21 Haziran 2024
 • Ortaylı: Ambarlı mübadele için önemli bir geçmişe sahip

 • Barış Manço Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlik mübadele ile Ambarlı’ya gelen ailelerin son kuşak temsilcileri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve STK temsilleri ile Avcılarlıların yoğun katılımı ile gerçekleşti. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin katılımıyla yaklaşık 2 saat süren söyleşide mübadele tarihine ışık tutan bir sohbet gerçekleşti.

  “AMBARLI MAHALLESİ MÜBADELE İÇİN ÖNEMLİ BİR GEÇMİŞE SAHİPTİR”

  Ambarlı mahallesinin Mübadele dönemi için önemli bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Ortaylı; Batı Trakya’dan buralara zorlu şartlar altında gelen mübadillerin yerleşmiş olduğu Ambarlı köy içini ziyaret etmek benim için çok değerli olacaktır. Katılımcıların merak ettikleri soruları cevaplayan İlber Ortaylı; Mübadillerin belediye başkanı Turan Hançerli’yi yaptığı çalışmalardan ve bu konunun gerçek değerini bildiği için tebrik ediyorum dedi.

  MÜBADELE VE AVCILAR

  Söyleşide konuşan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli; “Avcılarımız mübadele ile köklerini oluşturmuştur. Ambarlı mahallemiz mübadele göçü ile gelen mübadillerimiz tarafından kurulmuştur. Avcıların tarihi aslında daha geçmişlere dayanmaktadır, Bathonea Antik Kenti Avcıların geçmişine iz tutan bir ışık, biz mübadele ve Bathonea geçmişimizi her zaman Avcılar’da canlı tutmaya devam edip günümüze kadar taşınan bu tarihi mirası gelecek kuşaklara aktarmak için hazırladığımız projelerimizi yakında hayata geçireceğiz.” diye konuştu.
  Söyleşi sonunda Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ve eşi Deniz Hançerli, İlber Ortaylı’ya çiçek takdim etti.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir