ALTIN 2.040,810,03%
BITCOIN 18870146,86%
29 Şubat 2024
İstanbul
14°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Silivri pilot bölge olacak

Silivri pilot bölge olacak

Silivri Belediye Meclisi aralık ayı toplantısında CHP Belediye Meclis Üyesi Cabbar Doğan ve CHP Belediye Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı’nın baz istasyonlarına yönelik açıklamalarına istinaden konuşan Başkan Volkan Yılmaz, “Afet Anında İletişim projesi birçok ilçeye örnek olacak bir projedir ve aldığımız karar çok önemlidir. Bu proje tamamen sosyal sorumluluk projesidir” dedi.

ABONE OL
10 Aralık 2023 10:18
Silivri pilot bölge olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Silivri Belediye Meclisi 2023 yılı aralık ayı meclis toplantısının 2. birleşiminin 1. oturumu, meclis üyelerinin katılımıyla belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda pazartesi günü ilgili komisyonlara gönderilen 8 gündem maddesine ilişkin komisyon raporları, meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Meclis toplantısını yöneten Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Afet Anında İletişim Projesiyle ilgili CHP grubunun yapmış olduğu açıklamalara yanıt verdi.

Gündem maddelerinin görüşüldüğü sırada CHP Belediye Meclis Üyesi Cabbar Doğan ve CHP Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı tarafından Silivri Belediyesi ve Turkcell A.Ş. iş birliğiyle hayata geçirilen Afet Anında İletişim Projesiyle ilgili konuşmalar yapıldı. Doğan, kurulan bazı yerlerdeki baz istasyonlarının yer seçiminin talihsiz olduğunu, bu projelerle birilerinin hanesine milyon dolarlar aktarılacağını ve projenin gerçekleşeceği alanın çoğunlukla dar gelirli ailelerin yaşadığı mahallelerde tercih edildiğini belirtti. Kırkıcı ise, operatör şirketlerinin yerleri kendi başlarına belirlediğini ve baz istasyonlarının vatandaşlar üzerinde oluşturabilecek olumsuz etkilerinden bahsetti.

BAŞKAN YILMAZ: “SİLİVRİ PİLOT BÖLGE OLACAK”

Toplantının 2. gündem maddesinde “Silivri Belediye Meclisinin 04/12/2023 tarihli toplantısında, Hukuk Komisyonuna havale edilen tasarrufu belediyemize ait ve komisyon raporu ekinde krokileri bulunan 7 (yedi) adet alana baz istasyonu kurulması düşünüldüğünden ve yapılacak yatırımın maliyeti göz önünde bulundurulduğunda uzun süreli kiralama yapılmasının uygun olacağı değerlendirildiğinden, 10 (on) yıl süre ile kiralanmasının yapılması, 5393 sayılı yasanın 18/e maddesi kapsamında komisyonumuzca uygun görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

CHP Belediye Meclis Üyesi Cabbar Doğan ve CHP Belediye Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı’nın aleyhte konuşmalarına cevap veren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Geçtiğimiz mecliste bu konuyu uzun uzadıya anlatmıştık. Tekrar anlatmamız gerekecek sanırım. Projeyle Silivri’miz İstanbul’da ilk pilot bölge olacak. Projenin amacı yaşanabilecek deprem ve afetlerde ilçe genelinde kesintisiz bir iletişimin ve kesintisiz bir arama kurtarma faaliyetlerinin sürdürülmesidir. Hatırlayın, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın mikrofonlar kendine uzatıldığında ilk söylediği cümle; ‘İletişim anlamında bir koordinasyon yok. Kimse kimseyle haberleşemiyor, kimsenin kimseyle haberleşemediği gibi enkaz altındaki vatandaşlarımızdan da herhangi bir sinyal yok. Bunun da sebebi baz istasyonlarının binaların çatılarına, binalarının teras katlarına kurulmuş olması ve bu binaların yıkılmasıyla baz istasyonlarının işlevsiz hale gelmesi’ oldu. Silivri Belediyesi olarak buradan yola çıkarak içerisinde herhangi bir kâr paylaşımının, kârın, maddiyatın oluşmadığı, düşünülmediği ve konuşulmadığı bir projeyle Turkcell A.Ş. ile çalışmalarımıza başladık. Projeyle ilçedeki iletişiminin hiçbir noktada kesilmemesi ve herkesin birbiriyle iletişimde olabilmesi amaçlanıyor. Ayrıca projeyle baz istasyonlarının müstakil arsalara inşa edilmesi, jeneratörlerin, fiber optik kabloların, kameraların ve kesintisiz güç kaynaklarıyla desteklenmesi ve iletişiminin hiçbir şekilde kopmayacağı bir iletişim ağının oluşturulması hedefleniyor. Bu noktada projenin gerçekleşeceği yerleri tekrar sıralayalım. Yenimahalle’de şu an Hükümet Konağı ve Millet Bahçesinin yapıldığı alanda belediyemize ait boşlukta, mümkün mertebe yerleşim alanına en uzak yerleri seçerek Selimpaşa Mahallesi, Sancaktepe Mahallesi, Mimarsinan Mahallesi, Piri Mehmet Paşa Mahallesi, Silivri Afet Lojistik Merkezinin içerisi ve Müjdat Gürsu Stadının hemen dere tarafında olmak üzere toplamda 7 tane baz istasyonu olacak” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: