13 Temmuz 2024
 • Uluslararası Heykel Sempozyumu Büyükçekmece’de başladı!

 • Dünya Festivaller Birliği tarafından 8 kez üst üste “Dünya’nın En İyi Kültür – Sanat Festivali” ödülüne layık görülen Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali 24’üncü kez kapılarını açıyor. Cumhuriyet’in 100’üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında 100 ülkeden 1550 kültür ve sanat elçisinin katılacağı festival 26 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Çok sayıda uluslararası çalıştay ve yarışmaya ev sahipliği yapan Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin en önemli etkinliklerinden birisi olan Uluslararası Heykel Sempozyumu’na İspanya, İran, Almanya, Kosova, Bulgaristan, Estonya, Polonya ve Türkiye’den 9 sanatçı katılıyor. Festival sonunda eserlerini tamamlamış olan heykeltıraşların şekillendirdiği mermer bloklar, kentin estetiğine uygun olarak, Büyükçekmece ilçesinin farklı noktalarında sergilenecek.

  “Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla çalışma yapacağız”

  Uluslararası Heykel Sempozyumu’nun Kreatörü Nurettin Bektaş, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı nedeniyle bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi temasının belirlendiğini ifade ederek şunları açıklamayı yaptı: “Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanıyım. Buraya İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Büyükçekmece Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Heykel Sempozyumu’nu düzenlemek üzere kreatörlük görevini üstlendim. Burada bugün yapacağımız şey bu sene Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla konseptli bir çalışma yapacağız. Bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi konulu bir konseptle 7 yabancı, 2 Türk dokuz sanatçısıyla birlikte heykel sempozyumunda 9 tane heykel yapacağız. Önemli bir şey yapıldığını düşünüyorum. Dünyada bu kadar uzun süredir sürdürülen çok başarılı festivallerden birisi olduğunu düşünüyorum.”

   “Festival mükemmel”

  Uluslararası Heykel Sempozyumu’na katılan heykeltraşlar festival ve eserleri ile ilgili olarak şunları söyledi: 

  İmdat Avcı: “24’üncü Büyükçekmece Festivali’ne İstanbul’dan katılıyorum. Burada şu anda Cumhuriyetin 100’üncü yılına bir gönderme yapacak heykel projesiyle katılıyorum. Her sene düzenlenen bu festivalin insanlara sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.’’

  Butrint Morina: ‘’Kosovalıyım. Büyükçekmece çok arkadaş canlısı bir yer. İlk günlerimizden çok zevk aldık. Öncelikle, Türkiye Cumhuriyeti’nin yıl dönümü için yapılan bu festivalin parçası olduğumuzdan çok mutluyuz. Bunlar ilk günler ve her şey iyi organize edilmiş gözüküyor. Umarım sonuna kadar zevkli geçirmeye devam ederiz.

  Roland Höft: “Almanya’dan geliyorum ve profesyonel bir heykeltıraş ve sanatçıyım. Çok fazla denizi, iyi, taşı ve iyi insanı olan harika bir yer. Festival daha yeni başladı ama güzel bir yerde çalışıyoruz. Taşlar mükemmel, yemekler iyi ve birçok iyi arkadaşla tanışıyorum. Festival mükemmel.’’

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir