• İmamoğlu: İstanbul’da seçimleri kazanmaya devam edeceğiz

 • 3 yıldır devam ettirdikleri tarımsal destek hizmetinin yaptıkları en heyecan verici işlerden biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krize dikkat çekti. Toplumun bütün katmanlarının yaşanan ekonomik krizden farklı şekillerde olumsuz etkilendiğinin altını çizen İmamoğlu, “Bütün bu yaşananlar, bir gecede, talihsiz olarak milletin başına gelmiyor. Geçmiş dönemde yapılan hatalar, yürütülen yanlış ekonomi politikaları, özellikle bilimsellikten, teknikten ve hiçbir şekilde ortak akıldan faydalanmayan, ‘Her şeyi ben bilirim’ aklıyla hareket eden hükümetin bugün yarattığı ortamın ceremesini çekiyoruz. Bu çok net. Ekonomik kalkınmanın temelinin üretim olduğunu, dünyada bilmeyen ülke yoktur. Ve bu noktada üretimin desteklenmesi, üretimin büyütülmesi, aslında ekonomik büyüme, insanlarının zenginleşmesi anlamına gelir. Ama eğer siz üretimi destekleyen, üretim politikalarını önceleyen değil, bir nevi tüketici toplum haline getiriyorsanız insanlarınızı, o zaman bu yaşanan ekonomik çöküntü, sizin için ne yazık ki karşınıza çıkacak durumdur” dedi.

  “ÜRETİCİLERİMİZE DESTEK SAĞLAMAYI BAŞINDAN BERİ İLKE EDİNDİK”

  Yaşanan sorunlara sadece hükümet gözünden bakan bir yönetim olmadıklarını belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

  “Evet; ekonominin sorumlusu, bir ülkenin hükümetidir. Gerçekten bir ülkede bir ekonomik kriz varsa, insanlar sıkıntıdaysa, bunun net olarak sorumlusu o ülkenin ekonomisini yöneten hükümettir. Ama biz, ‘Yerel yönetim olarak ne yapabiliriz? İnsanlarımıza nasıl destek olabiliriz? Yoksulluğu nasıl azaltabiliriz? Üreten insanlara nasıl katkı sunarız’ diye, büyük çaba içerisinde olduk. 20 milyona yakın insanın yaşadığı bu kentte, temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, hiç dokunulmamış alanlara, sahalara en üst seviyede destek olmayı ilke edinmiş bir yönetim olduk. O manada, ‘Her alanda çok üretmeliyiz’ diyen bir yönetim olarak, ‘İstanbul’un tarımla ne alakası var’ diye bakanların tam tersine, burada üreticilerimize destek sağlamayı başından beri ilke edindik. Çünkü baktık ki, üreticilerimiz yüksek maliyetlerin altında hem eziliyor hem de ekilmesi, biçilmesi gereken alanlarını ekmekten, biçmekten vazgeçiyor. Özellikle yüksek maliyetlerin altında ezildikleri akaryakıt ve enerji fiyatlarında artışlara artık tahammül edemedikleri, baş edemedikleri bir ortamda üreticilerimizin üretime devam edebilmeleri için desteğe ihtiyaçları olduğunu gördük ve sırtımızı onlara dönmedik.”

  “TÜİK VERİLERİNE GÖRE, İSTANBUL’DA TARIM YAPILAN ALAN TAM 50 BİN DEKAR BÜYÜDÜ”

  Söz konusu hizmeti pandemi sürecinde vermeye başladıklarını hatırlatan İmamoğlu, süreç içerisinde çiftçilere, balıkçılara ve arıcılara sundukları hizmetlerle destek türlerini çoğalttıklarının altını çizdi. Yaptıkları çalışmalarla; tarım, balıkçılık ve arıcılık sektörlerinde üretim yapan insanların sayısını artırdıklarına vurgu yapan İmamoğlu, yaşanan durumun TÜİK raporlarına da yansıdığını kaydetti. “TÜİK verilerine göre, göreve geldiğimizden bu yana İstanbul’da tarım yapılan alan tam 50 bin dekar büyüdü” diyen İmamoğlu, “Bu aslında siz fırsat verdiğinizde; İstanbul’un tarımla ne kadar değerli işler yapabileceğini, İstanbul’un bu ürettiği sahalardan İstanbullunun evine, mutfağına daha ucuz gıda temininin var olacağını, yine aynı şekilde İstanbullunun moralini arttıracak şekilde gıda güvenliği açısından da hem güvenli hem lezzetli gıdayla buluşabileceğini insanlarımıza ispat ettik. Çiftçimiz doğru araçlarla desteklediğinizde, onlar da üretmesini gayet iyi bilen insanlar. Gerçekten her birisine teşekkür ediyoruz. Biz, desteklemeye devam edeceğiz. Doğru işler yapmaya devam edeceğiz. Yapılmayan işleri başlatmaya ve insanlarımızın ihmal edilen ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Biz niçin bunları başarıyoruz biliyor musunuz? Tek farkımız var: ‘Her şeyi ben bilirim’ demiyoruz. Bilen insanlarla çalışıyoruz. Köylüyü dinliyoruz. Çiftçiyi dinliyoruz. Tarım Daire Başkanı’nı dinliyoruz” ifadelerini kullandı.

  VATANDAŞLARA “UMUTLA AYAĞA KALKIN” ÇAĞRISI 

  Vatandaşlara, “Umutla ayağa kalkın” çağrısında bulunan İmamoğlu, “Biz hem bundan sonraki İstanbul seçimlerini hem de İstanbul’un ilçe seçimlerini kazanmaya devam edeceğiz. Bununla yetinmeyeceğiz; ülkemizin makus talihini yenemediğimiz bu seçimde, bir sonraki seçimde yenme konusunda da kararlı çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Dolayısıyla yılmak yok; yolumuza devam edeceğiz. Vatandaşımızla yüzleşeceğiz. Yaptığımız eksikliklerden dolayı, onlardan özür dileyeceğiz. Onlarla dertleşeceğiz, konuşacağız. İşte buradaki gibi eleştirileri alıp, baş tacı edeceğiz. Önümüze vatandaşlarımızın dilek ve tavsiyeleriyle bakacağız. Ve milletin hizmet alması için, bu millete ait milletin iktidarlarının kurulması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Unutmayınız; buradaki kardeşiniz, asla vazgeçmeyen bir kardeşiniz. Bunu herkes bilsin” şeklinde konuştu.

  ÇATALCALI ÇİFTÇİLER: “BAŞKANIMIZ OLMASA, ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKACAKTIK”

  Sahneye, Çatalcalı üreticileri temsilen davet edilen Yusuf Aktaş ve Devlet Kaçkın da görüşlerini kısaca dile getirdi. İBB’nin tarımsal desteklerini çiftçiliği bırakmaya karar verdiği bir dönemde geldiğini belirten Aktaş, duygularını, “Başkanımız olmasa, bırakacaktık. Gelen bu desteğe sarıldık. Bu yaşta biz tarım yapmaya çalışıyoruz” sözleriyle dile getirdi. “Çiftçilik yapmaya ve çiçek dikmeye devam edeceğiz” diyen Kaçkın da İmamoğlu’na teşekkürlerini sundu. Konuşmaların ardından İstanbullu çiftçilere ulaştırılacak kışlık sebze fidelerinin dağıtımı; İmamoğlu, Günaydın ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün tanıklığında başladı.

  YAZICI: 693 OLAN ÜRETİCİ SAYISI, DESTEKLERİMİZLE 8 BİN 226 KİŞİYE ULAŞTI”

  Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre; İBB, İstanbullu çiftçilerin girdi maliyetlerini azaltmak, üretimden çekilen çiftçileri tekrar tarıma teşvik etmek için, 2020 yılından bu yana çeşitli alanlarda çalışmalar yapıyor. 2020’de yazlık sebze üreten çiftçilere domates, biber, hıyar, patlıcan ve karpuz fidesi desteği verilirken, 2021 yılında bu desteklere; kışlık sebze fidesi desteği, silajlık mısır tohumu desteği, biyolojik mücadele amacıyla sarı tuzak desteği, küçük ölçekli balıkçılarımız için tekne bakım malzemesi desteği ve küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimize kuzu besi yemi desteğini de eklendi. 2022 yılında ise, tüm bu desteklere; yağlık ayçiçeği tohumu, ekmeklik buğday tohumu, damla sulama hortumu ve gübre desteği, mazot desteği, çilek fidesi desteği, büyükbaş hayvan yemi desteği ve arı yemi desteği ilave edildi. 2023 yılında da tarımsal üretimde su sarfiyatını azaltan, yabancı otlarla mücadeleyi en aza indiren, tarımda ilaç kullanımını da azaltan malç naylonu desteği İBB’nin hizmetlerine eklendi. 2020 yılında destek verilen çiftçi sayısı 693 iken, bu sayı 2023 yılında bitkisel üretimde 4 bin 506, hayvansal üretimde 2003, arıcılıkta 417 ve balıkçılıkta bin 300 olmak üzere, toplam 8 bin 226 kişiye ulaştı.

  DEPREM BÖLGESİ DE UNUTULMADI

  2023 yılında; 2 bin 246 çiftçiye 6.129.306 yazlık sebze fidesi, 1 bin 262 çiftçiye 9.777.900 kışlık sebze fidesi, 1.808 çiftçiye 3 bin 19 torba yağlık ayçiçeği tohumu, 446 çiftçimize 1.788 torba silajlık mısır tohumu, 1.649 çiftçiye 3 bin 502 torba (175.100 kg) granül gübre, 525 çiftçiye 1.902 torba (47.550 kg) damla sulama gübresi, 1.091 çiftçiye 2.990 top malç naylonu, 489 çiftçiye 6 bin 500 paket sarı tuzak, 2.272 çiftçiye 311 bin 750 litre mazot, 1.325 küçük ölçekli balıkçıya tekne bakım malzemesi, balıkçı tulumu ve çizme desteği, 1.131 çiftçiye 1.640 ton sığır süt yemi desteği verildi. Önümüzdeki günlerde, İstanbullu çiftçilere arpa ve yulaf tohumu desteği verilecek. Besi yemi, arı yemi ve diğer alanlarda yapılacak destekler için de ileriki aylarda talep toplanacak. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay ilinde depremden zarar gören çiftçilere 1.500 torba silajlık mısır tohumu, 200 bin hıyar tohumu, 400 bin kabak tohumu, 400 bin kavun tohumu ile 390 ton büyükbaş hayvan yemi desteği verildi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir