ALTIN 789,010,33%
BITCOIN 664957-1,40%
26 Şubat 2018
İstanbul
18°

AÇIK

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ATATÜRK’Ü DEVRİMLERİNDEN TANIYORUZ

ATATÜRK’Ü DEVRİMLERİNDEN TANIYORUZ

ABONE OL
26 Şubat 2018 14:55
ATATÜRK’Ü DEVRİMLERİNDEN TANIYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükçekmece Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Ana Kucağı Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve KADİM El Sanatları Derneği işbirliğiyle gerçekleşen Atatürk’ü Anlamak İsimli söyleşinin dördüncüsü gerçekleşti.

Söyleşiye ilgi beklenenin çok üstünde oldu

Ana Kucağı Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Büyükçekmece Belediye Meclis Üyesi Emine Demirci, KADİM El Sanatları Derneği Başkanı Lütfiye Ercan’ın katılımcıları selamla konuşmalarının ardından tarihçi, yazar ve araştırmacı Sacide Bolcan’ın anlatımıyla “Atatürk’ü Anlamak” konulu söyleşinin dördüncü bölümünü gerçekleşti. Söyleşiye katılım beklenin çok üzerinde oldu.

“Komutan dehasını devrimlerinde de görebiliyoruz”

Sacide Bolcan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş alanlarında gösterdiği dehayı devrimlerde de gösterdiğini belirterek, “Biz Atatürk’ü devrimlerinde tanıyoruz. O’nun kimliğini, cesaretini, ülküsünü, vatan sevgisini, milletine olan güvencini, geleceğe bakışını, çağdaşlığa verdiği gönlünü devrimlerde görüyor ve yaşıyoruz.

Atatürk’ün bir komuta dehasıyla yönettiği savaşlar bir yana, onu devrimleri yönüyle de tanımak bizi gelece taşıyacaktır. Biz Atatürk’ü anladığımızı düşündüğümüzde kendi yaşamımıza monte ettiğimiz ilkelerle ilerlemek için hem cesaret bulacağız, hem de bilinç kazanacağız” ifadesini kullandı.

“Devrimlerin içeriği ve felsefesi çok iyi irdelenmeli”

Tarihçi ve yazar Sacide Bolcan, Atatürk devrimlerinin başlangıcının özgür ve bağımsız bir devlet olmakla başladığını belirterek şöyle konuştu; “Saltanatın kaldırılması, Cumhuriyetin ilanı ve halifeliğin kaldırılması. Bunlar siyasi devrimlerdi ve o kadar zor ve sıkıntılı bir süreçti ki, Atatürk komutan olarak savaş meydanlarında gösterdiği dehayı bu alanda da göstermiştir.”

Atatürk’ün devrimlerini içeriği, felsefesi ve yeni nasıl yaptığı konusunun çok iyi irdelenmesi gerektiğini kaydeden Bolcan,  Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok eğitim konusuna önem verdiğine de dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.