,5 sene geçirdim. KİPTAŞ burada yapıyor. Bu da alkışlanıyor. Bunda sorun yok. Ama bu hız, bu sürat yetmez. Özel sektörü motive eden bir hattın, aynı zamanda binaların kendilerini yapacak bir düzenlemeyi de güçlü bir şekilde, hızlı bir şekilde değiştiren bir altlığın oluştuğu, böylesi güçlü bir yapı İstanbul’a hediye edilmeliydi. Ama bu kanunla; sadece bir kısmı faydalı, bir kısmı bence anlamlı olmayan ve de bir Kentsel Dönüşüm Başkanlığı diye, TOKİ gibi bir kurum çıkartılmıştır. Ne yazık ki bence sonuç vermeyecek. İnsanların kafalarındaki tereddütler ve tartışmalar büyüyecek. Birtakım iyi niyetli çabalar bile, hak ettiği değeri ve karşılığını bulamayacak. Bizim hala ısrarımız bu noktadadır.”

  “BİRBİRİMİZE HAVA ATMAYALIM”

  “Ben niye KİPTAŞ’a, ‘Mahalle aralarına girin’ dedim? Gerekiyorsa finansımızı katalım, sıfır kar edelim. Gerekiyorsa müteahhitleri motive edelim. Gerekiyorsa birtakım imar koşullarını hukuka uygun bir biçimde zorlayalım. Biz gidersek insanları ikna ederiz. Şimdi onlarca noktasında tekil bina ya da bu tür site veya bir tür ortamlarda süreçleri yürütebiliyoruz. Bu bakımdan kentsel dönüşüm mesela, hayati bir meseledir. Önemli bir meseledir. Birbirimize hava atmayalım. Bu iş, hava atılacak bir mesele değildir. Fors yapılacak bir mesele değildir. Bu iş cumhurbaşkanı, belediye başkanı meselesi değildir. Milli bir meseledir. Hele hele İstanbul depremi meselesi, beka meselesidir. Ekonomik geleceğimizi etkileyen bir meseledir. Farkındaysanız; ekonomik kriz artıyorsa, seçime yaklaşılıyorsa mesela, Kanal İstanbul bir anda hop unutuluyor. Rezervuar çekiliyor ve hak ettiği yere gidiyor tabiri caizse. Sonra ne oluyor? Bir anda bir şeyler bir düzeliyor, tekrar canlanıyor. Çünkü Türkiye’ye, İstanbul’a hiçbir katkısı olmayan, kentsel dönüşüme hiçbir katkısı olmayan, sadece kentsel bir yığın oluşturan tür projelerle değil hem ekonomiyi düzelten hem kentsel dönüşümde bütünlükçü, katılımcı, aynı zamanda herkesin elini taşın altına koyduğu bir modelle sürecin yönetilmesi lazım.”

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir