22 Haziran 2024
 • Turan Hançerli: Yarısı bizden kampanyası kentsel dönüşümü yavaşlattı

 • 1999 depreminden sonra 20 yılda yapılan kentsel dönüşümün 4 katını 4 yılda yaptıklarını belirten Hançerli, yaklaşık 100 bin vatandaşın güvenli konutlara kavuştuğunu söyledi. Hançerli ayrıca yarısı bizden kampanyasının kentsel dönüşümü yavaşlattığını belirtti. Hançerli, “Başlatılan kampanya bizi 1 sene yavaşlattı. Vatandaşlar o kampanyayı bekliyor. Ama maalesef deprem beklemiyor. Bizim biran önce çalışmlara hız vermememiz gerekiyor” dedi.

  Hançerli tarafından kentsel dönüşümde sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya örnek olan “Avcılar Modeli” adıyla bir model hayata geçirildi. Kentsel dönüşüm sürecinin yerinde, güvenli ve hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayan, binasını yenilemek isteyen vatandaşa sürecin her aşamasında destek olan bu model sayesinde 2 bin 70 binada 25 bin konut yenilenerek yaklaşık 100 bin vatandaş güvenli konutlara kavuştu.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM AVCILAR’DA 2029 YILINDA TAMAMLANACAK

  Kentte devam eden çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli; “1999 depremiyle eski değerini kaybeden bir Avcılar var. Tabiri caizse 1999 yılı depremi ile sarsılan Avcılarımızı, biz göreve geldiğimiz günden bu yana dirençli ve dayanıklı bir kent haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Epey yol kat ettik. Ömrünü tamamlamış binasını yenilemek isteyen komşularımızın bu süreci güvenli, hızlı ve ekonomik olarak yürütebilmesi için Türkiye’de bir ilk olan ‘Avcılar Modeli’ni hayata geçirdik, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırdık. Binlerce insanının yarınını kurtaran “Hayat Kurtarma Hareketi”ni başlattık. 1999 depreminden sonra 20 yılda yapılan kentsel dönüşümün 4 katını 4 yılda yaptık. Son verilere göre 2 bin 70 binada 25 bin bağımsız birim yıkıldı. Yaklaşık 100 bin komşumuzun hayatı kurtuldu. Bu bir rekor! Avcılar’a güvenli yaşam geldi ve dönüşüm muhteşem oldu. Bu başarı uzlaşma ve komşularımızın rızası ile oldu. Şimdi sıra 40 yıllık imar sorununu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve İBB’nin desteği ile çözdüğümüz Yeşilkent ve Tahtakale Mahallelerimizde kentsel dönüşüm başlayacak, 2029 yılına kadar kentimizde bir tane riskli bina bırakmayacağız.” dedi

  DÖNÜŞÜM MAHALLESİ’Nİ TANITTI

  Kentsel dönüşüm çalışmalarını tanıtan Hançerli daha sonra gazetecilerle birlikte çalışmaları devam eden Dönüşüm Mahallesi’ne geçti. Dönüşüm mahallesi hakkında bilgi veren Hançerli: Türkiye’de bir ilk olan Dönüşüm Mahallesi’ndeyiz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Burası yatak odası, mutfak, oturma alanı ile 47 evden oluşan bir Dönüşüm Mahallesi. Geçici bir mahalle. Kentsel dönüşümde evini yenilemek isteyen ve kiralık yer bulamayan ya da kirasını karşılayamayacak durumda olan komşularımızın yaklaşık 18 ay geçici konaklayacağı bir mahalle oluşturuyoruz. Deprem olmadan, depreme hazırlanma sürecinde geçici barınma alanları yapıyoruz. Tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyoruz. Dönüşüm mahallemizin bir ya da iki ay içerisinde yapımı tamamlanacak ve burada konaklama başlayacak. Sosyal yaşam alanlarıyla, meydanı ve parkıyla çocukların cıvıl cıvıl sesleri burada, dönüşüm mahallesinde yankılanacak. Yıkılmadan, deprem olmadan, güvenli yaşamı kurmak, dayanıklı bir kent inşası için var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni yöntem ve enstrümanlarla hizmet sunuyoruz. “dedi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir