ALTIN 483,75-0,46%
BITCOIN 4064721,13%
6 Temmuz 2021
İstanbul
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:34

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sevgi Emanet: Vatandaş şirketlere para kazandırmaktan yoruldu

Sevgi Emanet: Vatandaş şirketlere para kazandırmaktan yoruldu

Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Emanet  1 Temmuz itibarıyla yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarına karşı açıklama yaptı. Emanet yapılan zamları eleştirdi

ABONE OL
6 Temmuz 2021 08:22
Sevgi Emanet: Vatandaş şirketlere para kazandırmaktan yoruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Emanet elektrik ve doğalgaza yapılan zamları eleştirdi. Emanet: “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu zamma gerekçe olarak elektrik üretiminde oluşan maliyet artışlarını gösterdi. Ancak kimse aynı zamanda kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedellerine ve vergilere de zam geldiğinden bahsetmiyor. Kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kaleminde ise tüm abone gruplarında yüzde 7.6 oranında artış yapılmıştır. İlk çeyrekte %6’lık zamla 2021 yılı toplamında elektriğe % 21,20 zam yapılmış oldu. Elektriğe gelen zam birçok temel tüketim kaleminde de fiyat artışlarını tetikleyeceği herkes tarafından malumdur. Gelen zamlar tek geliri emekli maaşı olan Emeklilerin alacağı zammı şimdiden eritti bile. Tarafımıza dert yanan memur ve emekliler,  “Bu zamlarla bizi elektrik çarptı esprisini yaparak eleştiride bulunuyorlar.” dedi.

YAZ AYINDA DOĞALGAZA FAHİŞ ORANDA ZAM YAPILIYOR

Doğalgaz zammına da değinen Emanet: “BOTAŞ’ın yayımladığı tarifeye göre, doğalgaz fiyatı Ocak ayından bu yana yedinci defa artmış oldu. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere de  tüm abone grupları için yüzde 15 lik zam da elektrik zammında olduğu gibi salgın sürecinde ekonomik zorluk yaşayan hanelere ve sanayi sektörüne yeni sıkıntıları da beraberinde getirecek. Vatandaş Yaz ayında doğalgaza fahiş oranda zam yapılıyorsa kışı şimdiden nasıl geçireceğim derdine düştü. Temel ihtiyaç olan elektrik, su, doğalgazda KDV oranı yüksekken , temel ihtiyaç statüsünde olmayan ürünlerde KDV deki düşüklük dengesizliğe ve haksızlığa sebebiyet veriyor. Çok tüketilen ürünlerde vergilerin  yüksek olduğunu belirten vatandaşlar pırlanta gibi lüks  ürünlerde alınan verginin daha düşük olmasını da manidar buluyorlar .”Abone olmazsa üreticide sağlayıcı da olmaz diyen vatandaş ; “Ödedikleri  vergilerin nereye harcandığını, kayıp kaçak vs. kalemlerin yükünün halen neden üzerlerinden alınmadığın dan muzdarip .Ayrıca malum şirketlere bunca yıl para kazandırdık .Ülke ve millet olarak zor günlerden geçiyoruz . Ekonomik bakımdan iki yıldır ciddi kayıplar yaşadık, çalışamadık , kazanamadık.  Neden hala bu şirketlerin zulmüne maruz kalıyoruz ” diyerek yapılan zamların geri çekilmesini talep ediyorlar” ifadelerini kullandı

YILLARDIR SÖYLÜYORUZ “KDV DÜŞÜRULSÜN.”

Temel gıdada KDV yüzde 1’e düşürülsün diyen Emanet: “Şayet temel gıda ürünlerindeki KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülürse, üreticiden tüketiciye, sanayiciden esnafımıza kadar tüm kesimler büyük oranda rahatlar. Başta dar gelirli vatandaşlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın alım gücü yükselirken,   enflasyon da düşüşe geçer. Halkın Alım gücünün düştüğü bu dönemde akaryakıt ,doğalgaz ve  elektriğe okkalı yapılan zamlar halkın belini daha da bükmektedir. Derneğimiz olarak görevimiz tüketicilerimizin sesi olmak ve onların sesini duyurmaktır. Bu yüzden yapılan zamların akabinde  bir çok sektörü etkileyip zam furyasını tetikleyeceği endişesi ile bizlerde zamların geri çekilmesini ve KDV  oranlarının yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasını talep ediyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.