20 Temmuz 2024
 • Atakan Çiftçi: Esenyurt’un sorunlarını tek tek çözeceğiz

 • 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde CHP Esenyurt Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Atakan Çiftçi gazetecilerle buluştu. Gazetecilerin zor şartlarda mesleklerini icra ettiklerine belirten Çiftçi: ‘Siz basın mensuplarının haber yapmak yerine adliye koridorlarında dolaştığınızı biliyoruz. Ülkemizde gazetecilik mesleğini icra etmek maalesef bir takım bedelleri beraberinde getiriyor. İlerleyen dönemlerde hem ülkemizde, hem Esenyurt’ta bunun önünün daha rahatlayacağı koşullarının, iyileştirileceği sizlerin rahatça çalışabileceği bir dönem olsun istiyorum. Adaylaştığımız takdirde; buradan söz veriyorum. Bütün yerel basın emekçilerine aynı mesafede ve eşit düzeyde ayakta durabileceği çalışmalar içerisinde bulunacağız’ dedi.

  ESENYURT’TA ELİMİZİN DEĞMEDİĞİ NOKTA KALMADI

  30 yıldır Esenyurt’ta yaşıyorum diyen Çiftçi: “Mesleğim mimarlık, 1998-2004 yılları arasında Esenyurt Belediyesi’nde mimar olarak göreve başladım. Fen işleri, İmar, İhale birimlerinde bir fiil çalıştım. O dönemde Esenyurt kentleşme sürecindeydi. Yolundan, parkına, ağaç dikimine kadar elimizin değmediği bir nokta kalmadı. Esenyurt büyürken biz de Esenyurt’la beraber büyüdük ve şekillendik. 2004 yılında Necmi Kadıoğlu AK Parti ile birlikte seçimi kazanmasıyla beraber Belediye’den ayrıldık. Mesleğimiz gereği müteahhitlik hizmetlerine döndük. Okul, park, sağlık ocağı, kreş, konut gibi masanın bu tarafında da mimarlığa dair ne varsa hepsini hayata geçirdik. 2014-2019 yılları arasında Cumhuriyet Halk partisi ve üyeleri beni meclis üyeliği ile onurlandırdılar. 5 yıl boyunca meclis üyeliği görevimi yerine getirdim. İmar komisyonu, çevre komisyonu, yönetim komisyonlarında görev aldım. 2019’da Esenyurt belediye başkanlığı için yine aday adayıydım. Partimiz, Kemal Deniz Bozkurt’u uygun gördü. Bu dönemde tekrar aday adayı olmaya karar verdim. Esenyurt’ta özellikle AK Parti belediyeciliğinden kalan bir sürü sorun ne yazık ki bizim kucağımızda bir bomba gibi bekliyor. Esenyurt’un çokça sorunu var. Konut, imar problemleri ve muazzam bir şekilde trafik ve ulaşım problemimiz var. Yine bunların dışında artan nüfus ve konut yoğunluğundan dolayı yabancı uyruklu vatandaşların getirdiği göç ve göçmen problemimiz var’ dedi.

  ESENYURT’UN TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

  Türkiye’nin en büyük ilçesine ve en büyük nüfusuna sahibiz ifadelerini kullanan Çiftçi: “Bu nüfusta muazzam bir iş gücü var. Oldukça genç bir nüfusa sahibiz. Bunları katabileceğimiz birçok proje ile Esenyurtluları hem üretime dâhil edeceğiz. Hem de sağlıklı ve ucuz tüketimi sağlayacağız. Esenyurt’un trafik ve ulaşım sorununu hepimizin malumudur. Hangi saatlerde ne kadar yoğunluk var. Nasıl çözülebileceğine baktık ve projelerimizi bununla ilgili hazırladık. Bir iki mühendislik ve mimarlık çalışmasıyla birçok yeri rahatlatabileceğiz. Bunun dışında ana caddelerde ve ana arterlerde kesin olarak çözüme kavuşturacağız” dedi.

  ESENYURT’A METRO GELECEK

  Raylı sistem hakkındada bilgi veren Çiftçi: “Esenyurt için yapılan metro çalışması 2025’in sonu ya da 2026 Mart’ta bitmiş olursa, ana arterlerle ilgili kalan çalışmalarda sorunumuzun çözümünde büyük katkı sağlayacaktır. Yine trafikle ilgili raylı sistem bizi yüksek oranda rahatlatacaktır. İlçemizde kim nerede hangi problemi yaşıyor biliyoruz. Biz bunların hiçbirine seyirci kalmayacağız. Çözmek için adayız çözeceğimize de inanıyoruz. Alanımıza hâkimiz o yüzden de Esenyurt’umuza da en iyi hizmet iddiasıyla yola çıktık. İnsana dokunacağız, insanlara sırtımızı dönmeyeceğiz. İnsana dokunursanız, bütün hikâyelerin güzel başlangıçlarının sebebi olursunuz. Bakınız, Terzi Fikri örneğini birçok yerde daha önce vermiştim. O dönemlerde halk meclisleri ile yapılan bir belediyecilik vardı; şimdi biz de bunu birebir uygulayacağız. Bizim oluşturacağımız yönetim şeklinde her kesimindeki komşularımızla temsiliyeti sağlayacağız. İnsanımızı da yönetimin içine katarak başarıyı yakalayacağız. Çünkü hiçbir başarı hikâyesi tek başına olmaz. Ben mükemmelim, en iyisi benim, her şeyi ben bilirim söylemleri ile hikâyenin nereye gittiğini çok yakın zamanda gördük. Daha çok çoğulcu ve katılımcı olacağız. Herkesin içinde olduğu bir yapı oluşturacağız. Söylediğim gibi 30 yıla yakındır buradayız. Esenyurt’a bizim bir borcumuz var. Esenyurt bizi yetiştirdi ve bu sayede belli niteliklerimiz oldu. Şimdi sıra bizde borcumuzu ödeyeceğiz’ dedi.

  150 BİNE YAKIN KONUT MAĞDURU VAR

  Mimar Atakan Çiftçi, deprem ile ilgili olarak yapılması gerekenlerle ilgili de şunları söyledi. ‘Bildiğiniz gibi Şubat ayında bir deprem yaşadık. Deprem diye kaçınılmaz bir gerçeğimiz var. Yakın bir zamanda İstanbul’da bir depremin yaşanacağı hep konuşuluyor. Esenyurt’ta gördüğümüz en büyük sorunlardan biri de bu depreme karşı hazırlık süreci ve kentsel dönüşümdür. Göreve gelir gelmez; bunlarla da ilgili ilk 1-3 ayda Esenyurt’ta genel bir tarama yapacağız. Mühendisler, mimarlar, teknikerler sahada resmen sokak sokak Esenyurt’un röntgenini çekeceğiz. İnsanların kaygısını ve korkusunu gidererek bu hizmeti de tamamen ücretsiz sunacağız. Bundan sonra Esenyurt’ta güneşe değecek kadar yükseklikte imarın önünü kapatacağız. Yapılanlarda da varsa sıkıntısı ki, olan var biliyorum. Bunların da önüne geçeceğiz. Konut mağdurları var. Aileleri ile beraber yaklaşık 120.000-150.000 civarındadır. En son yine AK parti döneminde Başkan Necmi Kadıoğlu ve ekibi birçok proje garantör oldu. İşledikleri kataloglarda resim bastırıp çok güzel proje öneriyorum dediler ve bir sürü vatandaşımıza maketten ama gerçekliği olmayan binalar ve konutlar sattılar. Baktılar ki; belediyede bununla ilgili hiçbir işlem yapılmıyor. İnsanları kandırmaya devam ettiler. Meclis üyeliği dönemimde bu konuyu gündeme getirmiştim. Geldiğimiz süreçte şunu çok açık yüreklilikle söyleyebilirim. Onların sorununu ancak ben çözerim’ ifadelerini kullandı.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir