19 Temmuz 2024
 • ENGİN TORBA YASA HAKKINDA KONUŞTU

  CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, "Her ne kadar Ekonomi Bakanı ekonomimizin coştuğunu iddia ediyor olsa da, bugünün ekonomik parametreleri ve dış politikadaki sorunlar, gelecekte ülkemiz için çok ciddi tehlikelere işaret ediyor" dedi.

 • Birbiriyle ilintisi bulunmayan birçok unsuru içeren bir torba kanunla daha karşı karşıya olduğumuzu belirten Didem ENGİN, “Her maddeye ‘Acaba bunun altından ne Çapanoğlu çıkacak’ diye bakıyoruz. Fahiş vergi artışları mı dersiniz, meraların talanı mı dersiniz… Ne ararsanız bu torba kanunda var” diyerek kanun içeriğinden bahsetti.

  “Diğer ülkeler vergi indirimleriyle yatırım çekme yarışındayken, bizde son dakika önergesiyle kurumlar vergisi, bu torba kanunla %20’den %22’ye çıkartılıyor. Motorlu taşıtlar vergisi %25’e yükseltiliyor. Engellilerimizin araçlarından alınan ÖTV’yi artırmak için bile bir madde mevcut. Halkımızın tepkisi sonrasında daha önce geri çekilen meralara sanayi bölgeleri ve serbest bölgeler kurulması gibi bazı maddeler de bu torbaya sokuşturulmuş” diyen Didem ENGİN, vatandaşların büyük mağduriyet yaşadığı kalıcı yaz saati uygulamasına da değindi.

  Didem ENGİN, yaz saati uygulamasının görüşülen torba yasa ile kalıcı hale getirildiğini belirterek “Biliyorsunuz Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara, geçen yıldan bugüne binlerce veli, öğrenci ve çalışan tepki gösterdi, endişelerini ve rahatsızlıklarını dile getirdiler, ama nafile… dinleyen yok. Danıştay yürütmeyi durdurunca, bu sefer de düzenleme Meclis’ten geçiriliyor. “Ben ne dersem o” dayatmasının ve halka rağmen karar alma anlayışının bir tezahürü daha…” dedi.

  “Kısacası AKP bir taraftan vergileri artırmakla uğraşırken, diğer taraftan da iğneden ipliğe, akaryakıttan ekmeğe zam üstüne zam bindiriyor. Dürüst vatandaşlarımız vergileri, zamları ödedikçe ödüyorlar. Nereden bilsinler ki, yerli ve milli diye nutuk atıp ülkemizi yönetenlerin çocukları, vergi cennetlerinde offshore hesap açıyorlar. Yani “halka verir talkını, kendi yutar salkımı”…İşte AKP zihniyeti!” diyen Didem ENGİN, her ne kadar Ekonomi Bakanı ekonomimizin coştuğunu iddia ediyor olsa da, bugünün ekonomik parametrelerinin ve dış politikadaki sorunlarının, gelecekte ülkemiz için çok ciddi tehlikelere işaret ettiğini söyledi.

  AKP TÜRKİYE’SİNİN DIŞ TİCARET DENGESİ VE CARİ AÇIĞI DA ALARM VERİYOR
  AKP Türkiye’sinin dış ticaret dengesi ve cari açığının da olumsuz veriler içerdiğine değinen Didem ENGİN, “Son 12 ayda dış ticaret açığımız %24,8 artarak 71 milyar dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %68,5 gibi düşük bir oranda kaldı.Cari açığımız Eylül ayı itibariyle yıllık 39 milyar dolara çıktı, yılsonunda 45 milyar dolara çıkması ihtimal dahilinde görülüyor. Ülkemize uluslararası doğrudan yatırım girişi geçen yıla göre %15 azaldı. Dışarıdan alınabilen kredi miktarı %44 düştü” dedi.

  NEDEN 15 YIL BOYUNCA ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE YATIRIM YAPMADINIZ?
  Didem ENGİN dış kaynak girişinin cari açığı finanse etmeye yetmediğini ve döviz rezervlerimizin her geçen gün eridiğini, uzun vadeli kredi alınamadığını ve sistemin kısa vadeli yüksek faizli kredilerle döndürülmeye çalışıldığını söyleyerek “Şimdi Türkiye ekonomisini 15 yılda hasta bir ekonomi haline getiren karar vericilere sormak istiyorum: Bu yüksek faize dayalı politikanız ile yatırımları nasıl arttıracaksınız? Ve dolayısıyla her gün artan işsizliğe nasıl çare bulacaksınız? Neden 15 yıl boyunca yüksek faize bağlı borçlanmalar ve günü birlik politikalarla ülkemizi yönetmeye çalıştınız? Neden 15 yıl boyunca ülkemizin geleceğine yatırım yapmadınız?” sorularını yöneltti.

  AKP’nin ülkemizi yönetme ve sorunlara çözüm kabiliyetini kaybettiğini söyleyen Didem ENGİN, “İşte eğitimdeki ne yapacağınızı bilmez haliniz, işte cam filminde yarattığınız kaos” dedi.
  Başbakan Binali YILDIRIM’ın Rahmetli MENDERES’ten alınan bir ifade ile, çocuklarının devletle iş yapmamalarını istediğini ve bu konuda gerekli her türlü araştırmanın yapılabileceğini milletimizin önünde ifade ettiğini ama CHP tarafından Meclis’e sunulan araştırma önergesinin AKP oylarıyla reddedildiğini hatırlatan Didem ENGİN, “Yani çocuklarına ‘Durmak yok, yola devam’ dedi” diye konuştu.
  21 Haziran 2006 yılında, yani tam 11 yıl önce, Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında Kurumlar Vergisi’nde bir değişiklik yapılarak vergi cenneti olarak tanınan ülkelerde offshore şirketleri olanların %30 vergi ödemelerinin kararlaştırıldığını ve bu kararda Başbakan’ın kendisinin de Ulaştırma Bakanı olarak imzasının bulunduğunu belirten Didem ENGİN, “Şimdi Sayın Başbakan’a Milletin meclisinden soruyorum: Bu kararınızı çocuklarınıza uygulayacak mısınız? Her gün yeni zamlarınız altında ezilen halkımız, sizin vereceğiniz cevabı bekliyor!” sözleri ile konuşmasını bitirdi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir