• Müteahhitlerin tolere gücü kalmadı

  İnşaat girdi maliyetlerinin sektörün en büyük sorunu olmaya devam ettiğini belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, inşaat maliyetlerinin yıllık bazda yüzde 70 arttığına dikkat çekti. Konuyu değerlendiren Çulhalık “İnşaat maliyetlerinde son açıklanan resmi verilere göre yüzde 70 artış söz konusu. Müteahhitlerin artık tolere gücü kalmadı. Maliyet bu denli yüksek olunca, bu fark ister istemez konut fiyatlarına yansıyor. Bu maliyetler sektörümüz için sınırlayıcı olmaktadır” dedi.

 • Konut fiyatlarının yükselmesinde en büyük etken olan inşaat maliyetlerindeki artışın önüne geçilemediğini hatırlatan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, inşaat maliyet endeksinin şubatta aylık bazda yüzde 3,41, yıllık bazda yüzde 70,05 artış gösterdiğine dikkat çekti.
  Maliyet artışlarına ve etkilerine değinen İhsan Çulhalık, artık müteahhitlerin tolere sürecinin geride kaldığını ve maliyetleri doğrudan konut fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldıklarını söyledi. Çulhalık “2023 yılında en çok konuştuğumuz konular arasında; konut satışlarının hedeflerin gerisinde kalması, artan fiyatlar ve buna neden olan yüksek maliyetler yer aldı.

  Bu yıl da gündemimiz benzer şekilde devam ediyor. İnşaat girdi maliyetleri bu denli yüksek seyrettiğinde, bu fark ister istemez konut fiyatlarına doğrudan yansıyor. Önceden finansal gücü olan müteahhitler kardan fedakarlık edip maliyetleri çok yansıtmamaya çalışıyorlardı. Ancak bu dönem, artık gerilerde kaldı. Dolayısıyla da konut fiyatları dar ve orta kesimin ulaşamayacağı bir seviyeye geldi” dedi.

  Küresel ekonomik sorunlar ile siyasi ve jeopolitik gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,5 büyümesinin sevindirici olduğunu hatırlatan İhsan Çulhalık, istihdama en büyük katkıyı sağlayan ve 200’ün üzerinde alt sektörü destekleyen inşaat sektörünün de bu dönemde yüzde 7,8 büyüdüğünü hatırlattı.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir