23 Haziran 2024
 • İzmir’deki Gaziantepliler projelerle atağa kalktı

 • Tanıtım ve kurtuluş yıldönümü etkinliğine İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur, Gaziantep 25. ve 26. dönem Milletvekili Mehmet Gökdağ, Bölge İdare Mahkemesi Hakimi Ömer Demir, İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Yüksel Demiral’ın yanı sıra iş ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı. Etkinlik, Gaziantep’ten gelen Meşk Gecesi ekibinin seslendirdiği yöresel türkülerle coşkuyla sona erdi.

  Hedef ve projelerini katılımcılara anlatan İzmir Gaziantepliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Karayılan, Gaziantep(in çeşitli uygarlıkların yaşadığı Avrupa’dan Uzak Asya’ya uzanan tarihi ipek yolu üzerinde bulunması nedeniyle önemli bir sanayi ve ticaret kenti olduğuna dikkat çekti. Kurtuluş Savaşı döneminde Fransızlar tarafından işgal edilen Gaziantep’in yerel güçlerin örgütlenme ve direnişi ile büyük bir mücadele sonrası 6317 şehit verdiğini söyleyen Karayılan, “Bu vesileyle büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından örnek bir şehir ilan edilmiş yanı sıra kendi nüfus kaydını ilimiz üzerine yaptırmıştır. Bir sözünde, ‘Ben Gazianteplileri gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar sadece Antepi kurtarmakla kalmadı aynı zamanda Türkiyeyi kurtardılar’ diyerek ilimize olan sevgi ve saygısını belirtmiştir” diye konuştu.

   

  KENTLER ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ

  Derneğin kuruluş amacının İzmir’de yaşayan Gazianteplilere sosyal sorumluluk projeleriyle destek olmak ve özel sektörde girişimlerde bulunmalarını sağlamak olduğunu söyledi. İzmir ile Gaziantep arasındaki ortak noktalarda buluşarak bölge illerine geziler düzenleyeceklerini ve çeşitli alanlarda ekonomik ve kültürel işbirliklerine imza atacaklarını anlatan Ali Karayılan, “İzmir ve Gaziantep ilimizin tarih, kültür, ekonomi ve gastronomi yanlarını ortaya çıkararak ortak noktalar da buluşabilmek, bölge illerine geziler düzenlemek. Başta öğrencilerimiz olmak üzere olası yurt ve barınma sorunlarına yardımcı olmak bu yönde çözüm üretebilmek. Çalışma hayatına yönelik yatırımcı, esnaf hemşehrilerimizin olası sorunlarını tesbit etmek onlara yönelik çözümler üretebilmek. Her iki ilimiz arasında kültürel yakınlık çerçevesinde paneller, açık oturumlar, yarışmalar düzenleyerek ortak projeler geliştirmek. İzmir ve Ege bölgemizde ikamet eden Gaziantepli hemşehrilerilerimizi tesbit ederek yazılı ve görsel bir rehber hazırlamak. Sonuç olarak, birçok hazırlıklar ile bunları projelendirerek kamu kuruluşları ve yerel yönetimlerle ortak projeler geliştirmek.Barışta, sevgide, dostlukta Hacı Bektaş Veli nin, Yunus Emre nin, Mevlana nın yolunda olacağız.  Bağımsızlık, kalkınma, eğitim ve daha birçok alanlarda Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün yolunda olacağız. Bu vesile ile herkese coşkulu bir akşam geçirmenizi diler saygıyla sevgiyle kalmanızı temenni ederim” dedi.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir