13 Temmuz 2024
 • Partiler için 20 şubat son gün

 • Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimi için seçim takvimini belirledi. Takvime göre, tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü kişilere ait askı listeleri, Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınan ikinci liste ile karşılaştırılarak Değişiklikler Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü Sistemi’ne işlenerek 3 Şubat’ta askıya çıkarılacak.

  PARTİLER 20 ŞUBAT’A KADAR LİSTELERİ TESLİM EDECEK

  Seçmen kütükleri 7 Şubat’ta kesinleşecek ve seçmenin oy vereceği yer ile sandıklar 7-11 Şubat tarihleri arasında belirlenecek. İlçe seçim kurulları, 12 Şubat’ta seyyar sandık oluşturma, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin seyyar sandıklara işlenmesi ve ilişkilendirileceği sandık kurulunun belirlenmesi için çalışmalara başlayacak.

  Siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına; büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına 20 Şubat Salı günü saat 17.00’ye kadar iletecek. Bağımsız adaylar da başvurularını en geç 20 Şubat Salı günü saat 17.00’ye kadar yapabilecek.

  Siyasi partiler, aday listelerindeki eksiklikleri 22 Şubat’a kadar tamamlayabilecek. Bağımsız adaylar dahil geçici aday listeleri 23 Şubat’ta ilan edilecek, aynı gün itiraz süresi başlayacak. Kesin aday listeleri ise 3 Mart’ta açıklanacak.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir