ALTIN 529,36-0,05%
BITCOIN 5751293,82%
30 Eylül 2016
İstanbul
16°

AZ BULUTLU

05:47

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘BOYNUMUZUN BORCU’

‘BOYNUMUZUN BORCU’

ABONE OL
30 Eylül 2016 12:03
‘BOYNUMUZUN BORCU’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri Alipaşa Mahallesi’nde tarım arazisine kurulmak istenen yasal olmayan sanayi sitesi hakkında basın açıklaması yaptı. “Tarım topraklarının yağmalanmasına izin vermeyeceğiz” diyen Işıklar’ın basın açıklamasına; Silivri Ziraat Odası Başkanı, Alipaşa Mahalle Muhtarı Metin Gürsu, Silivri Sanayi Sitesi Başkanı Ercan Çalışkan, Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan, CHP Silivri Belediye Meclis Üyeleri ve bölgede yeri olan mahalle sakinleri de katılarak, açıklamalarda bulundu.

IŞIKLAR: “PLANIN EN BÜYÜK NİMETİ TARIM TOPRAKLARININ KORUNMASIDIR”

Konu ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu açıklayan Başkan Işıklar, şunları söyledi: “İstanbul’un anayasası olan 1/100.000’lik planda, bölgemizin mevcut doğal koşulları koruyan, onu mevcut fonksiyonlarıyla zenginleştiren Eğitim, Bilişim ve İleri Teknoloji Alanları, Fuar Alanı, Tarım Teknolojileri Alanı, Raylı Sistemleri, Limanlarıyla Silivri, geleceğe bilişim ve teknoloji kenti olmaya aday bir planla donatılmıştır. Bu planın 2009 yılından bu yana büyük bir dikkat ve hassasiyetle uygulamasını takip ediyoruz, izliyoruz.  Büyükşehir’in çok önemli katkısını burada gördüğümüzü özellikle ifade etmek istiyorum. Bu planın bize getirdiği en büyük nimet, göründüğü gibi 42 km sahilimiz ve ekolojik tarım alanı dediğimiz 430 km 2 çok önemli vasfı olan tarım topraklarının korunması amacını taşımaktadır.

“2500 DÖNÜM TARIM ARAZİSİNE, SANAYİ SİTESİ GİRİŞİMİ!

Silivri Alipaşa Mahallesi, Tem Kuzeyi kenarında kalan 2500 dönüme yakın tarım arazisi,  S.S Maslak İstanbul Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ve İstanbul Finans Danışmanlık A.Ş isimli firma tarafından yağmalanmaya çalışılmaktadır. Alipaşa çıkışında bulunan bu tarım toprakları üzerine bir sanayi sitesi taşınması girişimini tespit etmiş bulunuyoruz. Planda da görüldüğü üzere burada hiçbir şekilde yerleşime ve diğer inşaat faaliyetine asla izin verilmemektedir. Çünkü kentin anayasasında böyle bir ifade yoktur. Sosyal medya üzerinden hazırlanan demolarla, burada sanki binalar bitmiş gibi bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Söz konusu firmaların, hiçbir tasarrufları bulunmadığı halde bölgede mülkiyeti olan şahısların da haberi olmadan araziye; “Bu alan MASKOOP S.S Maslak Sanayi Sitesi Proje alanıdır. 6306 sayılı yasa ve yönetmelikler çerçevesinde imara açılacaktır” yazılı bir tabela diktiğini tespit ettik.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na yaptığımız görüşmeler ve resmi yazışmalar sonucunda da, alanın ‘tarımsal niteliği korunacak alan’ fonksiyonunda olduğu, bölgede herhangi bir plan çalışması bulunmadığı, üçüncü kişilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirlerin alınması tarafımıza bildirilmiştir. Bahse konu olan firmalar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Dikilen tabelalarla vatandaşlara tedirginlik yaratarak, oldubittiye getirilmeye çalışılan bu projeye, topraklarımızı yağmalamaya çalışanlara izin vermeyeceğiz! Daha önce de arazi yağmalamasına, mafyalaşmış bu proje taklitlerine izin vermemiştik. Buradan sanki bitmiş bir iş yeri satıyor görüntüsü vererek, halkı kandırılmasına sebebiyet verenlerin kamu vicdanında ve hukuk önünde bu hesabı vermelerinin kaçınılmaz olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.

TABELA BELEDİYE EKİPLERİNCE KALDIRILDI

Gerçekleşen açıklamaların ardından, bölgeye dikilen tabela Silivri Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Gece Kondu Denetim ve Uygulama Birimi tarafından kaldırıldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.