ALTIN 1.903,960,15%
BITCOIN 11030100,63%
30 Kasım 2023
İstanbul
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mehmet Murat Çalık dört buçuk yılını değerlendirdi

Mehmet Murat Çalık dört buçuk yılını değerlendirdi

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık gündemi değerlendirdi. Verdiği vaatlerin yüzde 97’sinin hayata geçirildiğini belirten Çalık.”Bir çok engellemeye rağmen Beylikdüzü’ne onlarca proje kazandırdık. Kazandırmayada devam edeceğiz” dedi.

ABONE OL
21 Ekim 2023 17:58
Mehmet Murat Çalık dört buçuk yılını değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4,5 yıldır görevde olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile gündemi değerlendirdik. Kültür merkezlerinden, kent ormanlarına, sosyal donatı alanlarından, parklara, kreşlerden, öğrencilerin beslenme desteğine kadar bir çok proje Beylikdüzü’nde hayata geçti.

BEYLİKDÜZÜ AÇILIŞA DOYACAK

Sayısız projenin Beylikdüzü’ne kazandırıldığının altını çizen Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık: “Beylikdüzü’nde bir çok projeyi hayata geçirdik. Henüz açılışını yapmadığımız projelerimizde var. Dört kreşimiz daha var açılışını yapacağımız. Engelsiz Yaşam Merkezi’nin daha açılışını yapmadık. Oda bitirdiğimiz projelerden biri. Anne çocuk merkezimiz var. Fedai Altun Kapalı Spor Salonu bitti. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi’ni bitiriyoruz. Planetaryum’u bitiriyoruz. Çocuklar evreni orada görecekler. Bitirdiğimiz parklarımız var. Açılışını yapmadığımız. Gürpınar Kent Ormanı’nı bitiriyoruz. Biz açılış kısmıyla çok fazla ilgilenmiyoruz. Daha çok yapmaya odaklıyız” dedi.

BELEDİYE BİNASI YENİ DÖNEMDE HAYATA GEÇECEK

Seçim öncesi verdiğimiz vaatlerin çok büyük bir kısmını yaptık diyen Başkan Çalık: “Metro’nun gelmesiyle ilgili bir vaadimiz vardı. Onu henüz yerine getiremedik ama, onada İstanbul Büyükşehir Belediyemiz başladı. İnşallah önümüzdeki dönemde Beylikdüzü metroyla buluşacak. Birde benim vaatlerimin arasında belediye binamızla ilgili bir niyetimiz vardı. Onu henüz gerçekleştiremedik. Ordada plan sürecinde bir gecikme oldu. Sonrada ekonomik açıdan darboğaza girdi. Belediye binası alanında bir ticari alanda olsun istedik. Kendi kendini döndürebilsin diye. O dönem biz Beylikdüzü Belediye meclisimizden oy çokluğuyla geçirdik ama Büyükşehir meclisinden geçiremedik. Sonradan yaptığımız istişarelerden sonra belli bir gecikmeyle plan notumuz yürürlüğe girdi. Bazı şeyler geciktiğinde ciddi bir ekonomik boğazın içerisine girdik. Maliyetlerde kat kat artıyor” ifadesini kullandı.

ONLAR ENGELLEDİ BİZ YAPTIK

Maliyetlerin çok fazla arttığını belirten Başkan Çalık: “2019 yılı bütçemizin yapma kapasite daha fazlaydı. Bugün 2024 yılı bütçemiz 3 milyar 300 milyon ama yapma kapasite çok daha azaldı. Çünkü maliyetler arttı. Bizim her engellenen projemizde maliyetler arttı. Bu durum bugün Üç Köy Üç Meydan projesi içinde geçerli. Bu projenin ilk maliyeti 6-7 milyon liraydı. Bugün sadece kaba inşaatı 39-40 milyon lira civarında. Rakamsal maliyet yine bir şekilde telafi edilir ama Gürpınar kentsel dönüşümde vermiş oldukları zararın vicdanen nasıl onun hesabını verecekler ben bilmiyorum. Bir buçuk sene geriledik orada. Biz şu anda orada bir projeyi bitirmiştik ve başka projeye geçmiştik. Biz orda vatandaşlarımızı ikna ederken bir buçuk sene kafalarını karıştırdılar” dedi.

GÜRPINAR’IN YARISI DÖNÜŞTÜ

Gürpınar’da kentsel dönüşümün hızla ilerlediğini ifade eden Başkan Çalık: “Gürpınar siteler bölgesinde yaklaşık 10 bin bağımsız bölüm vardı dönüştürülmesi gereken. Bir kısmı bizim desteklerimizle dönüştü. Bir kısmıda şu anda yapılan anlaşmalar var. Dönüşüm devam ediyor. Neredeyse Gürpınar’ın yarısını dönüştürdük” şeklinde konuştu.

BİNAYI GEZMEYELİM DİYE KAPILARI KİTLEDİLER

Gürpınar Polis Merkezi Amirliği, Beylikdüzü Müftülüğü, Kuran Kursu ve taziye evinin açılışında çok üzüntülüydüm diyen Çalık: “Devleti temsilen hiç bir arkadaşımız açılış törenine gelmemişti. Hiç kimse devleti kendi öz malı olarak göremez. Görev alırlar vatandaşa hizmet ederler. Biz açılış töreninden sonra binayı gezmek istedik ama binayı kitlediler. Binaya kitleme talimatı verildi. Orası artık resmi bir kurum oraya siyaset giremez diye talimat verilmiş. Resmi kurum açılış törenini yapıyor. Binayı yapan belediye başkanı binayı konuklarına gezdiremiyor. Ama sağolsun sağ duyulu yöneticilerimiz var. Onların talimatıyla binayı gezdik. Gürpınar Karakolu’nu en son açılış günü gezdim. İki seneye yakın süredir hiç gitmedim. Normalde bayramlarda karakolları ziyaret ediyorum. Ama maalesef kendi yaptığımız karakolu ziyaret edemedim. Bu konuda kırgınlıklarım var. Yeni Emniyet Müdürümüz davet etti. İnşallah gideceğim” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.