• Özel ve İmamoğlu’nda Hatay’da

 • CHP Genel Başkanı’nın mesele ettiği bir konunun ülke gündeminden düşmesinin mümkün olmadığına vurgu yapan Özel, “Hatay’ı gündemde tutacağız. Hatay’ın demografisinin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Özellikle tüm inançların birlikte yaşayabildiği Hatay’ın bu özelliğinin korunmasına önem vereceğiz. Hatay’da birilerinin rant projelerine izin vermeyeceğiz, ama Hatay’ın Atatürk’ün emanetine yakışır şekilde yeniden imar edilmesi ve yeniden ayağa kaldırılması sürecini yakından takip edeceğiz. Bir kez daha hayatını kaybeden herkesi rahmetle anıyoruz. Acılı ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz” şeklinde konuştu. “Ben buraya, Hatay’ın ilk günden itibaren yaralarının sarılması noktasında üstün gayret gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte geldim” diyen Özel, “Ayrıca, bu acılı günlerde büyük bir travma içindeyken, görevinin başından bir saniye ayrılmayan, ilk andan itibaren orada olan Lütfi Savaş Başkanımızla da birlikteyiz. Belediye başkanlarımızla birlikteyiz” ifadelerini kullandı. Özel’in ardından söz alan İmamoğlu da duygularını, “Genel Başkanımızın bu ilk ziyaretinde kendileriyle birlikte olmaktan, Hataylılarla, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız, İl Başkanımız, buradaki diğer dostlarımızla birlikte olmaktan gururluyuz. İnşallah Hatay’ın bir an önce bütün sıkıntılarının çözüldüğü günleri yaşarız” sözleriyle dile getirdi.

  CHP HATAY İL BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE VATANDAŞLARLA BULUŞMA

  Dikmece’den Antakya’ya geçen heyet, CHP Hatay İl Başkanlığı önünde toplanan Hataylılarla buluştu. Özel ve İmamoğlu, vatandaşların yoğun ilgisi altında konuşma yapacakları platforma ulaştı. Burada sırasıyla; Tiryaki, Savaş, İmamoğlu ve Özel birer konuşma yaptı. Özel, havaalanında yaptığı açıklamada olduğu gibi, buradaki konuşmasında da Hatay’ı sürekli ülke gündeminde tutmaya kararlı olduklarına vurgu yaptı. 11 ili vuran depremde en büyük yıkımı Hatay’ın yaşadığını belirten Özel, “Hatay, bu zararların, yıkılan bina açısından karşılaştırdığınızda, yüzde 44’ünü gördü. Türkiye’de 100 bina yıkıldı, bunlardan 44 tanesi Hatay’da yıkıldı” dedi. Dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, milletvekilleri ve belediye başkanlarının deprem bölgelerine yönlendirildiğini aktaran Özel, “Daha ilk günden Ekrem Başkanımız kırmızı yeleğini geçirdi, ekiplerinin başında Hatay’a sahip çıktı. Lütfü Başkan, bu büyük acıya travmaya rağmen görevinin başındaydı. Ekrem Başkan onun yanı başındaydı. CHP örgütü buradaydı. Ve özellikle ben, CHP örgütünde evladını kaybetmiş, anasını, babasını kaybetmiş kişilerin, birkaç gün içinde o acılarını yüreğine gömüp, başkalarının yardımına koştuğunu gördüm. Örgütümüzle, hepinizin koca yürekleriyle ayrı ayrı gurur duyuyorum” diye konuştu.

  “MESELE, HATAY’I GÜNDEMDE TUTMAK”

  Hükümetin, deprem sonrasında ağır hasar gören illere, özellikle de Hatay’a yardım için geç kaldığını kaydeden Özel, “Bütün Türkiye’de söz verdikleri gibi, bir yılda evler yetişmeyecek. Ama Hatay’da durum kötü. 275 bin konut yapılması gerekiyor. 33 tanesinin ihalesi yapıldı. İnşaata başlanan bunun çok daha azı. Yani ihalesi yapılanların bitmeyeceği de ortada. Ama tut ki bitti; bir sene sonunda 10 Hataylıdan 9’u yine sokakta” bilgilerini paylaştı. Konteyner kentlerin birçok sorunu olduğuna dikkat çeken Özel, “Hatay’a böyle ilk sembolik ziyareti yapıp, Hatay’ı unutacak değiliz. Mesele, Hatay’ı gündemde tutmak” dedi. Genel başkan yardımcılarını, milletvekillerini ve parti meclisi üyelerini Hatay’a göndereceğinin altını çizen Özel, “Bundan sonraki süreçte, Hatay için sesinizin duyulması, yaraların sarılması için ne gerekiyorsa takip edeceğiz. Deprem konutlarını takip edeceğiz. Önemli olan bir hızlı yapmalılar. Ama hızlı yaparken, alelacele dolgu alanlara falan değil, sağlam zemine yapmalılar. Verilen sözleri tutmalılar. Seçime kadar idare edip, seçimden sonra bu işin arkasından çekilmemeleri için, mutlaka ve mutlaka bu işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

  İMAMOĞLU: “HATAY’IN HİÇBİR ANINI KENDİMİZDEN UZAK GÖRMEYECEĞİZ”

  CHP’lilerin, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hatay, benim şahsi meselemdir” sözünü yerine getirme konusunda her dönemde hassasiyet gösterdiğine dikkat çeken İmamoğlu ise, konuşmasında şunları söyledi:

  “İBB Başkanı olarak, İstanbullular adına, Hatay’da yaşadığımız bu ne yazık ki trajik depremden sonra, sizlerin her anınızda yanında olma gayretinde oldum. İstanbul halkı adına bunu yaparken de gururla, onurla yaptık. O dönemde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, an be an süreci takip ederdi. Şimdi de daha yeni seçilmiş Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, ilk ziyaretini yine Hatay’a yaparak, -tabii ki 81 vilayetimize olan ilgimiz yüksektir ama- CHP’nin Hatay’a dönük ilgisini en üst seviyede tutma kararlılığını göstermiştir. Ben, hepinizin huzurunda Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e hem teşekkür ediyorum hem de çok üstün başarılar diliyorum. Yolu ve yolumuz açık olsun. Bu kavramla Hatay’ın hiçbir anını kendimizden uzak görmeyeceğiz. Şu anda da hem Hatay Antakya’da hem Samandağ’da hem Kırıkhan’da muhtelif çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’la, İl Başkanımızla, burada bulunan milletvekillerimizle, önceki dönem, şimdiki milletvekillerimizle hep dayanışma içerisinde hizmet üretme gayretinde olduk. Yaralarınızın sarıldığı, bir an önce kadim Hatay’a, Antakya’ya ve diğer ilçelerine yakışır bir biçimde yaşamın o güzel yüzünü hep birlikte yaşadığımız bir dönemi hep birlikte yakalarız diye umut ediyorum. Kayıplarımıza tekrar rahmet diliyorum. Acınızı her daim paylaştık. İnşallah onlara da mahcup olmadan, hizmetlerimizi en iyi şekliyle sizlerle buluştururuz.”

  “KİPTAŞ ANTAKYA GEÇİCİ BARINMA ALANI”NI ZİYARET ETTİLER

  Savaş, konuşmaların ardından Özel ve İmamoğlu’na, yası simgeleyen tamamen siyah Hatayspor forması takdim etti. Özel, İmamoğlu, Savaş ve beraberlerindeki heyetin bir sonraki durağı, “KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı” ziyareti oldu. Heyet, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Erdal Celal Aksoy ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt tarafından projeyle ilgili bilgilendirildi. Bir mahalle konseptiyle tasarlanan alanda kasaptan manava, yaşlı bakım ünitesinden kreşine, spor alanlarından sağlık ocağına kadar tüm sosyal donatıların düşünüldüğü bilgisini paylaşan Kurt, “Gece nüfusu maksimum kapasitesi 1000 kişiye hizmet edecek bir geçici yaşam alanını burada hayal ettik ve gerçekleştirdik. Tabii ki bu acıları yaşamak hoş değildi. Ama böyle acılardan sonra ‘örnek bir iş’ yapalım diye, Başkanımızın talimatıyla, tamamen bağışçılarımızla, bir önceki dönem CHP milletvekillerinin de burada çok ciddi bir ekonomik katkısıyla hayata geçirdik” dedi. Kurt’un ardından söz alan Aksoy da “Buranın özel olarak yönetilmesi için, İBB iştiraki Boğaziçi A.Ş. şirketimiz aracılığıyla buranın profesyonel yönetimini sürdürüyoruz. Ayrıca iş yerleriyle ilgili de çeşitli uluslararası kuruluşlar ve yerel kamu kuruluşlarıyla iş birliğimiz var. Mesela UNICEF’le birlikte kreşimizi, kütüphaneyi Milli Eğitim Müdürlüğümüz’le, sağlık ocağını, mesela aile hekimi atadı Sağlık İl Müdürlüğü ile birlikte, paylaşımcı bir metotla iş yerlerinde yönetiyoruz. Ayrıca burasıyla ilgili güvenlik birimi de oluşturuyoruz. Yakın zamanda onların da yerelden istihdamı oluşturmak suretiyle güvenliği de çözmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

  ÖZEL: “BURADA SAYIN KILIÇDAOĞLU’NUN
  VE BİZİM DE BİRER MAAŞLARIMIZ VAR”

  İBB’nin bütün emekçilerine ve yöneticilerine İmamoğlu’nun şahsında teşekkür ettiğini belirten Özel de “Hem lise için hem buradaki bu geçici yaşam alanı olarak ifade ettiğimiz, aslında tam olması gerektiği gibi… Konteyner kentlerin eksikliklerinden bugün herkes yakındı. Alelacele yapılmış, yağmurda su alan, yan tarafında banyosu sızdıran, ısınmayan, soğumayan… Böylesi bir yaşam alanını kazandırmak çok önemli. Tabii burada bir teşekkürü, bir önceki dönem birlikte görev yaptığımız 27. dönem milletvekillerimize yapmam gerekiyor. O milletvekillerimizden 65’i yeniden milletvekili oldular. 65’i ise görevlerini, siyasetin başka alanlarında sürdürüyorlar şimdi. Hepsi, birer maaşlarını bağışlayarak buranın ilk harcını koydu. Burada önemli bir katkıları var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle grup başkan vekillerimiz Engin Altay ve Engin Özkoç, benimle birlikte çok emek verdiler bu işe.
  Hatay’a yapılması noktasında da grubun ortak bir kararı vardı. Bütün grubumuza ve grup başkanvekillerimize de teşekkür edelim. Tabii önceki dönem Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da burada bir maaşının olduğunu ve grubun böyle bir konteyner kentin yapılması için kaynak aktarmasıyla ilgili onun fikrinin ve talimatının olduğunun da altını çizelim” ifadelerini kullandı.

  DEPREMZEDELERDEN ÖZEL VE İMAMOĞLU’NA YEREL LEZZET İKRAMI

  Özel ve İmamoğlu, KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı’nda kalan bazı depremzedeleri, iyi koşullarda barındıkları geçici evlerinde ziyaret etti. Depremzede ailelerle sohbet eden Özel ve İmamoğlu, gelen talepleri yardımcılarına iletti. Özel ve İmamoğlu, depremzede vatandaşların el emeği ürünleriyle hazırladıkları yerel lezzetleri, yüne yurttaşlarla birlikte tattı. Buradan EXPO alanında faaliyet gösteren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geçen heyet, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İBB bürokratları tarafından hazırlanan “Kentsel Tasarım Ofisi” sunumunu dinledi.

  NARLICA MEZARLIĞI ZİYARETİ

  Özel ve beraberindeki heyetin Antakya’daki son durağı, deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşların bir bölümünün defnedildiği Narlıca Mezarlığı oldu. Merhum vatandaşların mezarlarına karanfil bırakan heyet, yaşamını yitiren yurttaşları dualarla andı.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir