• Sevgi Emanet: Kredi kartı kullanımı rekora koşuyor

 • Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Emanet, 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. “Tüketici hakları tarihi, uzun ve zorlu mücadeleler ile doludur” diyen Emanet, “Tüketicinin korunması toplumun her kesimini ilgilendiren, etkileyen hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir husustur. Tüketici ve Hakların korunması kadar, tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini artırmak, bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve örgütlenmesi de oldukça önemlidir. Bu da hem devlet ve yasalarla hem de sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanmaya çalışılmaktadır” ifadelerini kullandı.

  TOPLUMUN ORTAK SORUNU HAYAT PAHALILIĞI

  Hayat pahalılığının insanların ortak sorunu olduğunu belirten Emanet, “Son yıllarda tüketici hakları alanın da büyük gelişmeler yaşansa da teknolojinin hızlı değişim süreci, üretim maliyetlerinin artışından kaynaklı malzeme ve işçilik kalitesinin düşmesi, bazı satıcılar tarafından tüketici haklarının göz ardı edilmesi, dolandırıcıların vatandaşı tuzağa düşürmesi, hayat pahalılığı, emeklinin geçim çilesi, yüksek kira bedelleri, gıda enflasyonu, öğrencilerin sorunları, açlık sınırı, gelir –gider dengesi, dolaylı vergi yörüngesi vs. gibi farklı farklı sorunları devam ediyor.Toplumun ortak sorunu ise hayat pahalılığı. Bu durumda omuzunda birçok yük taşıyan vatandaşımızın 15 Mart Tüketiciler Gününü kutlamayı son satıra bırakıyoruz” dedi.

  KREDİ KARTI KULLANIMI REKORA KOŞUYOR

  “Düşük ve orta gelirli tüketicinin alım gücünün düşmesi yetmiyormuş gibi fırsatçıların girdi ve diğer üretim maliyetlerindeki artışların dışında vatandaşın temel ihtiyaçlarına yönelik mal veya hizmetlere yaptığı fahiş fiyat uygulamasından dolayı mücadelesi bitmek bilmiyor” diyen Sevgi Emanet, “Market ve pazarlarda hayat pahalılığı kol gezerken,ay sonunu getiremeyen vatandaş borcu borçla kapatıp hayatta kalmaya çalışıyor. İcra dosyaları ise geçen yıla oranla yüzde 9,9 oranında artarken, kredi kartı kullanımı rekora koşuyor. Hızla artan, hissedilen enflasyon vatandaşın alım gücünü eritti” ifadelerini kullandı.

  ALO 175’İ ARAYARAK İHBAR EDİN

  Tüketicilerin küstürülmemesi gerektiğini belirten Sevgi Emanet, açlık sınırının 16 bin 257 TL, yoksulluk sınırının 52 bin 955 TL ve asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğunu hatırlatarak, “16 milyon emeklinin üçte ikisi açlık sınırının altında. 10 bin TL maaş alıyor. Asgarî ücrete, emekliye zam söylentileri çıktığı an da raftaki etiketler yükselmeye başlıyor. Akabinde artış olunca tekrar fiyatlar zamlanıyor. Ticaret Bakanlığı, haksız ticari uygulamalar ve eylemlerde bulunanlar hakkında gerekli idari tedbirleri alıp ceza kesiyor kesmesine ancak yine de zamların önüne geçilemiyor. Söz konusu yerlere denetimler sıklaştırılmalı ve kesilen cezalar caydırıcı olmalı. Keza kesilen ceza tutarı bazı marketlerin birkaç dakikalık cirosudur. Bura da vatandaşa düşen görev ise tüketimden gelen gücünü kullanarak haksız fiyat uygulayan alış veriş yerlerinden bir daha alışveriş yapmaması ve ALO 175’i arayarak ihbar etmesidir” diye konuştu.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir