• Çekmeköy- Samandıra metro hattı açıldı

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çekmeköy–Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının yapımına Mayıs 2017’de başladı. Proje, yapımına başlandıktan sadece 7 ay sonra, 29 Aralık 2017’de durduruldu. İnşaata, Mart 2018’de tekrar başlandı. Ancak, önceki İBB yönetimi tarafından hak ediş ödemelerinin yapılamaması nedeniyle, şantiye alanı, o güne dek yüzde 4’lük bir ilerleme sağlanmışken, Ekim 2018’de sessizliğe gömüldü. Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki yeni İBB yönetimi, Ekim 2019’da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank’tan 110.000.000 Euro’luk kredi sağlayarak, hattın yeniden imalatına başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu yakasındaki 3 ilçeden geçecek, 8 istasyonlu, 10,9 kilometrelik Çekmeköy–Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının ilk etabında gerçekleştirilen test sürüşüne geçtiğimiz 26 Ocak’ta tanıklık etti. Çekmeköy- Samandıra Merkez arası 6,5 km ve 4 istasyondan oluşan 1.Etabı, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve İmamoğlu’nun katılımlarıyla düzenlenen halk buluşmasının ardından bugün açıldı.

  ÖZEL: “KİMSE SENİN ADIMINA BAKMAZ, GERÇEK RAKAMLARA BAKAR”

  Açılış töreninde konuşan CHP Genel Başkanı Özel, “Türkiye’de her tartışma su kaldırır ama iki hesap şaşmaz. Bunlardan bir tanesi; altın hesabı şaşmaz. Bir şehre hizmet tartışılıyorsa, orada da ne kadar metro yaptığının hesabı şaşmaz. Birileri İstanbul’a hayran olduklarını, hizmetkar olduklarını, hizmet etmeye geldiklerini söyleyip, görevlerinden sonra ‘Biz bu kente ihanet ettik, bunda benim de suçum var’ demişken; o birilerinin 25 yılda İstanbul’a yaptıklarının neredeyse o kadarından fazlasını 5 yılda İstanbul’a yapan Ekrem başkanımızla ne kadar övünsek azdır” dedi. Özel, Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan adayı Murat Kurum’a da göndermede bulunarak “Onun (İmamoğlu) İstanbul’a yaptığı 65 kilometre metroyu, bir koridorda adımlayarak, kilometreyle adımı birbirine karıştırarak küçük göstermeye çalışanlar şuraya baksın: Kimse senin adımına bakmaz. Gerçek rakamlara bakar, görür ve hakkı teslim eder. Bak senin adımın o kadar ama Sancaktepe’ye bak; coşku ne kadar…” diye konuştu.

  “YURT YAPMAYA DA KREŞ YAPMAYA DA ANNELERE DE EVLATLARINI DA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

  “5 yıl önce İstanbul bir karar verdi” diyen Özel, şunları söyledi:

  “İBB’yi ilk alacağımız anlaşıldığında, panik halinde yollara döküldüler. Dediler ki; ‘Eğer CHP kazanırsa, İSPARK’ı filanca terör örgütüne verir.’  Ama o günden bugüne hem İSPARK’ta hem bütün iştiraklerimizde ne kimsenin ekmeğine dokunduk ne ayrımcılık yaptık. Liyakate göre, gencecik insanları hangi siyasi görüşten olursa olsun, neye inanırsa inansın, nasıl giyinirse giyinsin ayırmadan, İstanbullu olmanın, bu memleketin bir evladı olmanın dışında hiç başka bir kritere bakmadan, Ekrem Başkan aldı, çalıştırdı ve büyük İstanbul hikayesini bu yüce gönüllülüğüyle, bu sevgisiyle başardı. 5 yıl önce İBB’de kreş yoktu. Çünkü onların ‘kadın’ diye bir derdi yoktu. Kadın evde oturacak, çocuk bakacak, hasta bakacak, engellisine bakacak ve yeri ev olacaktır. Oysa biz, kadının sosyal hayata katılmasını, çalışma hayatına katılmasını istiyorduk. Ekrem Başkan, İstanbul’da tam 100 tane ve Türkiye’de CHP’li belediyeler 300 tane kreş yaparak kazandırdılar. Şimdi anneler, güvenerek çocuklarını bırakacakları kreşlere sahipler. Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a öğrenciler geliyor. Barınma sorunu var. Türkiye’de yüzde 24 öğrenciye yurt verilebiliyor. İstanbul’da rakam çok daha aşağılarda, yüzde 10’larda. Yani devlet öğrenciyi buraya yolluyor ama barınma sorununu çözmüyor. Ekrem Başkan’a yetkiyi verdiğinizde, İstanbul’da öğrenci yurdu yoktu. Niye? Öğrenciler, yurt bulamayacaklar, onlara yurt veren birilerine gidecekler. Birtakım cemaatlerin, birtakım tarikatların yurduna gidecekler. Oysa bu evlatlar, hepimizin evlatları.  Ekrem Başkan İstanbul’da 14 tane, CHP’li belediyeler Türkiye’de 61 tane yurt yaptılar. Yurt yapmaya da kreş yapmaya da annelere de evlatlarını da sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

  İMAMOĞLU: “16 MİLYON İSTANBULLU ADINA BİR SORU SORMAK İSTERİM”

  Yanına CHP’nin Sancaktepe Belediye Başkan adayı Alper Yeğin, Çekmeköy Belediye Başkan adayı Orhan Çerkez ve Sultanbeyli Belediye Başkan adayı Ayhan Koç’u alan İmamoğlu, hattın yapım sürecini coşkulu kalabalıkla paylaştı. “2017 yılında sözleşmesini imzalayarak süreci başlatan, bizden önceki İBB yönetimidir, bu doğru” diyen İmamoğlu, “Onlar işi başlattılar, ihaleyi yaptılar, kendilerine teşekkür ediyorum. Ama kendilerine, 16 milyon İstanbullu adına bir soru da sormak isterim. Öyle işi oraya buraya çevirip, evirip, başka bir yere taşımanın bir anlamı yok. Bakın; 2017’nin başında sözleşmesi imzalanmış olan bu projeyi, sadece 8-9 ay sonra niye durdurdunuz? 16 milyon İstanbullu, bunun sebebini bilmek zorundadır. Bir metro projesini başlatıyorsunuz, yüzde 4 seviyesi… yüzde 4 nedir biliyor musunuz? Birkaç tane şaft açmaktır. Şantiye kurmaktır. Ve ondan sonra da hatırlayın, o dönem rahmetli Kadir Topbaş’ı görevden aldılar. Öyle rahmetli Topbaş’a bugün şirinlik yapıp, ‘Kadir abi’ diyenler, ellerini sıkmadılar, ben biliyorum. Ellerini sıkmadılar” şeklinde konuştu.

  “İBB’NİN YÜKLENİCİLERİNE, BİZ GELDİĞİMİZDE TAM 70 MİLYON EURO BORCU VARDI”

  10 metro inşaatının, 2017-19 yılları arasında, farklı zaman dilimlerinde durdurulduğunu aktaran İmamoğlu, “Bitirdiğimiz her metro projesine, ‘Biz başlattık’ diye sahip çıkıyorlar. Gerçeğin tamamını söylemiyorlar. ‘Doğru, biz başlattık, ama kısa süre sonra hepsinin kapısına kilit vurduk’ diyemiyorlar. Bakın; biz göreve gelene kadar, metro inşaatlarında çalışma varmış gibi bir izlenim vermeye çalışıyorlar. Yalancının, pişkinliğin bu kadarına, İstanbulluya yapılan bu büyük haksızlığa siz ne yapacaksınız biliyor musunuz? Bu işin sahibi, buraya harcanan her kuruşun, her paranın sahibi olarak, sandıkta ceza keseceksiniz, ceza. Bakın; böyle sorumsuz, böyle iş bilmez, böyle had bilmez bir akla, İstanbul bir daha teslim edilemez” diye konuştu. Başlatılıp durdurulan çoğu metronun projesinin dahi bulunmadığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bazılarında sadece ihale vardı biliyor musunuz? Başka hiçbir şey yoktu. Şantiye bile yoktu. Bakın hiçbirinin finansal altyapısı oluşturulamamıştı. İBB’nin yüklenicilerine, biz geldiğimizde tam 70 milyon Euro borcu vardı. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ve diğer hatlar, işte bu yüzden durdurulmuştu. Belediyenin, metro yapımı için ödeyecek 5 kuruş parası bile yoktu. İBB’nin metro bütçesi iflas etmişti” bilgisini paylaştı.

  “BİZİM YAPTIĞIMIZ 65 KİLOMETREYİ, SÖZÜM ONA 8 KİLOMETRE GİBİ GÖSTERME TELAŞINA DÜŞTÜLER”

  10 metro inşaatına başladıkları süreçte İBB Meclisi ve imza yetkisi olan bakanlıklar tarafından engellendiklerinin altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

  “Aynı zamanda kötü bir ekonomi yönetimi sergilediler ve metro maliyetlerinin korkunç biçimde artmasına, bu ülkede yol açtılar. Sade metro değil. Şu yapılan binalar bile, herkesin işi gücü bile, en az 6-7 kat, 8 kat daha maliyetli. Ne oldu? Herkes daha pahalıya mal etti. Ama bütün bunlara rağmen, 5 yıldan kısa sürede, 65 kilometre raylı sistem hattını, bugünkü dahil, pazartesi açacağımız dahil, 62 istasyonunu da tamamlayıp, Allah’ıma bin şükür, milletimin hizmetine açmaktan, arkadaşlarımla birlikte büyük gurur duyuyoruz. Metro finansmanını beceremedikleri için, başlattıkları metroları yine kendi elleriyle durduranlar, şimdi bizim yaptığımız 65 kilometreyi, sözüm ona 8 kilometre gibi gösterme telaşına düştüler. Pardon! Niye biliyor musunuz? Ben, 2019’da ne dedim? Hani bunlar, o zaman da biliyorsunuz yalan konuştular. ‘Çaldılar’ dediler. ‘Hırsız’ dediler. ‘Sandıklarda 700 tane terörist tespit ettik’ dediler. Hani? O yalana bile, aynen az önceki ablamız gibi aldananlar, buna inandı. Ama milletin çoğu inanmadı.”

  İMAMOĞLU DUYURDU: “15 GÜN ÜCRETSİZ OLACAK”

  Konuşmaların ardından; Özel, Çelik, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, Çekmeköy- Samandıra hattının açılışını gerçekleştirip, yoğun ilgi altında hattı deneyimledi. İmamoğlu, çocuklarla birlikte açtıkları hattın, 15 gün ücretsiz olacağını duyurdu.

  AYAZMA DERESİ YAŞAM VADİSİ’Nİ HİZMETE AÇTI

  İmamoğlu, metro hattı töreni öncesinde de Sancaktepe Mevlana Mahallesi’nin çehresini değiştiren İSKİ Ayazma Deresi Yaşam Vadisi’ni hizmete açtı. İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, vadiyle ilgili İmamoğlu’yla paylaşarak, yatırım maliyetinin 455 milyon lirayı bulduğunu aktardı. Yaşam vadisini çocuklarıyla birlikte kullanan vatandaşlar, İmamoğlu’na yoğun ilgi gösterdi. Açılışta, CHP Sancaktepe Belediye Başkan adayı Alper Yeğin ve Sultanbeyli Belediye Başkan adayı Ayhan Koç da İmamoğlu’na eşlik etti.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir