ALTIN 498,190,30%
BITCOIN 341351-0,86%
5 Nisan 2020
İstanbul
33°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Saatlerin Bir Anlamı Var mı?

Saatlerin Bir Anlamı Var mı?

ABONE OL
5 Nisan 2020 17:08
Saatlerin Bir Anlamı Var mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saat, zaman ölçümü yapan bir alet. Eski çağlarda saat henüz icat edilmemişken insanlar zamanı ölçmek için bazı yöntemler kullanmış. Bu yöntemlerin başında güneşe, yıldızlara bakmak varmış. Kişi saatin kaç olduğunu anlayabilmek için güneşin hareketlerine bakar ve yükseliş durumuna göre saati tayin etmeye çalışıyormuş. Doğru bir yöntem olsa da ilkel olduğunu belirtelim. Kişiler imkansızlıktan dolayı bu şekilde hayatını devam ettiriyor ve zaman kavramını bu şekilde algılıyor.

Saatlerin Anlamı Nedir? mı?Günümüz koşullarına baktığımız zaman dijital saat, masa saati, alarm saati, kol saati gibi birçok saat çeşidinin var olduğu görüyoruz. Teknolojinin gelişmesi ile saat kavramının farklı bir şekil aldığını görüyoruz.

Saat, zaman anlamı bakımından bizlere bilgi veriyor diye sallıyorlar. Örneğin 22 22 anlamı için sana kahve ısmarlayacakmış diyorlar. Gecenin bu saatinde mi? Farklı bir bakış açısı olarak mesela 6 ile 11 arası sabah saatlerini ifade ederken 12 ile 15 arası öğle saatlerini ifade ediyor. Bu şekilde saat anlamları bulunuyor. Yine küçük çocukların anlayabilmesi için 13.00 “bir” anlamına geldiğini, 14,00 “iki” anlamına geldiğini, 15,00 ise “üç” anlamına geldiğini bu şekilde devam edildiğinde ise 23,59’a kadar geldiğini ve gece yarısını yani on ikiyi gösterdiğini belirtelim.

Saat, zamanı ölçtüğü için bazen zaman kavramı yerine kullanılıyor. Bazıları bu ise zamanlara saatlerin anlamı şeklinde bir anlam yüklemişler tamamen hayal ürünü olarak. Bu şekilde dilimizde anlatım bozukluğu olmasa da yanlış bir ifadeymiş gibi algılanıyor. Saatin zaman yerine kullanılması tamamen doğru olmasa da zengin Türkçe’nin bir getirisi olduğunu söyleyelim. Saatin farklı anlamları içinde barındıran geniş yelpazeye sahip olduğunu ve bütünsel bir sistemler düzeneği olduğunu söyleyelim.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.