• ESENYURT’TA SEYYAR SATICILAR YENİ YERİNDEN MEMNUN

  Esenyurt Belediyesi tarafından seyyar satışı ilçe genelinde yasaklamasıyla kapalı pazara geçip esnaf olan seyyar satıcılar, yeni yerlerinden memnun olduklarını söyledi.

 • Esenyurt Belediyesi tarafından her hafta Salı günleri gerçekleştirilen sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayının bu haftaki konukları ilçe genelinde faaliyet gösteren esnaflar oldu. Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, Esenyurt Belediyesi’nin yardımlarının taşındığı kart olan ESKART TROY projesi kapsamında anlaşma yapılan esnaf ve Barbaros Hayrettinpaşa Kapalı Pazarı’na esnaf olarak alınan seyyar satıcıların sorularını cevaplandırdı. Esenyurt Belediyesi’nin ilçe genelinde seyyar satışı yasaklamasıyla kapalı pazarda balıkçılık yapan esnaf işlerinden memnun olduğunu belirterek, “Başkanımız Ali Murat Alatepe’nin açmış olduğu bu pazardan memnunuz. Bize bir ekmek kapısı sundu. Allah razı olsun” dedi. Barbaros Hayrettinpaşa Kapalı Pazarı’nda yer alan Ayşe Altay isimli esnaf da, “Kanser hastasıyım. Seyyardan yer almıştım. Şimdi kapalı pazara geçtik. Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun yağmurda, soğukta satışa çıkamıyordum. Şimdi kapalı mekanımız var” dedi

  Ücretsiz yer verdik

  Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe de yayına gelen esnafın arasında 6 ay öncesine kadar seyyar satıcılık yapanların da bulunduğunu belirterek, “İlçede seyyar satıcılar hiçbir denetime tabi tutulmuyordu. Aynı zamanda yasadışı işler yapan insanların bir kısmı da seyyar kisvesi altında barınıyordu. Seyyarın Esenyurt’a uygun olmadığını, meydanların, kaldırımların işgal edildiğini söyleyip onlara kapalı pazarın bir tanesinde hiçbir ücret almadan satış yeri ayarladık. Ücretsiz servis imkanı sağladık. Kalan kırk tahtamız var bunu da engelli, dul, şehit yakını, gazi olanlardan talep edenlere vereceğiz. Burası, sosyete pazarı deriz ya öyle bir pazar olacak. Haftanın beş günü hizmet verecek. İyi de müşteri kazanacaklar. Halkımızın da gitmesi kolaylaşacak” dedi.

  ESKART TROY projesi hakkında da bilgi veren Başkan Ali Murat Alatepe, “Esenyurt Belediyesi yoğun sosyal yardım yapan, maddi durumu iyi olmayan ailelerin taleplerini karşılayan bir belediye. Gıda, giyim, sünnet organizasyonları, toplu nikah-düğün, kışlık kıyafet hatta gelinliğine varana kadar yardım yapıyoruz. Bunun rakamları yaklaşık 30 milyonu aşıyor. Bu anlamda ilk muradımız, paranın Esenyurt’ta kalması, ikinci muradımız bir elin verdiğini diğerinin görmemesi. Kartımız Esenyurt sınırları içerisinde yer alan anlaşmalı esnaflarda geçiyor. TROY’u kullanan ilk belediyeyiz. Yapılan yardımı bir tek alan insan biliyor” diye konuştu.

  ESKART anlaşmalı esnaflardan Serkan Üzeyir, “İlçede 23 yıldır esnaflık yapıyorum. Bu kartın esnaflara verilmesi uygun ve güzel oldu bence. Dışarıdaki market zincirleri veya diğer firmaların gelip parayı dışarıya aktarması hem Esenyurtumuz hem de bizim için zarardı. Başkanımızın böyle bir çalışma yapması çok iyi oldu. Hem bizim faydamıza oldu hem de insanların kendi mahallesinde yer alan esnaflardan alışveriş yapmasını sağladı. Teşekkür ediyorum” dedi. Bir diğer esnaf Mehmet Yıldız ise, “Bu uygulamadan çok memnunuz. Gizlilik içinde yürütülmesi ayrıca önemli. Eskiden çocuklar üstüne olmayan kıyafetleri giyiyordu, bu uygulama onlar içinde biz esnaflar içinde çok iyi oldu” dedi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir