21 Haziran 2024
 • Türkiye Deniz Canlıları Müzesi engelli vatandaşları ağırladı

 • Yarım asırdır Beylikdüzü’nde hizmet veren ve dünyanın her yerinden milyonlarca insanın ziyaret ettiği Türkiye Deniz Canlıları Müzesi engelli bireyleri ağırladı. İçerisinde dev vatoz balıkları, köpekbalıkları, orkinoslar bulunan müzede toplamda 300 ton balık bulunuyor.

  HER İNSAN BİR ENGELLİ ADAYIDIR

  Her insanın bir engelli adayı olduğunun altını çizen müze kurucusu Kenan Balcı: “Bugün engelli bireylerimizi ağırladık. Sezon açıldı önce balık yedik, ardından da dünyada tek olan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ni gezip mumya balıkları anlattık. Unutmayalım ki her kişi bir engelli adayıdır. Elimizden geldiği kadar özel bireylerimize yardım edelim. Onlara işlerinde kolaylıklar sunalım” ifadesini kullandı.

  SEZON BEREKETLİ BAŞLADI

  Yasağın kalkmasının ardından denizlerde bolluk ve bereket yaşandığını da belirten Kenan Balcı: “Bu sezon çok bereketli başladı. Denizlerimizden bol bol balık çıkıyor. Hamsi, palamut, sardalya derken lüferin dedesi olan kofana balığı da akın yapmış durumda. Bizim her zaman vatandaşlarımıza tavsiyemiz haftada en az iki gün balık yiyelim. Bugün herkesin dilinde şu var. Yediğimiz gıdalarda katkı maddesi var mı? Balık, içinde katkı maddesi olmayan tek besin kaynağı. Yaşlıların yıpranan dokularını onarıyor. Çocukların gelişimini sağlıyor. İçinde katkı maddesi yok” dedi.

  BALIK FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ SÜRECEK

  Denizler tükenmeyen madenlerimiz diyen Balcı: “Denizlerimizi evimiz gibi temiz tutmalıyız. Deniz bize binlerce çeşit balık veriyor. Bizim yapmamız gereken tek şey denizleri kirletmemek. Sezon öncesi balık fiyatları yüksekti. Sezon açıldıktan sonra balık fiyatları 4’te 1 fiyatına düştü. Fiyatlar her geçen gün daha da düşmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

  BİR HAMSİ BİR MİLYON ADET YUMURTA YAPIYOR

  Denizlerdeki sisteminde olağanüstü işlediğinin belirten müze kurucusu Kenan Balcı: “Denizlerimizde çok önemli balık türleri var. Büyük balık, küçük balığı yiyerek büyüyor. Denizin altında da olağanüstü bir sistem mevcut. Bir hamsi bir milyon adet yumurta yapıyor. Bir palamut balığı bir milyon adet yumurta yapıyor. Kofana balığı yine bir milyona yakın yumurta yapıyor. Bu yumurtaların bir kısmını diğer balıklar yiyor. Bir kısmı büyüyor. Denizlerde kusursuz bir döngü var. Adeta birer makina sistemi gibi çalışıyor” diye konuştu.

  AV YASAĞININ FAYDASINI GÖRÜYORUZ

  Av yasağının balıklara fayda sağladığını söyleyen Balcı: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz. Çünkü başbakanlığı döneminde dört buçuk ay av yasağı yaptı ve yumurta döneminde balık tutulmadı. Şimdi ise çok şükür bunun faydasını görüyoruz. Sofralarımızda hiç balık eksik olmuyor” ifadelerini kullandı.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir