ALTIN 780,380,23%
BITCOIN 7653934,39%
30 Eylül 2016
İstanbul

PARÇALI AZ BULUTLU

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ŞAİR VE YAZARLAR İSTANBUL’DA BULUŞTU

ŞAİR VE YAZARLAR İSTANBUL’DA BULUŞTU

ABONE OL
30 Eylül 2016 11:58
ŞAİR VE YAZARLAR İSTANBUL’DA BULUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Festivalin açılış programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Biz şiir ve edebiyat sevgisi için bir aradayız. Sanat için bir araya gelebiliyorsak insanlık adına umutlarımız hala diridir. Bana göre şiir, insanın insanla, insanın yerle, insanın göklerle arasındaki bağına ipek düğümler atan sihirli bir kimyadır. Kısaca şiir, insanlık halidir” dedi.
Medeniyetlerin beşiği İstanbul’un beş gün boyunca dünya edebiyatına ev sahipliği yapacağı 9. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’ne Beyoğlu’ndan start verildi. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ sponsorluğuyla düzenlenen festival için Pera Palas’ta açılış programı düzenlendi. Gürcü Sanat Evi Çok Sesli Korosu’nun konseriyle renk kattığı geceye Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve festivalin onursal başkanı Doğan Hızlan’ın yanı sıra çok sayıda şair ve yazar da katıldı. Sekiz yıldır kesintisiz devam eden Uluslararası İstanbul Şiir Festivali, dokuzuncu yılında sadece şiirle değil öykü, roman ve çocuk edebiyatını da bünyesine katarak Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali olarak düzenleniyor.

“Bana göre şiir sihirli bir kimyadır”
Festivalin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Pera Palas’ın Beyoğlu’nun en şiirsel mekanlarından biri olduğunu belirterek, “Biz şiir ve edebiyat sevgisi için bir aradayız. Demek ki şiir okuyor, sanat için bir araya gelebiliyorsak insanlık adına umutlarımız hala diridir. Bana göre şiir, insanın insanla, insanın yerle, insanın göklerle arasındaki bağına ipek düğümler atan sihirli bir kimya. Onun için şiirde akıldan çok kalp var. Yani vicdan, yani duygu, yani merhamet. İnsan varlığımızın delili, sevgi. Kısaca şiir, insanlık halidir. İnsanlığın bütün halleri şiirdedir” dedi.

“Beyoğlu’nun temelleri sanatla sağlamlaştırıyoruz”
Beyoğlu Belediyesi olarak Itri Müzik Ödülleri, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri, Sahaf Festivali ve Antika Festivali gibi etkinliklerle sanatın hakkını vermeye çalıştıklarını da ifade eden Başkan Demircan, “Beyoğlu’nun üstünde yükseldiği temelleri sanatla sağlamlaştırma gayretindeyiz. Festival komitesi ne der bilmem ama, gelecek yıl mesela, 10. Şiir ve Edebiyat Festivali’nde 3. Selim’i, Şeyh Galip’i ansak, Galip Dede’nin Hüsn-ü Aşk’ından, 3. Selim’in şarkılarından, inci mercanlar çıkarsak çok mutlu olurum, çok sevinirim” ifadelerini kullandı.

20 farklı ülkeden şair ve yazar İstanbul’da
Türkiye’yle birlikte toplamda 20 farklı ülkeden gelen şair ve yazarın da katıldığı festival, 2 Ekim’e kadar İstanbul’un çeşitli mekânlarında dinleti ve söyleşi gibi etkinliklerle devam edecek. Festival kapsamında, Kasımpaşa Semt Konağı’nda “Çocuk Edebiyatı Atölyesi”, Moda Sahnesi’nde “Şiir Okuması”, Ahmet Hamdi Tanpınar Müze ve Kütüphanesi’nde “Şiir Akademisi”, Miona Kitabevi’nde ” Doğan Hızlan İmza ve Söyleşisi”, Fatih Pages Kitapevi’nde “Şiir Okumaları” etkinlikleri gerçekleşecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.