13 Temmuz 2024
 • İmamoğlu: Yolunuz, yolumuz açık olsun

 • Dernekteki konuşmasında yaklaşık 400 belediyeye destekler sunduklarını bilgisini veren İmamoğlu, Hacıbektaş’a hizmeti bütün ülkeye yapılan bir hizmet olarak gördüğünü söyledi. “Bu bizim sorumluluğumuz” diyen İmamoğlu, “Hatta ihmal edilmiş bir şeyi döndürme yani bir hayata geçirme projesi kabul edin. Kamu olarak ihmalimiz. Dolayısıyla biz de bir devlet kurumuyuz. Onu yapıyoruz.Bu yönüyle ben hani kendimi gelirken buraya hizmet etmiş de onunla övünen değil, sorumluluğumu yerine getirmiş bir belediye başkanı olarak geliyorum. Onu ifade edeyim. Yani bir sorumluluk vardı. Bu sorumluluğu üstlendi, yerine getirdi. Onun gönül rahatlığıyla geliyorum. Onun öyle algılanmasını da isterim. Başka türlüsünü hiç düşünmem. İnşallah daha güzel hizmetler ederiz. Daha kalıcı sistemler düzenler, sizlerin önderliğinde, buranın ev sahiplerinin kabiliyetleriyle düzenlenir. Biz de onlara destek olmaya devam ederiz” ifadelerini kullandı.

  İLK ZİYARETİMDE HACIBEKTAŞ’IN İHMAL EDİLDİĞİNİ GÖRMÜŞTÜM 

  İBB Başkanı İmamoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’ndaki ziyaretinin ardından, İBB iştiraki KİPTAŞ’ın üstlendiği Mihmandar projesinin şantiyesine hareket etti. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt tarafından gelinen süreçle ilgili bilgi alan İmamoğlu, örnek daireyi gezdi. İki günlük ziyaretiyle ilgili basın mensuplarına değerlendirme yapan İmamoğlu, Hacıbektaş’ın manevi atmosferiyle çok kıymetli olduğunu söyledi. “Burada, bu güzel toprakların, Anadolu’nun, bu milletimizin belki en değerli geçmişini simgeleyen Hacı Bektaş-ı Veli’nin ebedi istirahatgahı burada. Buranın her yıl yüz binlerce ziyaretçisi var. Belki ileride bu ziyaretçisi daha da artar. Tabii bu tür merkezleri  hepimizin, devletin bütün kurumları özenle takip etmeli ve ben ne yapabiliyorum buraya diye düşünmeli. Bu konuda ilk ziyaret anımızdan itibaren ne yazık ki Hacıbektaş’ın bu anlamda ihmal edildiğini tespit etmiştim ve çok üzüntü duymuştum” dedi.

  İBB’nin 400’ün üzerinde belediyeye desteklerde bulunduğunu bir kez daha anımsatan İmamoğlu, “Burasını bir belediye gibi görmedik. Burası hem maneviyatıyla, inanç merkezi olmasıyla hem de dediğim gibi Hacı Bektaş-ı Veli’nin ismiyle anılarak burada neredeyse milyona yakın insanın ziyaret ettiği bir yer olmasıyla özenli adımlar attık. İlçe belediye başkanımızla oturduk, tartıştık, konuştuk. Temel ihtiyaçlarını; çevreye dair, altyapıya dair; özellikle yol, kaldırım, meydan,  peyzaj,   gibi hususlarına hızlıca dokunduk. Güzel bir iş birliği yürüttük ve gerçekten Hacıbektaş 2020’denen bugüne çok özel bir yere evirildi. Ben bu konuda devletimizin bütün kurumlarını göreve çağırıyorum. Bu ve buna benzer noktaları hassasiyetle değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

  ANADOLU’YA DA ÖRNEK OLMA GİBİ BİR MİSYONU ORTAYA KOYDUK 

  İmamoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

  “Tabii bununla yetinmedik. Bir de böyle bir projeyi geçen yıl ziyaretimde arkadaşlarımla paylaştım. Çünkü bu tür noktalarda barınma alanları, ziyaret eden insanların ilgisini besleyecek bir mekanizmayla  nasıl bir proje geliştiriliri kafamda yorarken biz böyle bir işe KİPTAŞ ki bu konuda çok marifetli bir kurumumuz.  Anadolu’ya da örnek olma gibi bir misyonu ortaya koyduk ki şu an başka illerde de proje hazırlıkları olan bir kurumumuz KİPTAŞ. Burada da çok özenli bir çalışmayla hem Hacıbektaş’ın mimari dokusuna, bundan sonraki yapılaşmasına nasıl katkılar sunabiliriz diye  bir düşünce ortaya koydum. Arkadaşlarım çalıştılar. Burada yine belediyenin ihaleyle satışa çıktığı bir araziyi ihalede alarak  bir proje geliştirdik. Bugün projenin artık sonuna doğru yaklaşıyoruz. Geçen sene  kasım ayında   temelini atmıştık. Çok değerli bir çalışma yürütülüyor. Burada sadece konutlar olmayacak. Bu konutlar aynı zamanda biraz daha kolektif bir anlayışla biraz daha paylaşım usulüyle gelen kıymetli ziyaretçilerin konakladığı, ağırlandığı bir yere dönüşecek. Onun için adı da Mihmandar. O mihmandarlık duygusunu, hissiyatını gösteren bir projeye evirildi”

  EN ÇOK GURUR DUYACAĞIM HİZMETLERDEN BİRİSİ 

  “Projeyi bir sosyal proje olarak da tasarladık. Çünkü içinde kreşi olan, içinde aşevi olan, aynı zamanda kendi döner sermayesiyle yine Hacıbektaş’a hizmet sunan da bir yapıya dönüştürdük Burayı. KİPTAŞ çok manevi bir şeyimize imza atacak ve  buradan   bence manen de madden de kazanım elde etmiş olacak. Yüklenicimiz sağ olsun çok temiz pırlanta gibi bir   işçilikle ve buraya özenli bir proje kazandırarak  firma olarak da prestijli bir dokuya imza atmış olacak. Dolayısıyla hem Hacıbektaş Belediyesi hem KİPTAŞ hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem yüklenicimiz, hep birlikte çok özenli bir projeye imza atıyoruz. Bugün kaba inşaatı bitti. Örnek daire çalışmaları sürüyor. Sosyal alanların ki etrafında da çok güzel bir yeşil alanımız da olmuş. Bütün bunların bitmesiyle beraber inşallah 2024 yılında birçok sevinçli haberin yanı sıra burada da güzel insanların konakladığı, ziyaretlere geldiğinde huzurlu bir şekilde kaldığı ve fayda verdiği her yönüyle kazan kazan diyebileceğimiz ama maneviyatıyla kazan diyebileceğimiz projeyi gerçekleştirmenin onurunu yaşıyorum. Hacıbektaş’a hizmet etmek Ekrem İmamoğlu şahsiyetinde belki de en fazla onur duyacağı, gurur duyacağı hizmetlerden birisidir. Vesile olan bütün dostlarımıza teşekkür ederiz.”

  ARZU ETMEDİĞİMİZ SONUÇLARI ALDIK, EKSİKLERİMİZ VAR, HATALARIMIZ OLDU 

  Ziyaretini İlicek Köyü’nde sonlandıran İmamoğlu, köy halkı tarafından alkışlarla karşılandı. Muhtarlık binasının önünde konuşma gerçekleştiren İmamoğlu, Atatürk’ün cumhuriyet düşüncesinde Hacıbektaş’tan etkilendiğini söyledi. “Cumhuriyet bizim, birlik ve beraberliğimizi tesis eden en büyük projedir” diyen İmamoğlu, “Onu bizim koruyup, kollayıp geliştirme zorunluluğumuz vardır. Bazı aksaklıklar yaşıyor olabiliriz. Arzu etmediğimiz sonuçları aldık, eksiklerimiz var, hatalarımız oldu. Bunları düzelteceğiz. Bunları düzelteceğiz. Büyük bir mücadele vereceğiz. Cumhuriyetimizi geliştirmek için, demokrasimizi geliştirmek için, geleceğin ihtiyaçlarını karşılamak için eğitimden teknolojiye, adaletten tarıma, aklınıza gelebilecek her hususta ülkemizin potansiyelini daha yukarılara taşımak için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

  AMASIZ, FAKATSIZ, KEŞKESİZ 

  “Bizim partimiz zaten bize demokrasiyi gösterir. Ben bilirimden uzak bir partidir partimiz. Ben değil biz biliriz diyen bir partidir. Onu sağlamalıyız. Oturacağız, ortaklaşacağız, konuşacağız. Ve göreceksiniz inşallah başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde güçlü bir başarıyı birlikte elde edeceğiz. Buna yol yürümemiz için atmamız gereken güçlü adımlar var. Onun da çabasını aile içinde, yuva içinde tartışarak konuşarak bulacağız. Ve bulduktan sonra da inşallah hep birlikte ayağa kalkıp, güçlü bir şekilde hedefe menzile birlikte yürüyeceğiz. Yine kol kola olarak inşallah bunu başardığımızda ondan sonra yeni bir yerel yönetim kabiliyeti, yerel yönetim gücü ortaya koyduğumuzda bir sonraki seçime amasız, fakatsız, keşkesiz, tüh ya şunu niye yaptık demeden, eksiksiz, güçlü bir şekilde kazanmanın yolculuğunu ortaya koyacağız.”

  “MİLLETİN KAZANIMLARINI KALICI HALE GETİRMENİN İŞİ HENÜZ BİTMEDİ” 

  “Biz doğruları yapmak zorunda olan insanlarız. Doğruları yapmak zorunda olan insanlarız. Cumhuriyete borçluyuz. Allah nasip etti, dünyanın en güzel şehrinden ben belediye başkanıyım. Bundan daha güzel bir makam yok. Bundan daha ulvi bir makam yok. Keyfini, onun gururunu anlatamam. Ama bizim işimiz makam değil, bizim işimiz, milletimizin kazanması. Makamlar gelir geçer, milletin kazanımlarını kalıcı hale getirmenin işi henüz bitmedi. Bu bağlamda yolculuğumuz büyüktür. Buradan hem niçin geldiğimizi sizinle paylaşmış oldum. Hem güzel ortamınızı sizlerle paylaşmış oldum hem de kısa bir gelecek tahayyülünü sizinle paylaşmış oldum. Hepimizin Allah yardımcısı olsun. Buraya geldik, dualar ettik. Hep beraber güzel temennilerde bulunduk, umut ediyorum ki hem kişisel hem ailemizle ilgili hem işimiz gücümüzle ilgili hem milletimizle ilgili hem de insanlık için ettiğimiz bütün güzel duaların kabul olmasını diliyorum. İnşallah seneye bambaşka daha farklı, çok daha güzel, çok daha umutlu, çok daha huzurlu şekilde Hacı Bektaş-ı Veli’nin huzuruna gelmeyi bize Allah nasip etsin. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Yolunuz, yolumuz açık olsun.”

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir