ALTIN 2.037,57-0,13%
BITCOIN 19539355,47%
29 Şubat 2024
İstanbul
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Volkan Yılmaz: Silivri Belediyesi’nin çalışmaları parmakla gösteriliyor

Volkan Yılmaz: Silivri Belediyesi’nin çalışmaları parmakla gösteriliyor

Silivri Belediyesinin Avrupa Birliği Erasmus Projeleri kapsamında yürütmüş olduğu “Tarım Kooperatiflerinde Kadının Güçlendirilmesi” projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Başkan Yılmaz, “Silivri’de kadınlar üretiyor anlayışımızın bir gereği olarak, kalıcı ve köklü çözümler geliştirebilmek amacıyla, kooperatifçiliğin yaygınlaşmasını hedefleyerek birçok çalışma yaptık” dedi.

ABONE OL
19 Ocak 2024 15:13
Volkan Yılmaz: Silivri Belediyesi’nin çalışmaları parmakla gösteriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın “Kadın varsa üretim var, üretim varsa hayat var” vizyonu doğrultusundaki çalışmaları sürüyor.  Silivri Belediyesi, geliştirdiği projelerle ilçede yaşayan kadınları üretime teşvik etmeye devam ediyor. Avrupa Birliği Erasmus Projeleri kapsamında 134.324 euro hibe almayı hak ettiği, 2021-1-TR01-KA220-ADU-000029357 numaralı “Tarım Kooperatiflerinde Kadının Güçlendirilmesi” (Women Emprowerment In Agricultural Cooperatives) projesinin kapanış toplantısı, Silivri Eser Diamond Otel’de yapıldı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülen Özdemir’in hitaplarıyla  başlayan program, Silivri Belediyesinin tarım alanındaki hizmetleri ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün kooperatifçilikle ilgili video gösterileriyle devam etti. Toplantı kapsamında Silivri Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Aslı Uçman, proje faaliyetine ilişkin sunum yaptı. Ardından Mimi Yenilebilir Çiçek Çiftçiliği Kurucusu Nesrin Demirer ve Grandma Akören Çiftçiliği Yetkilisi Özgün Akbayır tarafından konuşmalar gerçekleştirildi.

BAŞKAN YILMAZ: “KADINLARIN GÜÇLENMESİNDE KOOPERATİFLERİN ÖNEMLİ ROLÜ VARDIR”

Toplantıda bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Avrupa Birliği Erasmus Projemiz olan Tarım Kooperatiflerinde Kadının Güçlendirilmesi Projesinin kapanış toplantısında sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Hayatın bütün yükünü omuzlamış ve bu yükle beraber dimdik yürüyen, cesaretiyle şanlı tarihimize damga vuran, günümüzün Nene Hatun’larına, Kara Fatma’larına, Şerife Bacı’larına, vatan, millet ve bayrak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan kadınlarımıza, en kalbi duygularla sevgilerimi iletiyorum. Günümüz, kadınların ekonomi ve kalkınmaya yön veren aktörleri olduğu bir sürece sahne oluyor. Kadınlar artık yalnızca anne ve çalışan değil, girişimciler olarak da karşımıza çıkıyor. İş dünyasında ve siyasette kadınları karar mekanizmalarında görüyoruz. Bu durumun tüm çevremize sirayet eden olumlu etkilerini tecrübe ediyoruz. Çağımızda güçlü bir ülkenin üç bileşeni vardır; güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplumdur. Dolayısıyla, kadınları girişimci olmaya cesaretlendirmek ve imkân sağlamak, kalkınmada hızla yol almak demektir. Kadınların güçlendirilmesinde, kooperatiflerin son derece önemli bir rolü vardır. Kadınlarımız, kooperatifler aracılığıyla ekonomik güçlerini bir araya getiriyor. Ürünlerine hak ettiği değeri alabildikleri pazarlar bulabiliyor. Biraz önce seyretmiş olduğumuz video gösteriminde, Silivri Belediyesi olarak 2019 yılından bugüne yaptığımız destekleme projelerimizin, tarımsal ve hayvansal üretim çalışmaların özetini hep birlikte izledik. Silivri’de hep beraber bir hikâye yazıldı. Bu hikâyenin yazılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Her şey hayal etmekle başlar. Eğer inanıp yılmadan, yorulmadan mücadele ederseniz başarılı olursunuz. ‘Silivri’de Kadınlar Üretiyor’ anlayışımızın bir gereği olarak, kalıcı ve köklü çözümler geliştirebilmek amacıyla, kooperatifçiliğin yaygınlaşmasını hedefleyerek birçok çalışma yaptık. Göreve geldiğimiz günden beri inançla, azimle, kararlılıkla Silivri’mizin İstanbul’un gıda ve hayvancılık üssü olabilecek potansiyelleri içerisinde barındırdığını söylüyoruz. Öyle verimli topraklar üzerinde yaşıyoruz ki bu durum bize çok büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu topraklar üzerinde üretimin yapılması, bolluğun, bereketin, refahın artırılması aynı zamanda da bütün İstanbul’un ucuz, sağlıklı ve güvenli ürünlerle tanıştırılması için bizlere bir fırsat sunuyor. Müthiş bir potansiyelin içerisinde olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Dedelerimiz ve atalarımız, zamanında 6-7 milyon nüfuslu İstanbul’un tüm gıda ihtiyacını bu topraklardan karşılanmıştır. Biz de aynı hikâyeyi yazabiliriz. Buna inanırsak ve bu topraklara değer verirsek, aynı şeyi başarabileceğimizi ve bolluğun, bereketin, refahın arttığı bir Silivri’yi hep beraber inşa edebiliriz” ifadelerini kullandı.

“SİLİVRİ BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARI TÜRKİYE’DE PARMAKLA GÖSTERİLEN PROJELERDİR”

Silivri Belediyesinin tarımsal faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, “Silivri Belediyesi olarak üretimden vazgeçmeye yüz tutmuş çiftçilerimizi ve hayvancılarımızı nasıl cesaretlendirebiliriz ve onlara nasıl destek olabiliriz diye düşündük. İlk yılımızda yerli ve milli bir şekilde 300 dönümle bu hikâyeye başladık. 300 dönümle başlayan hikayemiz bugün 4.000 dönümde tüm Türkiye’ye örnek ve önder olabilecek bir kapasiteye ulaştı. Silivri Belediyesinin yaptığı çalışmalar Türkiye’de parmakla gösterilen projelerdir. Yine Silivri Belediyesi olarak, Kadir Has Üniversitesi iş birliğiyle bir Teknopark kurduk. Bu, bir belediye ve üniversite iş birliğiyle Türkiye’de kurulan ilk Teknopark oldu. Merkezin faaliyet alanlarında; bilişim, yazılım ve afet yönetimleri gibi birçok proje var. Ama bizim burada lokomotif gördüğümüz bir Tarım Teknoparkı olacak. İçerisinde ıslahçıların, tohumcuların, modernize edilmiş tarım aletlerinin ve yine tarımla ilgili yazılım programları bu teknoparkımızın ana lokomotifi olacak. Kolektif bir üretim anlayışıyla, katma değeri yüksek ürünlerin, kent tarımının ve aile işletmelerinin sayısının artması lazım. Genç ve kadın çiftçilerin desteklenmesi lazım. Çiftçiler olarak bir birliktelik oluşturulması ve kooperatif modelinin hayata geçirilmesi lazım. Kooperatifleşme yönünde atacağınız her adımda sizleri hem destekleyeceğiz hem de yüreklendireceğiz. Silivri Belediyesi olarak Danamandıra ve Sayalar’da yeni bir üretim modeli oluşturduk. Danamandıra’nın meşhur barbunyasını, Sayalar’ın meşhur kırmızı biberini tekrar üretime kazandırarak bu ürünlerin pazara sunulmasını sağladık. Yozgat’ın ya da Nevşehir’in bir köyünde bu üretimi yapsanız pazar problemi yaşama ihtimaliniz var ama nüfusu 20 milyona yaklaşan İstanbul’un hemen yanı başında ürettiğiniz hiçbir ürünün pazar problemi olmaz. Ne kadar üretirsek o kadar satabiliriz. Satılamayan ve evde kalan ürün olursa Silivri Belediyesi olarak biz buradayız” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: