ALTIN 2.035,770,15%
BITCOIN 17875652,86%
28 Şubat 2024
İstanbul
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İSKİ’den Başakşehir’e 560 milyon liralık yatırım

İSKİ’den Başakşehir’e 560 milyon liralık yatırım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), “300 Günde 300 Proje” maratonu kapsamında, “Başakşehir Atık Su, Yağmur Suyu ve İçme Suyu Yatırımları” için toplu açılış töreni düzenledi. İBB’nin köklü kurumu İSKİ tarafından gerçekleştirilen yatımlar için Ziya Gökalp Mahallesi Olimpiyat Stadı Yolu’nda düzenlenen törende, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, birer konuşma yaptı. 

ABONE OL
18 Mart 2023 16:37
İSKİ’den Başakşehir’e 560 milyon liralık yatırım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konuşmasına, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıldönümünü kutlayarak başlayan İmamoğlu, “Bu mücadelenin elbette çok şanlı komutanları, askerleri vardır. Ancak karakteriyle, duruşuyla, Çanakkale Zaferi’nde ortaya koyduğu üstün kararlılığıyla, sözleriyle bir kurtuluş ateşi yakan ve ardından İstiklal Savaşı’nın başkomutanı ve ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Çanakkale Savaşı ve ondan sonraki milli mücadele dönemiyle Cumhuriyet’imiz kurulmuştur. Başta Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarına, Çanakkale’den İstiklal Savaş’ına minnet duygularımızı iletiyoruz. Ruhları şad olsun. Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. İyi ki onlar vardı. Ve bugün bizler, umuyoruz ki her birine layık insanlar olabilelim” dedi.

“ÇOK ŞÜKÜR, İSTANBULLULARIN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARTMADIK”

İstanbul’da yönetime aday oldukları andan itibaren, israfı önleyeceklerini ve şehrin bütçesine bereket getireceklerini söylediklerini hatırlatan İmamoğlu, “Dedik ki; kesinlikle önceliğimiz, bu şehrin ihtiyaçlarını karşılamak olacak. Bir avuç insana hizmet eden bir prensipten uzaklaştırarak, 16 milyon için çalışacağız. Kişilere, ailelere ve onların mensup olduğu bir kısım kurum kuruluşlara hizmet eden değil, Başakşehir’den Kadıköy’e, Kartal’dan Silivri’ye kadar bu şehrin her ilçesine eşit hizmet sunacağız. İşte hemşerilerimiz, bizlere onun için oy verdiler. Ve inanın hissediyorum, 16 milyon insanın, oy vermeyenler de dahil, mutlu oldukları bir seçim sonucu elde ettik. Belki biraz geçmişten bugüne oy verdikleri parti kazanmadı diye, buruk olabilirler. O buruklukla hafifçe kıskanabilirler; olsun. Ama temel hedefi, onların da kalbini kazanmak olan bizlerin anlayışı, eminim ki onların da içini ısıtmıştır. Ve hiçbir zaman bu karakterimizden vazgeçmedik. Çok şükür, İstanbulluların güvenini boşa çıkartmadık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, hukuk ve ahlak dışı bütün unsurlarını temizleyerek, hukuka dayalı, hesap verebilir bir süreci var ettik. İBB tarihinde, iddia ediyorum ki, bu kadar kısa sürede var olan projeleri anlamlı bir şekilde bitirmeyi, yeni projeleri başlatmayı, hatta bitirmeyi, daha da güçlü projeleri başlatmayı kısa sürede başarmış bir yönetim olduk. Toplam bütçemizin artık yüzde 50’sini yatırımlar almakta” dedi.

“BU YOLDA, YOL ARKADAŞLARIMLA BİRLİKTE KARARLILIKLA YÜRÜYORUZ”

Hizmet sürelerinin yaklaşık 1,5 yıllık bölümünün Kovid-19 pandemisine denk geldiğini hatırlatan İmamoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, ki hala devam eden, trajik yoksulluğu ve ekonomik krizini yaşadığımızı unutmayalım. Ve ne yazık ki, 40 günü aşkın süre önce canlarımızı kaybettiğimiz büyük bir depremi ve moralsizliği yaşadığımız bir dönemin içinde olduğumuzu unutmayalım. Buna rağmen yolumuza devam edeceğiz. 2023 yılı yatırım bütçemizi, 2022’ye göre yüzde 100 arttırdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni, gerçekten yatırımlarıyla güçlenen bir kurum haline getirdik. Aynı anda 10 metro birden inşa edebilmek, engellenmesine rağmen, 4’e yakın raylı sistem projesini hazırlayıp Cumhurbaşkanlığı kabulüne sunulan, başta Beylikdüzü – Sefaköy hattı olmak üzere, önemli hatların çalışmasını yapmak, yine bu dönemde bizlere nasip oldu” ifadelerini kullandı. İBB’nin gelmiş geçmiş en başarılı ve en demokrat başkanı olma iddiasıyla, yol yürümeye devam ettiğini aktaran İmamoğlu, “Bu yolda, yol arkadaşlarımla kararlılıkla yürüyoruz. Onun için başarmakta da kendimize güveniyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞA: “970 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE BİR YATIRIM GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLUYORUZ”

İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa da konuşmasında, “İSKİ olarak, Büyükşehir Belediyemizin tüm birimleri gibi, felaketin ilk saatlerinden itibaren, görevli olduğumuz Hatay’a intikal ettik. Arama-kurtarma çalışmalarına katıldık. Bölgenin yıkılan altyapısının onarımı için çalışmalar gerçekleştirdik. Halen daha çalışmalarımız bölgede devam ediyor. Deprem bölgesinde yaptığımız çalışmalar bize gösterdi ki; sağlam altyapı, sağlam gelecek demek. Dolayısıyla biz de bu gerçekten hareketle, İSKİ olarak, afetlere dayanıklı sağlam bir altyapı inşa ederek, İstanbullu hemşehrilerimize sağlam bir gelecek sağlamak için gece gündüz çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Başakşehir ilçesinde yaptıkları çalışmaları özetleyen Başa, “Başakşehir’de, toplamda 250 milyon liralık bir içme suyu yatırımını da bugün itibariyle hizmete almış oluyoruz. Bugün açılışını yatırımların toplamı, 560 milyon lira civarındadır. Ama halen daha devam eden 230 milyon liralık yatırım var. Böylece 970 milyon liranın üzerinde bir yatırım gerçekleştirmiş oluyoruz” bilgilerini paylaştı.

NELER YAPILDI?

Başa’nın verdiği bilgilere göre; Başakşehir İlçesi genelinde, yetersiz kesite sahip, kullanım ömrünü tamamlamış hatların yenilenmesi, atık su hattı olmayan bölgelerdeki eksikliğin giderilmesi için atık su kolektör hattı; atık su şebeke hattı ve su baskınlarının önüne geçmek için ise, yağmur suyu hattı çalışmaları tamamlandı. Artan su ihtiyacını karşılamak ve su kesintilerine engel olmak amaçları ile 20 bin metreküp kapasiteli Şahintepe İçme Suyu Deposu ile terfi merkezi inşaatı da tamamlanarak hizmete sunuldu. İçme suyu talebini karşılayabilmek ve hizmet ömrünü tamamlayan hatların yenilenmesi ilgili talepler değerlendirilerek, ilçeye toplam 7.895 metre içme suyu hattı da yapıldı. İçme suyu deposu, içme suyu terfi merkezi, isale hatları, içme suyu şebeke hatları, yağmur suyu hattı, atık su kolektör ve şebeke hattı çalışmaları kapsamında toplam 559.634.681,29 TL’lik yatırım gerçekleştirildi.

Yapılan diğer imalatlar şöyle oldu:

•            20.000 m3/gün hacimli Şahintepe depo ve Terfi Merkezi ile Başakşehir ilçesi, Güvercintepe, Bahçeşehir 2. Kısım ve Şahintepe bölgelerinin büyük bir kısmı cazibe ile beslenerek bölgede artan su talebi karşılandı.

•            Bölgeye sürdürülebilir sağlıklı içme suyu temininin sağlanması için talep edilen ilave İçme suyu şebeke hattı yapımı çalışmaları kapsamında 7.895 metre içme suyu hattı imalatı yapıldı.

•            20.000 m3/gün hacimli Şahintepe depo bölgesinde cazibeli besleme alanları artırılmış olup işletme arızalarında uzun süreli su kesintilerine engel olunurken su depolama hacmi de artırılarak su temininde yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçildi.

•            Atık su, yağmur suyu yatırımları ile Başakşehir İlçesi, Başakşehir, Şahintepe, Sazlıbosna, Bahçeşehir 1. Kısım, Ziya Gökalp Mahalleleri ile ilçe genelinde atık su ve yağmur suyu hattı hiç bulunmayan yerlerde bu eksiklik giderildi. Kesiti yetersiz olan atık su ve yağmur suyu kanalları yenilendi. Karışık sistem çalışan hatlar ayrıştırılarak su baskınları önlendi.

•            Karışık sistem çalışan hatların ayrıştırılması ile atık sular İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerine, yağmur suları ise en yakın dereye iletildi. Böylelikle karışık sistem çalışan hatlardan dolayı hanelerde yaşanan su baskınları önlenerek yağmur suyu kanallarının uygun hidrolik kesite çıkarılması ile taşkınların önüne geçildi.

•            Bölgede İstiklal Caddesi’nde atık su hattı, Anafartalar Caddesi’nde atık su hattı, Kuru Gıda Hali bölgesinde atık su ve yağmur suyu hattı, Ziya Gökalp Mahallesi Olimpiyat mevkiinde atık su ve yağmur suyu hattı, Başakşehir Mahallesi, Kadıköy ve Manavgat Sokak’da atık su ve yağmur suyu hattı tamamlanarak bölgede yaşanan su baskınlarının ve atık sulardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için 46.597 metre atıksu, 6.425 metre yağmursuyu kanalı imalatı da yapıldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: