21 Temmuz 2024
 • Kampüs Lise’ye kredi çıkmadı

 • Esenyurt’un en büyük sorunu olan okul yetersizliğini çözebilmek için hayata geçirdikleri Kampüs Lise projesinin kaynak engeline takıldığını belirten Başkan Bozkurt, “Bizim bu seneki kaynaklarımız yetmiyor. Dedik ki krediye başvuralım. Gittik meclise. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partili arkadaşlarımız orada çoğunlukta. 350 milyon istedik maalesef 150 milyon onaylandı. Vakıfbank, 14 Temmuz’da yaptığımız başvuruya cevap bile vermedi” diye konuştu.

  BÜTÇENİN YÜZDE 33’Ü BU PROJEYE AYRILDI

  Diğer hizmetlerden kısarak gençlerin eğitimi için bütçenin yüzde 33’ünü bu projeye ayırdıklarını ifade eden Bozkurt, “Yol yapımında veya başka alanlarda kullanmamız gereken paraları maalesef buralara aktarmak zorundayız. Gençlerine sahip çıkmayan bir ülkenin hayatta var olamayacağı bilinciyle biz yerel yönetim olarak eksikleri tamamlamaya çalışıyoruz. Bu eksiklikleri tamamlamamız için böyle bir kaynak da almıyoruz. Böyle bir görev tanımımız da yok ama bu bir zorunluluk, çünkü biz gençlerimize sahip çıkmazsak her gün bir hayat kayboluyor. Buna gözümüzü kapatamayız” diye konuştu.

  SINIFLARDA İKİ KAT FAZLA ÖĞRENCİ VAR

  165 bin öğrencinin okuması için de normal şartlarda 6 bin 600 civarında dersliğe ihtiyaç var diyen Bozkurt: “Maalesef bizim 3 bin 800 civarında dersliğimiz var, yani bir sınıfta olması gerekenden iki kat fazla insan var demek. Bu gençlerimize, çocuklarımıza ayrılan zaman normalin yarısı kadar demek. Öğretmen onun iki katı kadar performans sarf ediyor demek. Maalesef geçmiş yıllarda yapılan diğer yanlışlıkların üstüne bir de okul ve kamusal alanda kullanılması gereken alanlar satılmış. Dolayısıyla mahalle içinde okul yapacak alan kalmamış. Nasıl çözeriz bunu diye düşündük. Baktık ki kentin ulaşım akslarına yakın yerlerde büyük arsalar var. Buradaki 25 bin metrekarelik araziye bir okul yapabiliriz dedik. 25 yıllığına bir vakfa tahsis edilen ve atıl durumda bırakılan bu araziyi uzun uğraşlar sonucu alarak Kampüs Lise’nin yapımına başladık” dedi.

  3 BİN 600 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRECEK

  Kampüs Lise’nin özelliklerinden bahseden Bozkurt, “Bu projeyi yapmamızın birinci nedeni mahallelerdeki liseleri kampüs liseye taşıyıp oralardan boşalan yerleri de ortaokula, ilkokula çevirerek mahalledeki çocukların yürüyerek okula gitmelerini sağlamak. Avantajlardan bir tanesi gençlerimiz yüksek nitelikli altyapıya sahip okullarda okuyacak. Derslikleri, laboratuvarları, kütüphanesi, kapalı spor salonları, açık spor alanları, atölyeleri olacak. Ayrıca kampüs lisede 1 fen lisesi, 1 Anadolu lisesi, 1 imam hatip lisesi, 1 meslek lisesi ve 1 spor lisesi var. Dolayısıyla bir imam hatipli gencimiz ile fen liseli gencimiz birbirini anlama fırsatı bulacak. 3 bin 600 kişi burada eğitim alacak. Çok önemli bir proje” şeklinde konuştu.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir