• İmamoğlu Esenyurt’ta konuştu… Onlar israfçı biz icraatçıyız

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, beton baskısı altındaki Esenyurt’a nefes aldıracak Yaşar Kemal Meydanı’nı ve ilçedeki can alan sel ve su baskınlarını son erdirecek Haramidere Islahı 1. etabını hizmete açtı.

 • Kendilerinin insan, iktidar kanadının ise rant odaklı bir belediyecilik anlayışına sahip olduğu tespitinde bulunan İmamoğlu, “Bunların tek derdi; rant. Başka dertleri yoktur. Onun için Esenyurt’ta, bizden önce 30 bin konut mağduru yarattılar; sırf bir insan zengin olsun diye. Onların aklına siz gelir misiniz? Vatandaşımız bizim aklımızda, bizim yüreğimizde; ancak biz yaparız. Bunları onlar yapamaz. Çünkü, biz israf yapan değiliz. Onlar israfçı, biz icraatçıyız. Onlar rantçı, biz halkçıyız. 31 Mart tarihi, israfçıların ve rantçıların tarihe gömülme vakti. Hep birlikte, 31 Mart’ta bunları tarihe gömmeye hazır mıyız? İsraf ve ihanet dönemini tarihe gömmeye hazır mıyız” dedi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Yaşar Kemal Meydanı ve Esenyurt Haramidere Islahı 1. Etap Kavşak, Meydan Düzenlemesi ve Halk Buluşması”nda konuştu. Konuşma yapacağı platforma, Türk edebiyatının çınarlarından Yaşar Kemal’in, usta sanatçı Zülfü Livaneli tarafından bestelenen “Merhaba” şarkısı eşliğinde çıkan İmamoğlu, “Yaşar Kemal ne söylemiş? Zülfü Livaneli’nin notalarıyla dinlediniz. Dünyanın ucunda bir gül açılmış / efil efil esen yele merhaba / karanlığın sonu bir ulu şafak / sarp kayadan geçen yola merhaba” demiş. Yaşar Kemal, en sarp kayasına bile bu memleketin ‘merhaba’ demiş. Ben de canım ciğerim, komşum, hemşerim, sevgili Esenyurtlulara ‘merhaba’ diyorum. Yaşar Kemal Meydanı’na hoş geldiniz” dedi.

  “BU ŞEHRİN 16 MİLYON İNSANINI, TEK
  TEK, EŞİT SEVMİYORSAM, NAMERDİM”

  Merhum Yaşar Kemal’in önünde saygıyla eğildiğini belirten İmamoğlu, “Yaşar Kemal, Vanlı bir ailenin evladıydı. Çukurova’da yetişti. Çok uzun yıllar İstanbul’da yaşadı ve yazdı. Bu toprakların sesiydi, nefesiydi ve hep dünya edebiyatının zirvelerindeydi. Bu dönemde Yaşar Kemal’in ismiyle İstanbul’umuza, Esenyurt’umuza yakışan bu koca meydana, o büyük insanın ismini vermenin onurunu, gururunu yaşıyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu. Kalabalıktan gelen, “Sizi seviyoruz Başkanım” sözlerine kayıtsız kalmayan İmamoğlu, “Ben de sizi seviyorum. Bu şehrin 16 milyon insanını, tek tek, eşit sevmiyorsam, namerdim. Bu kadar net” karşılığını verdi. Yaşar Kemal isminin meydana çok yakıştığının altını çizen İmamoğlu, “Şimdi gelirken baktım, meydan cıvıl cıvıl, tıklım tıklım. Nasıl büyük bir ihtiyaçmış, bunu bize gösterdi” şeklinde konuştu.

  “19 MAYIS, NAZIM HİKMET VE AHMED ARİF CADDELERİNİN
  BULUŞMA NOKTASINI DA YAŞAR KEMAL İSMİ YAKIŞIRDI”

  İmamoğlu, meydanının adını nasıl belirlediklerini de şu sözlerle dile getirdi:

  “Bu meydana inen yollar, onu tamamlayan yollar, çok güzel isimlerle çevriliydi. Özel bir isim bulmamız gerekiyordu. 19 Mayıs Caddesi var. Yani 19 Mayıs, bu milletin kurtuluş mücadelesinin, Samsun’a ayak atıldığı o ilk adımın tarihidir. Mustafa Kemal Atatürk ve bu milletin ulusal kurtuluş mücadelesinin başlangıcıdır. Onun için 19 Mayıs, çok özel bir isim. Yine Ahmed Arif Caddesi var. Yine bu toprakların özel ismi, Diyarbakır’da doğmuş ve bu ülkenin en güzel seslerinden, kalemlerinden birisi olmuş. Ve Nazım Hikmet Caddesi. Düşünsenize; dünya şairi. Bir taraftan 19 Mayıs, bir taraftan Nazım Hikmet, bir taraftan Ahmed Arif… Dedim ki arkadaşlara, ‘Bu isimlerin indiği yerdeki meydana da Yaşar Kemal ismi yakışır. Demokratik bir oylama yaptık. Oy birliğiyle kabul edildi.”

  “HARAMİDERE’Yİ BİLİYORSUNUZ DEĞİL Mİ?”

  Esenyurt özelinde yaptıkları çalışmalardan detaylı örnekler veren İmamoğlu, “İstanbul’un 39 ilçesine olduğu gibi, Esenyurt’ta da icraatçı olduk, halkçı bir belediye olduk. Bugün Esenyurt’a çok değerli bir meydan kazandırıyoruz. Bakın, burası önemli bir olay. Haramidere’yi biliyorsunuz değil mi? Buranın birinci etabını bitirdik. Islah çalışmalarını bitirdik. Ayrıca, dere ıslah çalışmaları sonrasında, yaşam vadileri çalışmamız kapsamında, Haramidere’nin çevresinde de Yaşam Vadisi projesine başladık. Ve birinci kısmını bitirdik. İkinci kısmının çalışmaları devam ediyor. Özellikle burada, Pınar ve Yeşilkent mahallelerinde, her yağmurda su basıyor muydu? Can kaybı oluyor muydu? Bunu sona erdirdik” bilgilerini paylaştı. Esenyurt’un geçmiş dönemde büyük ihanetlere uğradığına dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

  “TAŞKINLAR, TARİHE KARIŞTI”

  “Buradan bir dere geçiyor, doğru mu? Bina yapmak için, burada derenin yönünü değiştirdiler, imara açtılar. İmara açmakla kalmadılar, derenin çapını küçülttüler. Biz, buradaki derenin çapını, 12 metrekareden 72’ye çıkardık ve artık derenin akışını normalleştirdik. Artık bu bölgede, yağmurda sel olacak, can kaybı olacak korkusu kalmadı. Burada insanlarımız zor durumdaydı. Ahmed Arif Caddesi’ne kadar su taşkınlarını önlemek için, ciddi bir çalışma yaptık. Burada özellikle Haramidere bağlantılı, yukarıdan gelen, cadde ve sokaklarda biriken yağmur suyu hatlarını bitirdik. Haramidere’nin sağ ve sol tarafına, önemli büyük çapta atık su şebekelerini kurduk, su kolektörlerini yaptık. Böylece taşkınlar, tarihe karıştı. Hem de bu bölgeden Marmara Denizi’ne giden o kötü akıntıyı, atık suyu engellemiş olduk. Aynı zamanda burada, çevresiyle beraber trafik sirkülasyonunu hep beraber düzenledik. Altyapı çalışmalarına uyumlu olacak şekilde, Haramidere’nin o bütün kötü görüntüsünü tarihe gömdük. Artık burada can ve mal kaybı yaşanmayacak. Artık bizim başımıza kötü işler burada gelmeyecek.”

  “BEYLİKDÜZÜ-SEFAKÖYÜ-YENİKAPI METRO HATTINI DA
  BEYLİKDÜZÜLÜ, ESENYURTLU BU KARDEŞİNİZ YAPACAK”

  Esenyurt’u metroyla buluşturmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden İmamoğlu, “Buranın ilk metro hattını, tam gaz yapıyoruz. Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattının yüzde 40’ını bitirdik. Devam ediyoruz. Özellikle bu hattın Esenkent, Ardıçlı ve Esenyurt Meydan’daki durağı ile vatandaşlarımızı buradan ta İstanbul Boğazı’nın kıyısına, Kabataş’a bağlayacağız. Aynı şekilde Beylikdüzü-Sefaköyü-Yenikapı metro hattını da Beylikdüzülü, Esenyurtlu bu kardeşiniz yapacak, göreceksiniz. Ambarlı-Hadımköy ve Esenyurt-Saadetdere metro hatlarını çalışıyoruz. Bakın bu kardeşiniz, bizden önceki 25 yılda yapılan metro hattının yarısını, 5 yılda yaptı. Size söz; bu kardeşiniz 10 yılda, 50 yıllık iş yapacak, 50 yıllık. Aynı şekilde, İstanbul ulaşımında bir devrim olacak olan HIZRAY’ı yapacağız. HIZRAY’Iın anlamı şu sevgili hemşehrilerim: Sizi TÜYAP’tan, Esenyurt’tan ta Sabiha Gökçen’e, 75 kilometreyi 55 dakikada bir uçtan öbür uca bağlayacak. İstanbul tarihinin en büyük, en hızlı ekspres metro hattını da bu kardeşiniz yapacak” bilgilerini paylaştı.

  Yaşar Kemal Meydanı, CHP Genel Başkan yardımcıları Volkan Demir, Özgür Karabat, CHP Parti Meclisi üyesi Berker Esen, CHP milletvekili Engin Altay, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, CHP Esenyurt Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Ahmet Özer, Başakşehir Belediye Başkan adayı Mesut Öksüz ve merhum Yaşar Kemal’in Ayşe Semiha Baban’ın katılımlarıyla resmen hizmete girmiş oldu.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir