22 Haziran 2024
 • Turan Hançeli’den Kurum’a: Samimi değilsiniz

 • Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli yaptığı açıklamada: “AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Avcılarımızı ziyaret etti. Ziyarete Avcılar’dan başlaması bizim için sevindirici fakat kentsel dönüşüm konusunda öyle konuşmalar yaptı ki Sayın Kurum’un samimi olmadığı açıkça ortaya çıktı” dedi.

  BİZ HAYAT KURTARDIK

  Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli konuşmasının devamında: “Kentsel dönüşümün hayat kurtarmak ve yaşamını kurtarmak olduğunu ifade eden Başkan Hançerli, “Biz hayat kurtardık.  Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşun verdiği raporda 8.8 beton dayanımı vardı bu binanın. Kentsel dönüşüm kapsamında 2 bin 60’ı riskli bina yıktık. 20 bine yakın bağımsız bölüm yıktık. Toplamda 70 bine yakın Avcılar’da yaşayan komşumuz artık güvende. Hayati tehlike yaşamıyor. Yaptık bunu Sayın Kurum. Siz 2005 yılından itibaren TOKİ’de görev yapmış biri olarak yine ülkemizin en büyük şirketlerinden devletimizin TOKİ’nin iştirakı olan Emlak Konut’un Genel Müdürlüğü’nü yapmış biri olarak ve yine Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmış biri olarak 20 yıla yakın süredir inşaatla ilgilendiğiniz, betonla ilgilendiğiniz kentsel dönüşüm dediniz ama yaptığınız işlerin sonucunu gördük.” şeklinde konuştu.

  AVCILAR MODELİNİN ÜÇ AYAĞI VAR

  Kentsel dönüşüm yapmayı, binaları yenilemeyi ve vatandaşların güvenli, dayanıklı konutlarda oturmasını konuşuyoruz diyen Hançerli: “Kentsel dönüşüm bir beton işi değildir, kentsel dönüşüm bir inşaat işi değildir; kentsel dönüşüm hayat kurtarmadır, yaşama bağlanmadır. Güvenli geleceği inşa etme işidir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na da beş yılda yaptığı çalışmalar nedeniyle sunduğu katkılar nedeniyle ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Avcılar Modeli’nin üç ayağı var. Kentsel dönüşümü hızlı yapacaksınız çünkü deprem tehlikesi var ve ne zaman olacağı belli değil. Hızlı olmak zorundayız. Avcılar modelinin en önemli ayaklarından biri hızlı kentsel dönüşüm. İkincisi yerinde dönüşüm. Üçüncüsü önemli bunu gönüllü yapacaksınız, uzlaşmaya dayalı yapacaksınız. Üç ilke ile yaptığımız kentsel dönüşümde başarılı olduk çözüm ürettik. Çünkü vatandaşın zorluk yaşadığı alanlarda da çözümler ürettik. Bunlardan biri uzlaşma diğeri ekonomi. Mali zorluklar konusunda vatandaşa destek olmak lazım. Üçüncüsü de teknik yani İmar meseledir. Bunları da çözmek için bir sürü zorluk yaşadık ama başardık” ifadelerini kullandı.

  Kurum’un Kentsel Dönüşüm çalışmalarında ihmalkarlık var sözlerine karşılık Hançerli; 4,5 yılda Avcılar’da Kentsel Dönüşümle bin 800 riskli binayı yıkarak 70 bin vatandaşın hayatını kurtardıklarını belirtti.

  Hançerli, Kurum’un Avcılar ziyaretinde yaptığı konuşmalardan dolayı samimi olmadığını söyleyerek ekledi, “25 yıl çözüm üretemeyenler, gelecekte de çözüm üretemezler.” dedi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir